Coinbase bocalarken Binance.US beklemede – Teknolojik Haberler


en büyüğü olarak Amerika Birleşik Devletleri’nde halka açık kripto borsası olan Coinbase, herkesin bildiği bir isim haline geldi. Ancak kripto pazarlarında işler zorlaştıkça şirket, rekabete karşı savunmasız bırakarak çantayı beceriyor gibi görünüyor.

Coinbase’in hisse senedi fiyatı, yıla başladığı noktadan yaklaşık %80 düştü ve yakın zamanda çalışanlarının beşte birini işten çıkarma manşetlerine girdi. Şirket, 2022’nin ilk çeyreğinde Wall Street analistlerinin beklentilerinin altında performans göstererek 430 milyon dolar zarar açıkladı. Ticaret hacimleri ve aylık işlem yapan kullanıcı sayısı geçen yılın dördüncü çeyreğine göre düştü – geliri için büyük ölçüde işlem ücretlerine bağlı olan bir şirket için kötü haber.

Borsa, kayaklarını Coinbase’in muhtemelen hayal ettiğinden bile daha hızlı atlattı, geçen ay onları zaten kabul eden adaylardan gelen iş tekliflerini iptal etme kararıyla kanıtlanan bir nokta. Rakipleri ise ABD pazarına yaklaşma anlarını bekliyor. Şimdi, Coinbase’in zayıflık anını hisseden, hacim olarak dünyanın en büyük iki kripto borsası (Coinbase küresel olarak üçüncü sırada) – Binance ve FTX – fırsatlarını eyalette değerlendirmeyi umuyor.

Üç kripto devinin hepsinin farklı yerleşik müşteri tabanları var ve birbirlerinin pazar payını çalmaya çalışıyorlar. Son üç aylık dosyalamaya göre, perakende yatırımcılar Coinbase’in işlem gelirinin yaklaşık %95’ini oluşturuyor. Buna karşın FTX, kurucusu ve CEO’su Sam Bankman-Fried’in bir miktar hedge fonunda çalışan geçmişine bağlı güçlü bir kurumsal ticaret işine zaten sahip.

Kripto dünyasında bilindiği gibi SBF, FTX’i perakende yatırımcının ihtiyaçları için tek duraklı bir mağazaya dönüştürmek için Mayıs ayında sıfır ücretli ABD hisse senedi ticaretini başlatmak da dahil olmak üzere perakende müşteriler kazanmak için tüm durakları çekiyor. Sonuçta, Coinbase neredeyse tamamen ABD perakende yatırımcıları tarafından desteklenen 3. sıraya yükseldiyse, düşüşü küresel, kurumsal odaklı borsalar için kullanıcılarını avlamak ve kendi işlem hacimlerini artırmak için değerli bir fırsat sunuyor.

O halde Binance’in daha fazla perakende yatırımcıyı cezbetmeye odaklanmış olması mantıklı, ancak en büyük küresel borsa, müşteriler için FTX’e karşı savaşırken ABD pazarı için hala biraz karanlık bir at. Binance.US bölümü, 12 Temmuz itibariyle 300 milyon doların altında spot işlem hacimleri gördü. Bu, aynı dönem için 10 milyar dolarlık hacimler gören küresel işine kıyasla kovada bir düşüş – hem FTX hem de FTX’teki hacimlerden yaklaşık yedi kat daha yüksek. Madeni para tabanı.

CEO Brian Shroder Teknolojik Haberler’a verdiği bir röportajda, bugün küresel borsanın Amerika’daki şubesi Binance.US’taki işlem hacminin %70’inin kurumsal müşterilerden geldiğini söyledi. Yine de, perakende yatırımcılar, kısmen Binance.US’nin en yüksek hacimli müşterilerine sunduğu yüksek indirimler nedeniyle genel olarak daha fazla gelir getiriyor, diye ekledi.

Binance ayrıca, kripto alanındaki temel yetkinliğine odaklanarak ABD perakende yatırımcılarını cezbetmek için FTX’ten oldukça farklı bir yaklaşım benimsiyor.

“Bazı borsalar hisse senedi ticaretine geri dönmek ve o pazarı hedeflemek istiyor. Bu, yine, yanlış veya doğru bir yaklaşım değil. Biz saf bir web3 şirketiyiz. Geri dönmüyoruz; ilerliyoruz. Daha fazla web3 aracı oluşturmak istiyoruz,” Binance kurucusu Chanpeng Zhao Decrypt’e bu hafta bir röportajda söyledi.

Borsa ayrıca ABD’de pazarlama yaparken daha az gösterişli bir yol izliyor Coinbase, FTX ve Crypto.com gibi diğer rakipler kripto boğa koşusu sırasında Super Bowl reklamlarına milyonlarca dolar harcarken, Binance.US nispeten sessiz kaldı.

