Çok Az, Çok Geç, DTÖ Sonunda COVID Aşıları Üzerindeki Patent Haklarını Kolaylaştırdı


itibaren şimdi-beğen-hatta-önemli-şimdi? borç

Kesinlikle çok az, çok geç gibi hissettiren bir durumda, geçen hafta DTÖ en sonunda COVID aşılarında TRIPS muafiyeti vermeye karar verdi, başkalarının patent haklarını ihlal etmeden daha fazla aşı yapmasına izin vermek. DTÖ, Fikri Mülkiyet Haklarının Ticaretle İlgili Yönleri (TRIPS) anlaşmasının bir parçası olarak uzun zamandır bir patentten feragat etme yeteneğine sahiptir. Fikir şu ki, acil bir durumda, patentler veya telif hakları gerçek zararın önüne geçtiğinde, DTÖ “hey, hadi insanları kurtarmak için bir feragat verelim” diyebilir.

Yapabilirdin düşünmek İnsanların ölmekte olduğu küresel bir pandeminin böyle bir muafiyet hibesini kullanmak için bariz bir zaman olacağını, ancak bunun nedeni, dünya nüfusunun sağlığı ve güvenliğinden çok kendi değerli tekel rantlarını umursayan iğrenç bir IP maksimalist olmamanızdır. Büyük ilaç ve tıbbi cihaz şirketleri, bir feragat olasılığı konusunda çıldırdı ve daha da kötüsü, Hollywood da tipik endişeleriyle bu konuda çıldırdı. hiç entelektüel bir tekeli kaldırmanın dünya için iyi olabileceğinin kanıtına izin verilemez.

Sonsuza kadar sürdü, ancak geçen yılın Mayıs ayında (zaten pandemiden bir buçuk yıl sonra), ABD TRIPS muafiyetini desteklemeyi kabul etti. Bu, maksimalistlerin diş gıcırdatmasına neden oldu ve bu anlaşmaya varılması bir yıldan fazla sürdü ve tabii ki şimdi her ikisi de büyük ölçüde sulandıve büyük bir fark yaratmak için çok geç. Ama Hollywood’u ve ilaç lobicilerini tebrik ederim. Binlerce insanın ölmesine izin verdin ama kesinlikle IP’ni korudun. İyi iş!

Ancak uzmanlar, teklifin aylarca süren müzakereler sonucunda önemli ölçüde zayıfladığını söyledi. Nihai anlaşmanın üreticileri teşvik etmesini beklemediklerini söylediler. gelişmekte olan ülkelerde Covid aşıları üretmeye başlayacakkısmen ele almadığı için ticari sırlar ve üretim bilgisi birçok üreticinin ihtiyacı olacak.

Daha da kötüsü, anlaşma sadece aşılarla sınırlıdır ve her ikisi de bugün aşılardan çok daha önemli olan testler veya terapötikler için geçerli değildir.

Bu sürüm temelde işe yaramaz olmasına rağmen, Big Pharma çıldırmaya devam etti.

Endüstrinin ana lobi grubu olan Amerika İlaç Araştırmaları ve Üreticileri Cuma günkü anlaşmayı sert bir şekilde eleştirdi. Grubun başkanı Stephen J. Ubl, bir dizi “siyasi numara” olarak nitelendirdi ve “insanları virüse karşı korumaya yardımcı olmayacağını” söyledi. Sektörün şimdiden 13 milyardan fazla Covid aşı dozu ürettiğini kaydetti.

Evet, insanları korumaya yardımcı olmaz çünkü sen ve lobicilerin bunu engellemek için iki yıl harcadınız, böylece bu nihayet gerçekleştiğinde çok geçti ve gerçekleştiğinde bile, onu sulandırdınız ve onu yararsızlık noktasına kadar sınırladınız. “Politik numara” senindi Stephen. Umarım tüm o ölü insanlar buna değmiştir.

Ve elbette, atlamak için WSJ günlüğüne sahipsiniz… ve gülünç bir şekilde bunun olduğunu iddia edin. “Biden’ın Çin’e hediyesi.”

Dünya Ticaret Örgütü, refahı yaymak için serbest ticaret kurallarını korumak için kuruldu. Şimdi ABD inovasyonuna baskın yapmak için bir araç haline geliyor. DTÖ’nün 164 üyesinin Cuma günkü Çin dahil gelişmekte olan ülkelerin Covid aşıları için fikri mülkiyeti çalmasına izin veren anlaşmasına bakın.

Beyaz Saray anlaşmayı diplomatik bir zafer olarak görüyor. Ancak Çin’e fayda sağlayacak ve fikri mülkiyet korumasını aşındıran bir emsal teşkil edecek olan ABD ulusal çıkarları için muazzam bir yenilgi. Bu, küresel dolandırıcıların ABD teknolojisini çalmaya çalıştığı son sefer olmayacak.

Ne hakkında konuşuyorsunki? Bir pandeminin ortasında, hayat kurtaran aşılar üzerinde anlaşmaya varmak iki buçuk yıl sürdüyse, bunun hala çok büyük sınırları var ve hem çok az hem de çok geç olduysa, bunun bir emsal oluşturduğu fikri ” fikri mülkiyet korumasını aşındırır” ifadesi gülünç derecede aptalcadır.

Ve yine, tüm bunlar aşılar üzerindeki bazı patent engellerini (diğer üretim engellerini değil) kaldırmaktır. hayat kurtarmak. Evet, Çin’de hayat kurtarmaya yardımcı olabilir, ancak Wall Street Journal yayın kurulu gerçekten onların Çinli oldukları için ölmelerine izin vermemiz gerektiğini mi tartışıyor? Kesinlikle öyle geliyor.

Kısacası, Çin’in ABD mRNA teknolojisini çalmasını, diğer hastalıklar da dahil olmak üzere kendi aşılarını geliştirmek için kullanmasını ve ardından aşıları kendi markaları altında satmasını engelleyen yasal olarak bağlayıcı hiçbir şey yok. Anlaşma beş yıl sürüyor, bu nedenle potansiyel olarak Covid, grip ve solunum sinsityal virüsü için gelecekteki bir kombine mRNA aşısını kapsayabilir.

WSJ yayın kuruluna flaş haber: Pandeminin bittiği fikrini öne sürenler arasında olduğunuzu biliyorum ama bitmedi. Çin de dahil olmak üzere (ABD ekonomisinin hâlâ büyük ölçüde bağımlı olduğu) dünyayı sağlıklı tutmak ABD ekonomisi için de iyidir. Çin pandemi ile sorunlarla karşılaştığında, şu anda ABD’deki ekonomik zorlukların büyük bir parçası olan daha fazla tedarik zinciri sorunuyla karşılaşıyorsunuz. Belki bu sizin için sorun değil çünkü Biden’ı haksız yere suçlayabileceğiniz başka bir şey ama bu başyazı tam anlamıyla patent haklarındaki bu küçük azalmanın Çinli insanların hayatta kalmasına yardımcı olabileceğinden şikayet ediyor. Oldukça iğrenç.

Under: çin, covid, covid aşıları, ilaç, geziler, geziler feragat

Şirketler: wall street dergisiKaynak : https://www.techdirt.com/2022/06/22/too-little-too-late-wto-finally-eases-patent-rights-on-covid-vaccines/

Yorum yapın