Çocuk hakları grupları TikTok’un ‘tasarım ayrımcılığını’ ilan ediyor – Teknolojik Haberler


ABD, Brezilya, Endonezya ve Birleşik Krallık dahil olmak üzere 14 farklı ülkede sosyal medya devleri TikTok, WhatsApp ve Instagram tarafından reşit olmayanlara sunulan varsayılan ayarları ve hüküm ve koşulları inceleyen araştırma, üç platformun aynı düzeyde gizlilik ve güvenlik sunmadığını tespit etti. Faaliyet gösterdikleri tüm pazarlarda çocuklar için korumalar.

Yeni rapora göre, reşit olmayanların bir hizmetten aldıkları koruma düzeyi, dünyanın neresinde yaşadıklarına bağlı olabilir. Küresel Platformlar, Kısmi Korumalar — farklı ülkelerdeki çocukların “görünüşte aynı platformlarda” deneyimlerinde “önemli” farklılıklar bulmuştur.

Araştırma tarafından yürütülmüştür Adil oyunçocukları hedef alan pazarlamanın sona ermesini savunan kar amacı gütmeyen bir kuruluş.

TikTok’un bu konuda özellikle sorunlu olduğu tespit edildi. Fairplay raporunun yayınlanmasının yanı sıra şirket, yaklaşık 40 çocuk güvenliği ve dijital hakları savunuculuğu grubu tarafından imzalanan ortak bir mektupta, “Tasarımla Güvenlik” ve “Tasarımla Çocuk Hakları” yaklaşımı sunmaya çağrıda bulundu. düzenleyicilerin çocukları çevrimiçi ortamda korumak için erken önlem aldığı Avrupa gibi bölgelerde yalnızca en yüksek standartları sağlamak yerine, küresel olarak.

Fairplay’in raporundaki bilgilere atıfta bulunarak, Birleşik Krallık 5Rights Foundation, Tech Transparency Project, Gana’daki Africa Digital Rights Hub ve Eating Disorders Coalition for Research, Policy & Action dahil olmak üzere 11 ülkeden 39 çocuk koruma ve dijital hakları savunma kuruluşu, birkaç isim – TikTok CEO’su Shou Zi Chew’e, raporun vurguladığı temel tasarım ayrımlarını ele almaya çağıran mektubu birlikte imzaladılar.

Bunlar, TikTok’un küçüklere ayarları varsayılan olarak özel (Birleşik Krallık ve belirli AB pazarlarında olduğu gibi) yapmak gibi “yaşa uygun” bir tasarım deneyimi sunduğu tutarsızlıkları içerirken, başka yerlerde, 17 yaşındaki kullanıcıları varsayılan olarak kullandığı tespit edildi. kamu hesaplarına.

Raporda ayrıca, TikTok’un hizmet şartlarını gençlerin ana dilinde sağlayamadığı birçok (Avrupa dışı) pazar tespit edildi. Asgari yaş gereksinimleri konusunda şeffaflık eksikliği de kritiktir – TikTok’u bulmak bazen kullanıcılara çelişkili bilgiler sağlar ve bu da küçüklerin hizmetin kendileri için uygun olup olmadığını bilmesini zorlaştırır.

“TikTok’un genç kullanıcılarının çoğu Avrupalı ​​değil; TikTok’un en büyük pazarları Amerika Birleşik Devletleri, Endonezya ve Brezilya’da bulunuyor. Rapor yazarları, yalnızca Avrupa’dan gelenler değil, tüm çocuklar ve gençler yaşlarına uygun bir deneyimi hak ediyor” diyor.

Fairplay’in araştırmasının metodolojisi, Londra ve Sidney’de bulunan merkezi araştırmacıları içeriyordu ve platformların gizlilik politikalarını ve Şartlar ve Koşullar’ı, küresel bir yerel araştırma kuruluşları ağının desteğiyle analiz etti – bu, sunulan varsayılan ayarlardaki varyasyonları keşfetmek için deneysel hesapların oluşturulmasını da içeriyordu. farklı pazarlarda 17 yaşındakilere.

