CNCF, telekomünikasyon şirketlerinin Kubernetes’i benimsemesine yardımcı olacak yeni bir program başlattı – Teknolojik Haberler


Bu haftaki KubeCon + CloudNativeCon konferansında, Bulut Yerel Bilgi İşlem Vakfı (CNCF), iletişim hizmeti sağlayıcılarının ve telekomünikasyon şirketlerinin Kubernetes ve diğer bulut yerel araçlarını benimsemelerine yardımcı olmayı amaçlayan yeni bir program duyurdu. İleriye dönük olarak, CNCF yeni bir sertifika sağlayacaktır. için Bulut Yerel Ağ İşlevi (CNF) Sertifika Programı Ağ Ekipmanı Sağlayıcıları (NEP’ler), bu satıcıların buluta özgü en iyi uygulamaları takip ettiğini onaylar.

İlk bakışta, kulağa pek çok kısaltma ve başka bir sertifika gibi gelebilir, ancak bu, her zaman telekom kullanıcılarına olabildiğince fazla odaklanmamış olan CNCF için ilginç bir hareket ve bunların birçoğunun kabul edildiğinin kabulü. Bulut tabanlı çözümler ağlarını çalıştırmak için gereken olgunluğa ulaştıkça kuruluşlar artık mevcut altyapılarından uzaklaşmaya başlıyor. Ayrıca CNCF’yi, son zamanlardaki başarısının çoğunu telekomünikasyon şirketleri arasında bulan bir proje olan OpenStack Foundation adlı başka bir açık kaynak vakfı ile rekabete sokuyor.

Cloud Native Computing Foundation İcra Direktörü Priyanka Sharma, “VNF’lere geçiş yapan ve kendilerini bulut için oluşturulmamış silo kaynakları ve özel çözümlerle bulan telekom sağlayıcıları için bulut yerel altyapılarına geçmek uzun zamandır zor oldu” dedi. “CNF Sertifikasyon programı, bulut yerel ortamları için optimize edilmiş çözümler yaratarak bu boşluğu doldurmak için tasarlandı. Bazıları dahil olmak üzere dünyanın en büyük telekom organizasyonları Huawei, Nokia, T mobilve vodafone, Kubernetes ve diğer bulut yerel teknolojilerini zaten kullanıyor ve bu program başkalarının da aynı şeyi yapmasını kolaylaştıracak.”

Yeni (ve açık kaynaklı) test paketi, CNCF sertifikalı Kubernetes ortamında çalışan ve yaklaşık 70 iş yükü testi çalıştıran tüm ürünleri destekleyecektir. Satıcılar, bu test paketini kullanarak uygulamalarını kendileri doğrulayabilecek ve ardından sertifikasyon için değerlendirilmek üzere sonuçları gönderebileceklerdir.

Vodafone’da Baş Bulut Mimarı Tom Kivlin, “Dağıtılmış bulut ortamlarında Telco iş yüklerini oluşturmak, dağıtmak ve işletmek karmaşıktır” dedi. “Çeviklik, otomasyon ve optimizasyon hedeflerimize ulaşmak için gelişirken bulut yerel en iyi uygulamalarını benimsemek önemlidir. CNF Sertifikasyonu, platformlarımız ve ağ işlevlerimiz genelinde bulut yerel uygulamalarını ölçebileceğimiz ve sürdürebileceğimiz harika bir araçtır. CNF Sertifikasyon Programını daha da geliştirmek ve benimsemek için ortaklarımız ve CNCF topluluğuyla birlikte çalışmayı dört gözle bekliyoruz.”Kaynak : https://techcrunch.com/2022/05/18/cncf-launches-a-new-program-to-help-telcos-adopt-kubernetes/

Yorum yapın