Comcast, Washington Eyaletinde Gelecek Vaat Eden Topluluk Geniş Bant Projelerini Raydan Çıkardı


dan geçmeyin, 200 $ toplamayın borç

İyi haber: COVID yardım ve altyapı mevzuatı sayesinde 50 milyar dolardan fazla geniş bant sübvansiyonu geliyor.

Kötü haber: tekel ISP’leri, bu paranın herhangi bir sayıda daha küçük yerel rakibe değil, kendilerine gitmesini sağlamak için lobicilik kitabındaki her numarayı kullanarak fazla mesai yapıyor. Para harcanırsa, tekeller paranın kendilerine gitmesini isterler. sürekli bitmemiş çabalar tamamen hizmet verilmeyen alanlara geniş bant sağlamak için. Bu paranın mevcut ayak izlerinde rakiplerine gitmesini istemiyorlar.

Charter Communications gibi kablo devlerinin nasıl olduğunu daha önce belirtmiştik. NTIA’da maliyetli, hatalı itirazların dosyalanması daha eski devlet finansmanı turlarına başvurmaya çalışan daha küçük sağlayıcıları ve belediyeleri denemek ve batırmak. Telekom lobicileri ayrıca bazı eyaletleri, federal geniş bant fonlarının belediye rakiplerine gitmesini yasaklayan aptalca yeni eyalet yasaları yazmaya ikna ettiler (buna NTIA kuralları kapsamında açıkça izin verilmemesine rağmen).

Telekom tekellerinin bu çabalarının çoğu, kusurlu FCC verilerine işaret etmeyi ve bu tür hibelerin zaten bölgede hizmet verdikleri için reddedilmesi gerektiğini iddia etmeyi içerir. Örneğin, Washington Eyaletindeki bazı toplulukların umut verici fiber genişleme planları var. Comcast’in zorlu zorlukları nedeniyle raydan çıktı:

Grays Harbour Kamu Hizmetleri Bölgesi’nin temel hizmetler direktörü Hanny, bölgenin Highway 12 koridoru boyunca 900’den fazla evi yüksek hızlı internete bağlamak için yaptığı 5 milyon dolarlık hibe başvurusu bir gerekçeye dayanılarak reddedilince hüsrana uğradığını ve hayal kırıklığına uğradığını söyledi. Comcast’in bölgeye zaten hizmet ettiğini iddia eden itirazı.

“Hedeflediğimiz alanların neredeyse tamamında çok az internet hizmeti var veya hiç yok” Hanny, Malone, Porter, Cedarville ve Oakville topluluklarına geniş bant getirecek olan tekliften bahsetti.

Washington Eyaleti bakıyor 400 milyon dolar yeni genişbant finansmanında. Comcast, tahmin edebileceğiniz gibi, bu fondan aslan payını istiyor. Ve şu ana kadar Charter ve Comcast tekelci siyasi güç, şaşırtıcı olmayan bir şekilde, ülke çapında yeni sübvansiyonların aslan payı. Kamuya ait kamu hizmetleri, genişbant tekel gücü için özellikle yeni ve sıcak bir tehdit oluşturuyor.

Burada birkaç sorun var. Bunlardan biri, şu anda Comcast tarafından bu bölgelere zaten hizmet verdiklerini iddia etmek için kullanılan kapsama haritalarının uzun süredir yanlış bir karmaşa olduğu kanıtlanmıştır. Bunun biraz daha iyi FCC haritalarının geliştirilmesiyle değişmesi gerekiyor, ancak bu haritalar hala devam eden bir çalışma – ve o zaman bile, rutin olarak veren bir süreçte derin cep tekelleriyle başparmağa giden yetersiz kadrolu, yetersiz finanse edilen insanları içeriyor. tekeller taktiksel bir avantajdır.

Diğer sorun ise, daha geniş geniş bandın benimsenmesinin önündeki önemli bir engelin, karşılanabilirlik. Satın alınabilirliği artırmanın birincil yolu, tekelleşmiş pazarlara daha fazla rekabet getiren politikalardır. Bu şu anda öncelikle daha küçük ISP’ler, belediyeler, kooperatifler ve kamu hizmetleri sayesinde oluyor ve eğer Comcast veya Charter veya AT&T iseniz, bu kesinlikle olmasını istediğiniz bir şey değil.

Bu nedenle, bir kez daha hizmetlerini geliştirmek, ayak izlerini genişletmek veya fiyatları düşürmek yerine, bu yerleşik görevliler, tarihi bir geniş bant finansmanı turunu rakiplerden uzaklaştırmak ve tekellere doğru yönlendirmek için devlet düzeyindeki bol yolsuzluğu kullanıyor. birçok küçük ISP’nin veya belediyenin üstesinden gelemeyeceği kadar pahalı olacak zorluklar.

Altyapı olarak önümüzdeki aylarda bu kirli havuzdan çok şey olacak. BEAD hibeleri yuvarlanmaya başlayın ve her iki partideki beceriksiz politikacıların bu konuda fazla bir şey yapacağından veya basının (yalnızca Büyük Teknoloji politikasına sonsuz bir şekilde takıntılı olan) pek fark edeceğinden pek emin değilim.

Filed Under: BEAD hibeleri, geniş bant, rekabet, yolsuzluk, dijital uçurum, griler limanı, yüksek hızlı internet, ntia, sübvansiyonlar, telekom, Washington

şirketler: comcastKaynak : https://www.techdirt.com/2022/11/30/comcast-derails-promising-community-broadband-projects-in-washington-state/

Yorum yapın