Araştırmacılar, bulgularının, sosyal medya devlerinin çocukları korumaya yönelik iddialarını sorguladığını öne sürüyorlar – çünkü her yerde küçüklere aynı güvenlik ve gizlilik standartlarını sağlamadıkları açıkça görülüyor.

Bunun yerine, sosyal medya platformları, çocukların güvenliği ve mahremiyeti pahasına, katılımı artırmak gibi ticari hedeflere öncelik vermek için reşit olmayanlar için küresel yasal korumalardaki boşluklardan yararlanıyor gibi görünüyor.

Özellikle, küresel güneydeki ve diğer bazı bölgelerdeki çocukların, çevrimiçi deneyimlerini korumak için yasal çerçevelerin halihazırda yürürlüğe girdiği Avrupa’daki çocuklardan daha fazla manipülatif tasarıma maruz kaldıkları tespit edildi. Eylül 2020); veya Mayıs 2018’de uygulanmaya başlayan Avrupa Birliği’nin Genel Veri Koruma Yönetmeliği (GDPR) – veri işleyicilerin, hizmetlerin reşit olmayanların bilgilerini işlediği yerlerde, uyumsuzluk nedeniyle büyük para cezaları riskiyle birlikte koruma sağlamak için ekstra özen göstermesini gerektirir.

Fairplay’in bir sözcüsü, araştırma sonuçlarını bir satırda özetlemesi istendiğinde Teknolojik Haberler’a şunları söyledi: “Tek satırlık bir özet açısından, düzenleme işe yarıyor ve teknoloji şirketleri onsuz hareket etmez.Ayrıca, düzenleme eksikliğinin kullanıcıları “platformun iş modelinin kaprislerine” karşı daha savunmasız bıraktığı sonucuna varmanın doğru olduğunu ileri sürdü.

Raporda yazarlar, “gençlerin refahı ve mahremiyeti için en fazla korumayı” sağlayan ayar ve politikaları uygulamaya koymaları için milletvekillerine doğrudan çağrıda bulunuyor.

Raporun bulguları, Avrupa dışındaki yasa koyucuların dijital çağda çocukları korumaya yönelik yasaları geçirme çabalarını artırma ve platformların en ayrımcı ve yağmacı davranışlarını yasal olmayan pazarlarda yaşayan küçükler üzerinde yoğunlaştırma riskinden kaçınma çağrılarına katkıda bulunacak gibi görünüyor. ticari varsayılan olarak ‘verileştirme’yi kontrol eder.

Son aylarda, Kaliforniya’daki milletvekilleri bir yasayı geçmek istiyorlardı. İngiltere tarzı yaşa uygun tasarım kodu. Bu yılın başlarında, bazı ABD senatörleri, çocukların çevrimiçi güvenliği konusu daha fazla dikkat topladığı için Çocuklar için Çevrimiçi Güvenlik Yasası önermiş olsa da, ABD’deki herhangi bir şeridin federal düzeydeki gizlilik yasasını geçirmek büyük bir zorluk olmaya devam etse de.

Fairplay rapor yazarı ve araştırmacısı Rys Farthing, destekleyici bir açıklamada şunları söyledi: “Bu şirketlerin en iyi güvenlik ve mahremiyet korumasını sağlayacak gençleri seçip seçtiğini düşünmek rahatsız edici. Bir şirketin ürünlerini çocuklar için nasıl biraz daha iyi hale getireceğine karar verdiğinde, bunu tüm genç insanlar için evrensel olarak yaygınlaştırmasını beklemek mantıklıdır. Ancak bir kez daha sosyal medya şirketleri bizi hayal kırıklığına uğratıyor ve platformlarında gereksiz riskler tasarlamaya devam ediyor. Yasa koyucular devreye girmeli ve dijital hizmet sağlayıcıları ürünlerini gençlerin işine yarayacak şekilde tasarlamaya zorlayan düzenlemelerden geçmelidir.”

Raporun yayınlanmasına eşlik eden açıklamalarda, “Dünyadaki birçok yargı alanı bu tür düzenlemeleri araştırıyor” dedi. “Kaliforniya’da, Eyalet Meclisi’nin önünde bulunan Yaşa Uygun Tasarım Kodu, gençler için bu risklerin bir kısmının ortadan kaldırılmasını sağlayabilir. Aksi takdirde, sosyal medya şirketlerinin onlara ikinci sınıf gizlilik ve güvenlik sunmasını bekleyebilirsiniz.”