Shroder’ın görev süresi boyunca, Binance.US, bir zamanlar hızlı yönetim cirosu ve devam eden düzenleyici savaşlarla gölgelenen itibarını tersine çeviriyor ve ABD perakende yatırımcısını kazanma mücadelesinde öne çıkıyor gibi görünüyor. Müşteri açısından bakıldığında, stratejisi inkar edilemez bir şekilde çekicidir – daha düşük ücretler sunarak rakiplerin altını oymaktadır.

Coinbase’in ücretleri, %0,20’ye kadar ücret alan FTX.US’a kıyasla, belirli spot işlemler için %3,99’a varan, herkesin bildiği gibi yüksek. Bu arada Binance.US, geçen ay tüm kullanıcılar için ücretsiz bitcoin spot ticareti başlattığında müşterileri için maliyetleri düşük tutma taahhüdünü yineledi ve bunu yapan ilk ABD kripto borsası olduğunu söyledi. Önceden bir ücret talep etmeseler bile, işlemlerdeki spread’den yine de para kazanın. Ayrıca geçen ay, rakiplerine kıyasla en yüksek APY oranlarından bazılarını sağladığını iddia ettiği bir hisse senedi ürününü piyasaya sürdü ve gelecekte daha fazla para birimi için ücretsiz alım satım eklemeyi planladığını söyledi.

Shroder, “Maliyet tarafında, bu alandaki en düşük maliyetli sağlayıcı olduğumuz tartışılmaz” dedi.

Binance.US’un stake ürününden nasıl piyasanın üzerinde getiri sağlayabildiği sorulduğunda, Shroder’ın yanıtı şu oldu: “Benim tahminim, çok daha düşük APY’ye sahip diğer firmalara baktığınızda, bunu kendileri alıyorlar. ve müşteriye aktarıyoruz.”

Doğal olarak, yatırımcılar daha düşük ücretlere ve daha yüksek getirilere yönelerek, cepleri derin olan Binance’e Coinbase’e göre potansiyel bir avantaj sağlıyor, çünkü ABD’deki kârlarını başka yerlerde yaptığı sürece kullanıcıları çekmek için feda etmeyi göze alabilir. Aynı şey, yalnızca işinin diğer bölümlerinde para kazandığı için ücretsiz hisse senedi ticareti sunabilen FTX için de geçerli.

Yatırımcılar zaman zaman daha tereddütlü görünse de, müşteriler Binance.US için coşku gösterdi. Yine de, bu Nisan ayında şirket, yatırımcılardan ilk dış finansmanını 200 milyon dolarlık bir turda 4,5 milyar dolar değerinde artırabildi. Shroder, Teknolojik Haberler’a önümüzdeki iki ila üç yıl içinde gerçekleşeceğini gördüğünü söyledi.

Yeni parayla donanmış ve Shroder’ın yakında geleceğini söylediği tura bir uzatma, şirket dalgalı bir piyasayı atlatmak için iyi bir konumda görünüyor. Teknolojik Haberler’ın geçen ay bildirdiğine göre, mevcut çalışan tabanına ~400 eklemek için aktif olarak 80’den fazla yeni rol alıyor.

“Uber’de yaşadıklarımı yeniden yaşıyorum”

Binance’in ABD pazarındaki son çabalarına rağmen, yerel düzenleyicilerle olan karışık geçmişi, hafife almayı kolaylaştırıyor. şirket şu anda soruşturma altında ABD Emtia ve Vadeli İşlemler Ticaret Komisyonu tarafından piyasa manipülasyonuna karıştığı iddiaları nedeniyle. ABD Adalet Bakanlığı ve IRS’nin de borsanın kara para aklama ve vergi kaçakçılığı yapıp yapmadığını incelediği bildiriliyor.

Bağlam açısından Binance.US, marka bilinci oluşturma ve temel teknolojisini Binance’in kendisinden lisanslayan bağımsız bir varlık olarak 2019’da piyasaya sürüldü. Zhao’nun, küresel borsaya yeşil ışık yakmayı reddeden ABD’li düzenleyicilere itiraz etmek amacıyla bölünmeden ayrıldığı söyleniyor.

Zhao, bu hafta Decrypt’e Binance’in “artık yukarıdan aşağıya yönlendirilmediğini” söylemesine rağmen, bugün ABD borsası üzerinde büyük bir hissedar olarak önemli bir etkiye sahip. New York Times geçen Ağustos ayında Zhao’nun Binance.US’un %90’ını elinde tuttu hisse.

