Codacy, otomasyonla kod incelemelerini iyileştirmek için 15 milyon dolar kazandı • Teknolojik Haberler


Kod incelemesi, yazılım geliştirme sürecinde önemli bir adımdır – bu, insanların kaynak kodun bölümlerini görüntüleyerek ve okuyarak bir programı kontrol etmesidir. Ancak önemine rağmen, tüm geliştiriciler geleneksel kod incelemelerinin çalışma şeklinden memnun değil. Örneğin, bir Microsoft ders çalışma Gerçekçi olmayan beklentiler veya yetersiz geliştirici kaynakları nedeniyle, kod incelemelerinin sonuçlarının genellikle motivasyonlarla eşleşmediğini buldu.

Kod incelemelerini daha iyi hale getirmeyi amaçlayan Jaime Jorge, kod kalitesi, güvenlik, uyumluluk ve performans hakkında bilgi sağlayan Codacy’nin kurucu ortağıdır. Mühendislik performans metriklerini ölçmek için tasarlanan yeni bir ürünün piyasaya sürülmesinden yeni çıkan Lizbon merkezli Codacy, Portekiz’in en büyük işverenlerinden biri olan Sonae Group’un kurumsal VC’si Bright Pixel Capital liderliğindeki 15 milyon dolarlık B Serisi finansman turunu kapattı.

Bugüne kadar, Codacy 28 milyon dolar topladı.

Jorge, Teknolojik Haberler’a bir e-posta röportajında ​​​​“Her şirketin yazılım liderliğinde olduğu bir dünyada rekabetçi kalabilmek için şirketlerin kalite ile teslimat hızı arasında denge kurması gerekiyor” dedi. “Sektörde uzaktan çalışmanın benimsenmesi, şirketleri kargaşaya sürükleyerek esneklik ve özgürlük için para kazanan mühendisler ile sonuçlardan sorumlu yöneticiler arasında gerilim yarattı. Birçok şirket, uzun vadede kültürü bozan ve mümkün olan en iyi yetenekleri işe almaktan ve tutmaktan alıkoyan çözümler olarak izlemeyi yanlış bir şekilde benimsemiştir.”

Jorge, kod inceleme işine olan ilgisini çeken yinelenen kodu belirlemeye odaklanan bir yüksek lisans tezi yaptı. 2012’de girişimi başlatmak için Codacy’nin diğer kurucu ortağı João Caxaria ile birlikte çalıştı.

kodlama

Resim Kredisi: kodlama

Codacy’nin on yıl önce kurulmasından bu yana, kod inceleme pazarı, platformları hatalar için kod tabanlarını tarayan SonarSource ve DeepCode gibi şirketler ile yüz milyonlarca dolar risk sermayesi artırarak önemli ölçüde büyüdü. Amazon gibi görevliler de şapkalarını ringe attılar (bkz: CodeGuru).

Ancak Jorge, Codacy’nin platformunun ölçeğinin başarısının göstergesi olduğunu savunuyor. Son 12 ayda, platform 20 milyondan fazla güvenlik açığı tespit etti ve Jorge, geliştiricilerin kalite incelemeleri için harcadıkları zamanı %60’a kadar azalttığını iddia ediyor.

Bunun için onun sözünü almamız gerekecek – bunun gibi istatistikleri bağımsız olarak doğrulamak zor. Ama ne dır-dir Codacy’nin mühendislik performansının izlenmesi alanında kod incelemelerinin ötesinde güçlü bir iş fırsatı gördüğü doğrulanabilir. Yazılım dağıtım sıklığı, kod değişiklikleri için hazırlık süresi ve yazılım geliştirmenin “iş etkisi” ile ilişkili diğer yönleri gibi şeyleri ölçmeyi amaçlayan şirketin ikinci ürünü olan Pulse’un odak noktası budur.

Jorge, “Nabız, ekiplerin sağlıklı bir kültürden ödün vermeden performansı anlamalarını sağlayan ölçümleri toplar” dedi. “Müşterilerimizde uzaktan çalışma yerine sağlıklı bir performans kültürünü sürdürme mücadelesini ilk elden gördük. Pulse bu süreçte yardımcı olmayı amaçlıyor.”

Elbette her geliştirici, çalışmalarını yakından izleme fikrine katılmayacaktır. Öte yandan, yöneticilerin projelere bireysel katkıları nicelleştirmenin veya en azından nicelleştirmeye çalışmanın bir faydasını görüp görmemesi önemli olmayabilir.

Jorge, Codacy’nin performans ölçütleri de dahil olmak üzere müşteri verilerini “rutin olarak” sildiğini ve “artık şirketin normal işleyişini sürdürmek için gerekli olmadığını” söyledi. [the company’s] ürün[s]”

“Zaman içinde şunu keşfettik ki… liderlik, daha büyük iş sonuçlarına daha yakın olan metrikleri önemseme eğilimindedir. Başka bir deyişle, liderlik ağaçları değil ormanı önemser. Bu nedenle Pulse’u tasarladık: liderliğin önemsediği anlamlı, uyumlu bir metrikler seti sağlamak için,” diyen Jorge, Pulse’un doğası gereği istilacı olmadığını iddia etti. “Bu sayede mühendislik kültürlerinden ödün vermeden performansı ölçerek diğer departmanlardaki meslektaşlarının halihazırda yaptıklarını takip ediyorlar.”

Panasonic ve Delivery Hero dahil olmak üzere yaklaşık 870 markadan oluşan müşteri tabanı ve 300.000 geliştiriciyi aşan kullanıcı tabanıyla Codacy, doğru bir şey yapıyor gibi görünüyor. Jorge, fonun çoğunlukla, Codacy’nin mevcut hizmetlerine yeni yetenekler eklemek, pazara yeni hizmetler getirmek ve şirketin mühendislik, destek ve başarı ekiplerinin yanı sıra satış ve pazarlamada üst düzey yetenekleri işe almak da dahil olmak üzere ürün Ar-Ge’sine ayrılacağını söylüyor. (Codacy’nin çalışan sayısı bugün 100 çalışana ulaştı.)

“Şirketler, kaliteyi sağlam tutarken süreçleri otomatikleştirmeyi ve mühendislik performanslarını anlamayı umdukları için, teknolojideki daha geniş yavaşlama bizim için faydalı oluyor. Sektördeki işten çıkarmaların sıklığına rağmen, pek çok müşterimizin ürün grubumuzun kullanımını gerçekten genişlettiğini gördük,” diye devam etti Jorge. “Yazılım geliştirmenin zamansız, bağımlı doğası konusunda gerçekten iyimseriz. Döngülere bağlı değildir ve ivmesi dünya çapında bir dijital dönüşümün arkasına inşa edilmiştir. Şimdi her şirketin yazılım odaklı olmak istediği gerçeği konusunda açgözlü olmanın zamanı geldi.”Kaynak : https://techcrunch.com/2022/09/21/codacy-nabs-15m-to-improve-code-reviews-with-automation/

Yorum yapın