Çok fazla e-posta mı? Bilinmeyen göndericilerden önce bağış yapmalarını isteyen Gated’i deneyin – Teknolojik Haberler


Bu günlerde e-posta içinde boğulmuyorsanız, ya bir e-posta hesabınız yok ya da pazarlamacıların henüz keşfetmediği çok genç bir insansınız (olacaklar!).

10 aylık Bay Area merkezli bir girişim, saldırıyı geri püskürtmek için kapılı hem bunalmış e-posta alıcılarına yardımcı olacak hem de toplumun geneline fayda sağlayacağını umarak bir yaklaşımla ortaya çıkmıştır. Büyük fikir: Bilinmeyen göndericileri, gelen kutularına girmek için e-posta alıcısı tarafından seçilen kar amacı gütmeyen bir kuruluşa bağış yapmaya zorlamak. Yabancılara gelecek ayki etkinliğinizden bahsetmek, şirketinizi tanıtmak, gizmonuzu satmak ister misiniz? Sorun değil, ama bu size – kime ulaşmaya çalıştığınıza bağlı olarak – belki çok pahalıya mal olacak.

Gated – en son çalışan bağlılığı girişimi CultureAmp’ta büyüme operasyonlarından sorumlu başkan yardımcısı olan bir melek yatırımcı olan Andy Mowat tarafından kuruldu – kişinin Gmail hesabında ayrı bir klasör oluşturarak çalışır. Mowat’a göre, yazılım, e-posta sahibinin daha önce kiminle iletişim kurduğuna bağlı olarak izin verilen göndericilerin bir listesini otomatik olarak oluşturur; bilinmeyen göndericiler ulaştığında, derhal bu ayrı klasöre taşınırlar ve burada kendilerine, kullanıcının gelen kutusuna ancak o kişinin tercih ettiği hayır kurumuna bağışta bulunurlarsa ulaşabilecekleri söylenir. Kişi, e-posta başına en az 2 ABD doları ile başlayarak fiyatı belirler ve ardından ödemenin %70’i (incelenen) kâr amacı gütmeyen kuruluşa gider. Gerisi, yazılımı ücretsiz olan Gated’a akar.

Şaşırtıcı olmayan bir şekilde, her gün yüzlerce satış konuşmasının hedefi olan risk sermayedarları bu fikre bayılıyor. Gerçekten de Gated, Corazon Capital tarafından yönetilen ve Precursor Ventures, Burst Capital, Salı Capital ve diğer erken aşama fonlarının katılımıyla 3,3 milyon dolarlık tohum fonu topladığını duyurdu.

Tabii ki, konsept potansiyel kullanıcılar arasında yankı uyandırabilir (el sallar), aynı zamanda her şeyden önce mahremiyetle ilgili soruları da beraberinde getirir.

Gated, kendi adına, hiçbir mesajın içeriğini asla okumadığını söylüyor. Mowat, “Yalnızca ‘to’ ve ‘from’ meta verilerine bakıyoruz” diyor. Yine de, yeterince yabancının Gmail filtrelerinin yeterli olmadığı yönündeki istekleriyle dolup taşan çok fazla insan var. Bu insanlardan bazıları muhtemelen kendi yollarında etkilidir ve zaman içinde Gated’in bağlantılarını haritalandırmayı sevmeyebilir.

Başka bir zorluk ise herkes değil bugüne kadar Gated yazılımının kullanımını onaylayan tek platform olan Gmail’i kullanır. (Mowat, şirketin Microsoft ile “bir sonraki inceleme turundan” geçtiğini ve bazı e-posta platformlarının “geçmişte başka ortakların onları yaktığını” ve bu nedenle “herkesi bir güvenlik incelemesinden geçirdiklerini” belirtti.)

Gated ayrıca, çoğu yeni girişimde olduğu gibi, kesinlikle değişebilecek olsa da, başlamak için kazançlı bir iş değildir. Mowat’ın bize söylediği gibi, Gated’in almayı beklediği gelirin büyük bir kısmı, tüm bu işlemlerin maliyetini karşılamak için ödeme ücretlerine gidecek. O ve küçük ekibi, Gated’in kredi kartı ücretleri tarafından canlı canlı yenmemesi için mikro ödeme planları üzerinde düşünürken, henüz orada değil.

Gated’in nasıl büyüdüğüne gelince, bunun gibi makalelerin ötesinde, kıyafet ilk başta sözcüğü yaymak için ağır bir viral bileşene güveniyor. Mowat’a göre, henüz halka açıklanmamış olmasına rağmen, Gated’ın iki hafta önce bile 2.500 kişilik bir bekleme listesine sahip olduğu göz önüne alındığında, bu makul bir yaklaşım gibi görünüyor.

Daha sonra Gated, pazarlamacıların satış ekiplerinin ayda belirli sayıda e-posta göndermesine olanak tanıyan bir bütçe geliştirmek için Gated ile birlikte çalıştığı, işletmeler arası bir ürün geliştirmeyi de planlıyor.

Bu arada, merak ediyorsanız: Gated’i kullanan bir e-posta alıcısı, birisi onu Gmail hesabına almak için ne kadar ödemiş olursa olsun, bir e-postayı yanıtlamak zorunda değildir.

Mowat’a göre, şirketin yeni başlayan kullanıcı tabanıyla gördüğü yanıt oranı ortalamanın üzerinde. “Bağışlanan tüm e-postaların %40 ila %60’ı yanıtlanıyor, bazı kullanıcılar her bir e-postayı yanıtlıyor çünkü insanların zamanlarına saygı duymasını gerçekten takdir ediyorlar.” Diğerleri, diye ekliyor, hala “çok seyrek” yanıt veriyor.

Bir “bağışçının”, bir e-posta alıcısının gelen kutusuna sonsuza kadar sınırsız erişimi olmadığını da belirtmekte fayda var. Mowat, “Biraz incelik var” diyor, ancak temelde, bir alıcı bir e-postaya yanıt verirse, e-postayı gönderen varsayılan olarak bilinen bir gönderen grubuna yerleştirilir. Yine de, bu gönderici herhangi bir zamanda o Gated klasörüne geri sürüklenebilir veya “sessiz” moduna alınabilir.

Mowat, “Bunun anlamı, ‘Onlara başka bir meydan okuma e-postası göndermeyin. Ama onları gelen kutuma da koyma.’”Kaynak : https://techcrunch.com/2022/03/24/too-much-email-try-gated-which-asks-unknown-senders-to-make-a-donation-first/

Yorum yapın