Times’a göre, Zhao’nun mülkiyet hissesi, eski Binance.US CEO’su Brian Brooks, nihai bir halka arz için bir adım olarak şirket için bir girişim turu yükseltmeye çalıştığında, dış yatırımcılarla bir anlaşma noktası haline geldi. Brooks, en iyi işi devraldıktan sadece üç ay sonra, belki de kısmen anlaşma bozulduğu için şirketten ayrıldı.

Brooks, Binance.US’ta beklenmedik bir şekilde ayrılan tek üst düzey yönetici değil. Şirketin kurucu CEO’su Catherine Coley, geçen Mayıs ayında şirketten o kadar sessizce ayrıldı ki, onun nerede olduğuyla ilgili çok sayıda doğrulanmamış söylenti dönmeye başladı. Geçen Ekim ayında, Shroder Coley’den sonra şirketi bir sonraki daimi CEO olarak devraldığında, Binance.US’un kurucu CFO’su Joshua Sroge çıkışını yaptı. Geçen hafta, dokuz aylık bir araştırmadan sonra, şirket nihayet Sroge’nin rolünü doldurdu ve eski Acorns yöneticisi Jasmine Lee’yi yeni daimi CFO’su olarak atadı.

Binance, ABD’deki sıkıntılarına ek olarak ayrıca ağır düzenleyici incelemeyle karşı karşıya kaldı Japonya, AB, Almanya, Tayland ve diğer bölgelerde. Daha önce Uber’in Asya-Pasifik stratejisine liderlik eden Shroder, değişimi tartışmalı yolculuk paylaşımı başlangıcına benzetti.

Shroder, “Uber’de yaşadıklarımı tekrar yaşıyorum” dedi. “Ben Uber’deyken 1 numaralı kötü çocuktuk, biliyor musun? Taksi endüstrisine bulaşan, taksi çalışanlarına zarar veren ve bunun gibi büyük kötü adamlar bizdik.”

“Uber hakkında doğru olan, küresel olarak Binance ve daha sonra ABD’deki Binance için de doğrudur; bu, temelde, düzenleyiciler tarafından asla düşünülmemiş, teknolojiyi genişletmek için yenilikçi bir yaklaşıma sahip bir girişimci vardı” diye devam etti. “Bunu desteklemek için düzenleyicilerin teknolojiye yetişmesi gerekiyordu ve bence şu anda kripto alanında tam olarak bunu yaşıyoruz.”

Shroder, Binance.US’a uzun süredir devam eden halka açılma hedefine, önümüzdeki iki ila üç yıl içinde ulaşacağına inandığı bir dönüm noktasına rehberlik etmeye kararlı. Binance.US’nin zorlu piyasa koşullarında bile büyümeye devam edecek kadar güçlü olduğunu söyledi ve şirketin Coinbase tarafından serbest bırakılan bazı çalışanları işe alma planlarını ve rekabet eden kripto borsası Gemini’yi şirketinin önümüzdeki zorluklar için daha iyi konumlandığının kanıtı olarak gösterdi.

“Coinbase ve Gemini’nin birden fazla ürün ve hizmeti var ve bunları orada bulunduruyorlar; bir süredir oradalar. Tarihsel olarak sadece yerimiz vardı [trading] gerçekten bu kadar [quarter]. Daha fazla ürün ve hizmet ekledikçe, yapacak çok agresif bir yol haritamız var. Daha fazla ürün ve teknoloji yeteneğine ihtiyacımız var; bu yeni iş birimlerini fiilen yürütmek için daha fazla operasyon personeline ihtiyacımız var. Shroder, “İlk tohum turumuzdan yeni aldığımız sermaye infüzyonuyla, tüm finansmanı alıyoruz ve onu büyümeye geri döndürüyoruz” dedi.

Shroder’ın iddialı planının işe yarayıp yaramadığını sadece zaman gösterecek, ancak Shroder, Binance.US’u çevreleyen anlatıyı halkın gözünde yeniden şekillendirmeye kararlı. Halkın Binance.US hakkında sahip olduğu en büyük yanlış algılamalardan birinin, kuruluşundan bu yana şirketin merkezinde yer alan bir hedefin “tamamen uyumlu ve düzenlenmiş bir varlık olma arzusu” olduğunu söyledi.

“Kendi hikayenizi anlattığınız boşlukta, hikayeniz rakipleriniz tarafından anlatılıyor veya hikayeniz tıklama oranınıza göre anlatılıyor. Ve olumsuz manşetlerin görüşleri olumlu olanlardan daha fazla yönlendirdiği ölçüde, bunun piyasada gerçeğe dayanmayan bir yanlış algılama yarattığını düşünüyorum” dedi.Kaynak : https://techcrunch.com/2022/07/14/crypto-us-market-as-coinbase-falters-binance-us-is-waiting-in-the-wings/

Yorum yapın