Instagram ve WhatsApp’ın sahibi Meta’ya neden savunuculuk gruplarından kritik bir mektup gönderilmediği sorulduğunda, Fairplay’in sözcüsü, araştırmacılarının TikTok’u “açık ara en kötü performans gösteren platform” bulduğunu söyledi – bu nedenle ortak imzacılar ” savunuculuklarını buna odaklamak için en büyük aciliyet”. (Raporun kendisi de Meta’ya ait iki platformla ilgili sorunları tartışıyor olsa da.)

“TikTok’un bir milyardan fazla aktif kullanıcısı var ve çeşitli küresel tahminler, üçte bir ila dörtte birinin reşit olmadığını gösteriyor. Şirketinizin aldığı güvenlik ve mahremiyet kararları dünya çapında 250 milyon genci etkileme kapasitesine sahip ve bu kararların çocukların ve gençlerin çıkarlarının eşit şekilde gerçekleştirilmesini ve eşit şekilde gerçekleştirilmesini sağlaması gerekiyor.”

“Tasarım Yoluyla Güvenlik ve Tasarım Yoluyla Çocuk Hakları yaklaşımını benimsemenizi ve platformunuzdaki gizlilik ve güvenlik risklerini belirlemek ve gidermek için ürünlerinizin küresel ölçekte bir risk değerlendirmesini derhal üstlenmenizi rica ediyoruz. Çocukların güvenliğini veya mahremiyetini en üst düzeye çıkarmak için yerel bir uygulama veya politika bulunduğunda, TikTok bunu küresel olarak benimsemelidir. TikTok’un tüm genç kullanıcıları, yalnızca düzenleyicilerin erken önlem aldığı Avrupa yargı bölgelerinden gelen çocuklar değil, en güçlü korumaları ve en büyük gizliliği hak ediyor.”

Fairplay araştırmacılarının bölgedeki çocuklara sunulduğunu tespit eden nispeten daha yüksek koruma standardı ışığında Avrupalı ​​milletvekillerinin biraz kendini beğenmiş hissetme nedenleri olsa da, buradaki anahtar kelime görecelidir: Avrupa’da bile – fiili küresel lider olarak kabul edilen bir bölge veri koruma standartlarında – TikTok, son yıllarda çocuk güvenliği ve mahremiyeti konusunda bir dizi şikayetle karşı karşıya kaldı; Çocukların verilerini nasıl işlediğine ilişkin toplu davalar ve düzenleyici soruşturmalar dahil.

Bölgede TikTok’a yönelik çocuk güvenliği eleştirileri devam ediyor – özellikle kapsamlı profil oluşturma ve kullanıcıları hedeflemesiyle ilgili olarak – ve yukarıda belirtilen yasal işlemlerin ve soruşturmaların çoğu, yeni endişeler ortaya çıksa bile devam ediyor ve çözülmemiş durumda.

Örneğin, yalnızca bu hafta, İtalyan veri koruma ajansı, TikTok’un mevcut AB gizlilik yasalarına uymadığını öne sürdüğü gizlilik politikasında planlı bir değişiklik hakkında alarm verdi – resmi bir uyarı yayınladı. Platformu, hizmette uygun olmayan ‘kişiselleştirilmiş’ reklamlar gösterilebilecek küçükler için rahatsız edici sonuçlara yol açabileceğini söylediği bir anahtarla ısrar etmemeye çağırdı.

İtalya’nın yetkili makamı, 2021’de, bir TikTok sorunuyla bağlantılı olduğunu söylediği çocuk güvenliği endişelerinin ardından da müdahale etti ve şirkete, yaşını doğrulayamadığı kullanıcıları engellemesini emretti. TikTok, ülkede en az 13 yaşında olmadığını teyit edemediğini söylediği yarım milyondan fazla hesabı kaldırmaya devam etti.Kaynak : https://techcrunch.com/2022/07/11/tiktok-fairplay-child-safety-report/

Yorum yapın