Cloudflare, Emmeyen Bir Captcha’yı Bıçakladı


benzersiz bir var Parkmetre içeren her kutuyu tıklamanızın istenmesinin ardından, aksi takdirde boş, bitişik bir karenin çevresine zar zor süzülen küçük bir gri şerit yüzünden birini kaçırdığınızın söylenmesinden kaynaklanan acı bir öfke. Bu tanıdık bir öfke ve captcha’ların yıllardır web’de kışkırttığı bir öfke, ancak bu çıldırtıcı araçlar, botların dolandırıcılık ve diğer suistimalleri yapmasını engellemek için önemlidir. Google’ın bu kontrolleri uygulamak için dünya çapında baskın araç olan reCaptcha, 2018’de, sahne arkasındaki insanlığı sessizce kontrol etmek ve bozuk, bulanık harf dizilerini ve trafik ışıklarıyla dolu ızgaraları aşamalı olarak ortadan kaldırmak için makine öğrenimini kullanan bir sürümle çıktı. Bu hafta, internet altyapı şirketi Cloudflare bir rakip yayınlıyor.

reCaptcha gibi, Cloudflare’in Turnstile adlı yeni alternatifi, ücretsizdir ve sitenize koymak için Cloudflare müşterisi olmanız gerekmez. Turnike, şirketin kullandığı Cloudflare Managed Challenge adlı bir araca dayanmaktadır. piyasaya sürülmüş Nisan ayında kendi hizmetleri için. Bir captcha yaptığınızda, insanlığınızın bir “meydan okumasını” tamamlıyorsunuz. Yönetilen Mücadele ise, sizden herhangi bir şey yapmanızı istemeden insan olduğunuzu belirlemek için tarayıcınızın teknik davranışını ve diğer telemetriyi hızlı ve sessiz bir şekilde kontrol eder. Yalnızca araç yeterli güvene sahip değilse size “daha ​​zor bir meydan okuma” veya çözülmesi gereken bir bulmaca gösterecektir. Ve Yönetilen Mücadele, kullanıcılar için daha az sinir bozucu olan seçenekleri bulmak için sürekli olarak farklı bulmaca türlerini test ediyor.

Captcha’lar web genelinde önemli bir güvenlik savunmasıdır, ancak Cloudflare Turnike’ı özellikle gizlilik koruyucu olarak faturalandırıyor. Araç, tarayıcı özellikleri ve web sitesi oluşturma mekanizmalarından gelen veriler gibi bazı tarayıcı oturum verilerine bakar, ancak hizmet reklam tanımlama bilgilerini veya oturum açma tanımlama bilgilerini kontrol etmez. Ve şirket, Cloudflare’in görebileceği miktarı en aza indirmek için mümkün olduğu kadar çok veri incelemesini dışarıdan temin etmeyi planlıyor. Örneğin Turnike, Apple’ın “Özel Erişim Jetonları,” bu yıl, kullanıcının insan olduğunu kanıtlamak ve captcha ihtiyacını azaltmak için bir araç olarak piyasaya sürüldü.

Araştırmacılar bulundu içinde son yıllar Google’ın reCaptcha’sının, bir kullanıcının insan olup olmadığını belirleyen faktörlerden biri olarak bir Google giriş çerezi olup olmadığını kontrol etmesi. Google, reCaptcha verilerinin zorluklardan başka bir şey için kullanıldığını reddediyor, ancak bazıları verilerin hedefli reklam kampanyalarında kullanılabileceğini belirtti.

Cloudflare, Yönetilen Mücadeleyi başlattığından beri sunduğu captcha sayısını yüzde 91 oranında azalttığını söylüyor. Şirket, kullanıcıların daha önce kendi sitelerinde captcha yapmak için ortalama 32 saniye harcadıklarını da ekliyor. Yönetilen Mücadeleyi uyguladığınızdan bu yana, yeni özelliğin sessiz, sahne arkası zorlukları nedeniyle ortalama bekleme süresi bir saniyedir. Cloudflare panosunda, captcha seçeneği artık “Eski Captcha” olarak adlandırılıyor.

Turnike, captcha’ları yeniden işlemek ve onları kullanıcılar için daha az sinir bozucu hale getirmek için daha geniş bir endüstri çabasının bir parçasıdır. Ancak reCaptcha’nın yaygınlığı ve aşinalığı, yeni alternatiflerin benimsenmesini engelleyebilir. Ancak saha değiştikçe, yeni bir oyuncu için olgunlaşmış olabilir – özellikle de dizüstü bilgisayarınızı denize atmak istemeyen biri.Kaynak : https://www.wired.com/story/cloudflare-captcha-turnstile/

Yorum yapın