Colabs, Pakistan genelinde genişlemek için 3 milyon dolarlık tohum aldı, arka ofis SaaS çözümünü başlattı – Teknolojik Haberler


Lahore merkezli ortak çalışma alanı başlangıcı, Kolablar, şirketlerin şirket kaydı, yetenek bulma ve yönetimi, bordro işleme ve yasal ve vergi uyumu dahil olmak üzere arka ofis ihtiyaçlarını karşılamasını sağlamak için bir SaaS ürününü piyasaya sürmeye hazırlanıyor. Ayrıca, beta aşamasından itibaren ortaya çıkan SaaS çalışma alanı iş hizmeti için ürün ekibini artırmayı da içerecek şekilde daha fazla personel istihdam etmeyi planlıyor.

Yeni planlar, girişimin Indus Valley Capital, Zayn Capital ve Fatima Gobi Ventures liderliğindeki bir turda 3 milyon dolarlık tohum finansmanı sağlamasının ardından geldi; Pakistan odaklı üç VC’nin ilk kez birlikte bir girişime yatırım yapması.

Colabs’ın kurucu ortağı ve CEO’su, eski bir yatırım bankacısı olan Omar Shah, Teknolojik Haberler’a şunları söyledi: “Pakistan’da operasyonlar kuran insanların başka hizmetlere ihtiyacı olduğunu fark ettik; şirketler kurmak, bordroları işlemek ve vergi uyumunu sağlamak için yardıma ihtiyaçları var. Bu nedenle iş çözümlerimizi tanıttık.”

Shah, “Planımız, önümüzdeki 12 ay içinde 600 ödeme yapan müşteriye ulaşmak ve oradan bu ürünü piyasaya süreceğiz” dedi.

Bay Shah ve ikiz kardeşi Ali Shah, Pakistan’da işletmeler ve çok uluslu şirketler kuran girişimciler için ortak bir çalışma grubu olarak Colabs’ı kurdu. Bu 2019’daydı ve ülkedeki gelişen başlangıç ​​ekosisteminden ve gelişen teknoloji alanından ilham aldılar.

Colabs’ı piyasaya sürmeden önce, Bay Shah, Abraaj Capital’daki son göreviyle yaklaşık sekiz yıl özel sermaye sektöründe çalıştı. çalıştırmak. Aileye ait emlak firması Colabs alanlarını geliştiriyor.

Başlangıç, Lahore’daki üç lokasyonunda toplam 1.200 kişiyle 100’den fazla şirkete ev sahipliği yapıyor. İslamabad ve Karaçi de dahil olmak üzere büyük şehirlere ülke çapında bir genişleme ile önümüzdeki beş yıl içinde ülke genelinde 100.000 koltuk açmayı planlıyor.

Colabs, teknoloji şirketleri için Pakistan’a açılan kapı ve yeni başlayanlar için bir fırlatma rampası olmak istiyor. Resim Kredisi: Kolablar

“Colabs’ın fikri, ülke genelinde serbest çalışanlara, yeni kurulan şirketlere, KOBİ’lere ve büyük işletmelere hizmet verebileceğimiz alanlar yaratmaktır. Kariyerine veya şirkete başlamak isteyen veya ülkeye girmek isteyen herkes için bir topluluktur. Colab’lar onları yolculuklarında destekleyecek. Pakistan’a açılan kapı olmak istiyoruz” dedi Shah.

“Büyüme planımız çok iddialı. Ancak sunduklarımıza yönelik bir talep görüyoruz çünkü yeni alanlarımızı açtığımız zaman çoktan tükenmiş durumdalar. Bunun nedeni ise ülkeye giriş yapan çok fazla firma olması. Ve burada sermaye toplayan ve kendi kampüslerine yatırım yapmak yerine bizimki gibi alanlarda olmak isteyen pek çok girişim var” dedi.

Esnek iş yerlerinin yükselişi, daha fazla şirket özel fiziksel konumları işletmekle ilişkili genel giderleri azalttıkça, Covid sonrası da arttı. Colabs gibi bu ortak çalışma alanları, ağ oluşturma, öğrenme veya potansiyel yatırımcılar veya müşterilerle tanışma için önemli olan etkinliklere de ev sahipliği yapar.

Şah’a göre, yükselen faiz Pakistan’da, Tiger Global ve Sequoia gibi büyük yatırımcılar tarafından, ülkenin startup ekosisteminin büyümesinin devam edeceği ve Colabs gibi alanlara olan talebin artacağı anlamına geliyor. Pakistan’a yapılan yatırımlar, bir fintech ve e-ticaret patlamasının zemininde 2021’de 65 milyon dolardan geçen yıl beş kattan fazla artarak 350 milyon dolara yükseldi.

Colabs’ın yeni finansmanı, başlangıç ​​tarafından toplanan toplam tutarı, habersiz bir tohum öncesi turdan gelen sermaye de dahil olmak üzere 4 milyon dolara getiriyor.

Indus Valley Capital’in kurucusu ve yönetici ortağı Aatif Awan şunları söyledi: “Pakistan teknolojisinin yeni şirketler, serbest çalışanlar ve genişleyen küresel şirketler arasında büyümesini güçlendirecek lider platform ve topluluğu oluşturmalarına yardımcı olmak için Colabs ekibiyle ortak olmaktan heyecan duyuyoruz. Pakistan.”

Başlangıç ​​turuna Shorooq Partners, Kinnow Capital, Muir Capital, Sai Ventures ve Turner Novak, William Hockey ve Teddy Himler gibi bazı önemli melekler katıldı.

Zayn Capital’in kurucu ortağı ve yönetici ortağı Faisal Aftab, “Colabs’ın Pakistan’ın startup ekosistemindeki kilit oyunculardan biri haline geldiğini yakından izledim. Yatırım yaptığımız bazı girişimlerle kendi alanlarında tanışacak kadar şanslıydık.”Kaynak : https://techcrunch.com/2022/03/24/colabs-gets-3-million-seed-to-expand-across-pakistan-launch-back-office-saas-solution/

Yorum yapın