CP/M’nin açık kaynak durumu 21 yıl sonra netleşti • Kayıt


Halen Digital Research’ün CP/M işletim sistemine sahip olan şirket, sekiz bit işletim sistemi için yeni, daha serbest bir lisans vererek, herkesin değiştirmesini veya yeniden dağıtmasını ücretsiz hale getirdi.

21 yıl önceki bir haberi sık sık güncellemiyoruz. Bryan Sparks, daha sonra Caldera yan ürünü Lineo’nun CEO’suverilmiş Tim Olstead İşletim sistemini hem kaynak hem de ikili dosyalar olarak yeniden dağıtma izni. Ne yazık ki, Bay Olstead sadece 51 yaşında kanserden vefat etti. O zamanlar şunu yazmıştık. Resmi Olmayan CP/M Web Sitesi geri döndüBay Sparks, sitenin eski sahibinin izinlerini bir bütün olarak değiştirdiği için.

Anlaşılır olması açısından, bu çok iyi bir şey – Lineo’nun bunu yapma zorunluluğu yoktu – ancak yeniden dağıtımı bir kişiyle veya bir siteyle sınırlamak sınırlayıcıydı.

Lineo, sonunda Digital Research fikri mülkiyetine sahip olan DRDOS, Inc.’i devretti. O şirket hala var ve Bay Sparks onun başkanı. Bu ay, emekli programcı Scott Chapman, Sparks ile iletişime geçmeyi başardı ve başka birinin CP/M’yi yeniden dağıtmasına izin verilip verilmediğine ilişkin açıklama talep etti ve Sparks, imtiyazlı başıboş.

Artık CP/M 2.2'nin sınırsız gücünü yasal olarak istediğiniz yerde çalıştırabilirsiniz.

Artık CP/M 2.2’nin sınırsız gücünü yasal olarak istediğiniz yerde çalıştırabilirsiniz.

2014’te bildirdiğimiz gibi, kaynak kodu bulmak yeterince kolay: Bilgisayar Tarihi Müzesi, çeşitli sürümleri kullanıma sunar. Yeni lisans, geliştiricilerin bununla daha fazlasını yapmasına izin veriyor.

Bunu tetikleyen şey, 2001 anlaşmasının kısıtlamalarının halihazırda dâhiyane bir geçici çözümün yaratılmasına yol açmasıdır. CP/Mish boffin’i geriye dönük olarak hesaplayarak David VerilenYoutuberlar tarafından bilinen Hjalfi.

Akıllıca yararlanılan CP/M’nin modülerliği göz önüne alındığında. Geçmişte, CP/M’nin çeşitli öğeleri için o kadar çok yedek parça yayınlandı ki, herhangi bir Dijital Araştırma kodu kullanmadan eksiksiz bir işletim sistemi oluşturmak mümkün oldu. CP/Mish’in BDOS’u (gevşek, “çekirdeği”) ZSDOSkomut istemi ZCPRve belgelediği gibi, hepsini birbirine yapıştırmak için başka parçalar da var. GitHub.

(UNIX gri sakallı türleri hatırlatılabilir 4.4BSD-Lite bu noktada. Ve 4.4BSD’yi hatırlıyorsanız, üzgünüz ama aslında sakalınız olmasa bile gri sakallısınız.)

Artık yeni lisans sayesinde Given yasal olarak birleştirmek gerçek DR kodunu CP/Mish’e aktarın. Yakında, önemli ölçüde geliştirilmiş bir işletim sistemini dört gözle bekleyebiliriz. Amstrad NC200 dizüstü bilgisayarKaypro II ve çeşitli Brother kelime işlemci modelleri.

CP/Mish, tek modern CP/M benzeri değildir. Küçük boyutu ve son derece basitliği nedeniyle, bugünlerde kendi Z80 bilgisayarınızı parçalardan elle oluşturmak oldukça kolaydır. ekmek tahtasıveya bir kitten, RC2014 popüler bir örnektir. RC2014, aşağıdakiler dahil olmak üzere birçok ROM ve işletim sistemini çalıştırabilir: RomWBWCP/M akraba seçimini başlatmanıza izin verir: diğerleri arasında CP/M 2.2, ZSDOS 1.1, NZCOM, CP/M 3 ve ZPM3.

RC2014 Pro

21. yüzyıldan kalma bir CP/M bilgisayarı, RC2014 Pro (Kredi: z80kits.com)

Küçük bir bilgisayarı el ile lehimlemek bile göz korkutucu geliyorsa, ÇalıştırBGBMCP/M ve uygulamalarını Windows, Linux veya macOS’ta çalıştırabilen . Yine de bağımsız bir bilgisayar daha eğlencelidir ve FabGLRunCPM üzerinde çalışabilir ESP32 itibaren ifade. Bu, birkaç küçük, ucuz geliştirme kartını bağımsız CP/M bilgisayarlarına dönüştürebileceğiniz anlamına gelir – kullanıma hazır iyi bir örnek Lilygo’dur. TTGO VGA32, iki PS/2 bağlantı noktası, VGA ve kulaklık soketleri ve bir microSD yuvası olan ve yaklaşık 22 $ maliyeti. Guido Lehwalder’ın teklifleri Talimatlar birinin gitmesi için.

Spectrum Next, sahip olacak kadar şanslıysanız, CP/M’yi de çalıştırır. Bu akbaba hala onun gelmesini bekliyor ve bir SİVİL TOPLUM ÖRGÜTÜ arada.

CP/M ilk olarak 1974’te, UNIX’in C’de yazılan ilk versiyonundan sadece bir yıl sonra ortaya çıktı. Aradaki fark, o zaman bile UNIX’in oldukça karmaşık olmasına karşın CP/M’nin küçük olmasıdır. Yirmi yıl sonra Dave Baldwin, anlamlı bir konuşma yaptı. açıklama neden ilginç kılıyor. Bununla ilgili internette tonlarca bilgi var ve John Elliott’un ansiklopedisi sayfa başlamak için harika bir yerdir. ®

Youtube videosu

Önyükleme notu

CP/M’nin yalnızca bir Z80 işletim sistemi olmadığının ve Intel 8080 üzerinde çalıştığının farkındayız. Doğruydu, ancak üçüncü taraf uzantıların ve yazılımların çoğu fazladan Z80 işlem kodlarını kullanır. Daha da önemlisi, birden fazla Z80 varyantı hala üretimde olduğundan, şimdiye kadar gördüğümüz tüm modern hobi kitleri Zilog ailesi çiplerini kullanıyor. Bu şunları içerir: Z180ve hatta 16-bit Z280 – örneğin, ZZ80MBve ZZ80RCbir RC2014 arka paneline takılan.Kaynak : https://go.theregister.com/feed/www.theregister.com/2022/07/15/cpm_open_source/

Yorum yapın