Class, kendi kurucusunun ilk edtech şirketinden 210 milyon dolara teknoloji satın alıyor – Teknolojik Haberler


Derse başlamadan önceYakınlaştırma dostu bir sanal öğretim aracı olan Michael Chasen, piyasadaki eğitim için ilk bulut çözümlerinden biri olan Blackboard’un kurucusuydu. Class’ın Chasen’in önceki işine – örneğin CMS sistemlerini doğrudan sınıf aracına entegre etme yeteneği gibi – bazı selamları olsa da, bugün çok daha yakın bir entegrasyonu duyuruyor.

Class, Teknolojik Haberler’a Blackboard’un sanal sınıf aracı Collaborate’i açıklanmayan bir fiyata satın aldığını söyler. Ancak anlaşmaya yakın bir yatırımcı, anlaşmanın 210 milyon dolara kapatıldığını söyledi. Ayrıca, Class’ın yalnızca bu anlaşmayı finanse etmek için bir finansman turu başlattığını, ancak bunun bir yukarı yönlü olması dışında belirli koşulları paylaşmadığını da doğruladılar. Class’ın son kamu bağış toplaması, SoftBank Vision Fund II tarafından 804 $’lık bir para sonrası değerleme ile yönetilen 105 milyon $’lık bir turdu, bu nedenle, bunun açıklanan sayıdan en az bir miktar (veya büyük bir miktar) daha yüksek olduğunu varsayabiliriz.

Sınıf hamlesi, başlangıç ​​pazarı, özellikle edtech, kamu ve özel dünyada hırpalanırken gelir. Startup’ın sadece startup satın almakla kalmayıp, aynı zamanda daha yüksek bir değerlemeyle para toplaması da geçen yıla göre daha fazla göze çarpıyor.

Chasen bu finansal ayrıntıları doğrulamayı reddetti, ancak Collaborate’den yaklaşık 50 ila 60 kişinin şirketine katıldığını söyledi.

Teknolojik Haberler ile yaptığı röportajda Chasen, “Bütün aileyi tekrar bir araya getirmek için tam bir an ve beklenmedik bir fırsat” dedi. Daha sonra “kesinlikle bu asla uzun vadeli bir plan değildi” ancak bunun harika bir işbirliği olduğunu ekledi.

Blackboard’un ana ürünü – en çok öğrenme yönetim sistemiyle bilinir. Collaborate daha çok Zoom veya Google Meet’e benzer ve geleneksel olarak LMS sözleşmeleriyle sunulan bir eklentiydi. Dünya çapında 13.000’den fazla kurum web tabanlı portalı kullandı. Bu arada sınıf, pandeminin kalbini öğretmeye odaklanan daha etkileşimli bir toplantı aracı olarak başlattı. Tek boynuzlu at statüsüne yaklaşan başlangıç, yalnızca Zoom’un üzerine inşa etmeye ve temelde zaten herkesin bilgisayarında olan platforma entegre olmaya cesaretle bahse giriyor.

Şimdi Collaborate ile Class yeni bir bölüme giriyor olabilir. Anlaşma sona erdikten sonra Class müşterileri, Class’ Zoom istemcisini veya Collaborate’in bağımsız ürününü kullanabilir. Bu genişletilmiş destek, erişilebilirlik için harika olabilir ve tamamen tek bir platforma bağlı olmak için girişimin risklerini ortadan kaldırmaya yardımcı olabilir. Bununla birlikte Chasen, Zoom’un şirket için hala “uzun vadeli” bir oyun olduğunu, çünkü arka ucunun ölçek hedefleriyle iyi çalıştığını söyledi.

Zoom ayrıcalığı bir yana, Class’ın yeni satın alması, ona riskten kaçınan kurumlardan daha ciddiye alınması gereken bu tür önemli bir ortaklık sağlıyor. Chasen, şirketin şimdiden 350 müşterisine önemli bir gelir getirdiğini ve şimdi Collaborate ile 1.750 müşteriye genişleyeceğini söyledi.

Blackboard, Ekim 2021’de Anthology tarafından satın alındı, büyük bir edtech birleşme Bu, Blackboard’un bağımsız bir eğitim şirketi olarak çalışmasına son verdi. Bugünkü satış – bir dev yığını satın alan bir girişim – Blackboard için bir tür yumuşak iniş gibi geliyor, ancak Chasen bunun “tam tersi” olduğunu söylüyor. Blackboard, LMS aracı Learn’e daha fazla yatırım yapıyor ve bu nedenle sanal sınıf aracını satmakla ilgilendiğini söylüyor.Kaynak : https://techcrunch.com/2022/05/19/class-acquisition-blackboard-collaborate-210-million/

Yorum yapın