CM4 Taşıyıcınızı WiFi Performansını Düşünerek Tasarlayın


Raspberry Pi Hesaplama Modülü 4’te yerleşik bir WiFi anteni bulunur, ancak bu sizin için iyi çalışacağı anlamına gelmez – taşıyıcı kartın fiziksel özellikleri de sinyal kalitenizi etkiler. [Avian] Karar vermek basit bir test yap – WiFi RSSI değişikliklerinin ve veriminin birkaç farklı taşıyıcı kartla ölçülmesi. Kullandığı taşıyıcıların tescilli olduğu anlaşılıyor, ancak [Avian] CM4’ün bunlara nasıl yerleştirildiğine dair çizimler sağlar.

CM4’te WiFi’nin iyi çalışmasını sağlamak için iki öneri vardır – modülün WiFi antenini taşıyıcı PCB’nizin kenarına yerleştirmek ve antenin altına belirli bir boyutta bir topraklama boşluğu eklemek. [Avian] Toplamda üç konfigürasyonla testler yaptı – bu iki kuralın her ikisine de uyan CMIO4 resmi taşıyıcı kartı, hiçbirine uymayan taşıyıcı levha A ve zemin kesmesi eklenmiş A kartının bir kopyası gibi görünen taşıyıcı levha B.

Altı konumun her birindeki üç taşıyıcının her biri için WiFi RSSI grafiğini çizin.  CMIO4, her ikisinden de sürekli olarak daha iyi performans gösterirken, taşıyıcı B, taşıyıcı A'dan daha iyi performans gösterir, ancak daha dar bir farkla.Bazı test konumlarını ayarladıktan ve test kolaylığı için birkaç komut dosyası yazdıktan sonra, [Avian] deney verilerini kaydetti. Bu veriler çizildiğinde, bir anten altı kesintisinin varlığı yardımcı olurken, modül yerleşiminin yaptığı kadar RSSI’yi etkilemiyor gibi görünüyor. Tabii ki, kendi tasarımlarınız için RSSI sonuçlarını etkileyebilecek çok daha fazla değişken var – neyse ki, günlük kaydı için kullanılan komut dosyaları mevcut, böylece gerekirse kendi kurulumlarınızı test edebilirsiniz.

CM4’ü göz önünde bulundurarak tasarım yapabildiğiniz için şanslıysanız ve harici bir anten sizin için bir seçenek değilse, bu, WiFi anteninizden biraz daha fazla yararlanmanıza yardımcı olabilir. [Avian]Arada sırada bunun gibi şeyleri test ediyordu – bir ay önce, ESP8266 GPIO 5V uyumluluk araştırması, konu hakkında bir kez daha hararetli bir tartışma yapmamıza neden oldu. WiFi sizin için kritik öneme sahipse, tasarım yönergelerine bağlı kalmak mantıklıdır – sonuçta Raspberry Pi’deki HDMI arabirimi bile kendi WiFi radyo arızasını yapabilir.
Kaynak : https://hackaday.com/2022/06/27/design-your-cm4-carrier-with-wifi-performance-in-mind/

Yorum yapın