‘Citizen Sleeper’ın Yaratıcısı Modern Distopyamızdan İlham Aldı


İstasyondaki liman idaresi, eski Havenage birliği ve gevşek bir şekilde düzenlenmiş ve aşırı güvenen Hypha komünü gibi diğer fraksiyonlar, herhangi bir şirket kadar dağınık ve kurumsal ihmal yeteneğine sahip kuruluşlardır. Damian Martin kendi politikalarına sahip olsa da, örtülü agitprop ile ilgilenmiyorlar.

“Hiçbir zaman komik derecede kötü bir holdingi devirmeyi merkez alan bir hikaye yapmak istemedim. Birçoğumuzun nasıl var olunacağını öğrendiği kapitalizmin periferisinde bir hikaye anlatmak istedim.”

Güvencesiz Dünyamız

hakkında yaptıkları röportajların birçoğunda Vatandaş UyuyanDerinliği, Damian Martin, Anna Tsing’in romanını okurken onlara ilham veren güvencesizlik kavramına odaklanıyor. Dünyanın Sonundaki Mantaroyunda ima edilen çağdaş bilim kurgunun birçok parlak eserinden biri.

Damian Martin, “Etrafımızdaki pek çok yapı yaşamlarımıza baskı uyguluyor,” diyor, “sağlıklı, başarılı ve mutlu olmak bizim elimizde. Hepimiz birbirimizle rekabet ederek, işler, fırsatlar, mülkiyet, hatta sosyal konum için savaşarak bunları başarmak için çabalıyoruz.

“Bunu, birini başarının rahatlığından veya başarısızlığın umutsuzluğundan ayıran tek şeyin, keyfi olarak değerli bir şeyde iyi olarak keyfi olarak yargılanması olduğunu zorunlu kılan liyakat mitiyle haklı çıkarıyoruz. Bu, onurlu bir şekilde var olma hakkımızı doğrulamak için inanılmaz derecede tehlikeli bir yöntem.

Borsaların, uluslararası siyasetin veya göçmen ya da başka bir kısıtlı kimliğin getirdiği kısıtlamaların etkilerini düşündüğünüzde, daha fazla güvencesizlik bulursunuz. Dünyamız asla kontrol edemeyeceğimiz sistemlerle dolu. Küçük, kırılgan duvarlarla çevriliyiz,” diye açıklıyor Damian Martin, “bu duvarlar bükülüp kırıldığında, zihinsel çöküntüye, iflasa, yoksulluğa ve hatta ölüme doğru yuvarlanıyoruz.”

Bu duvarları sürekli içimizde hissediyoruz. Vatandaş Uyuyan. Oyunun gıda almaya yetmeme konusundaki ekonomik korkuları, zayıflamış bedenimizi besleyen serumun nerede güvence altına alınacağı veya bizi tehlikeli koşullarımızdan kurtarabilecek çözümlerin nasıl karşılanacağı konusundaki tıbbi kaygılarla birleşiyor. Çok sayıda yırtıcı sistem arasında kritik anlarda yakalandığında, düşük aksiyonlu bir zar atmak, ardı ardına gelen aksiliklere neden olabilir.

Damian Martin, “Bu anlayışsız sistemlere karşı en büyük savunma, bulduğum gibi, tabandan gelen karşılıklılıktır,” diyerek bitiriyor. “Kazandıklarımızın veya hak ettiğimiz hakların değerine karar veremesek de, ihtiyaç duyulduğunda her zaman birbirimizin yanında olmaya çalışabiliriz. Etrafımızdaki insanlar yılan gözlerini yuvarladığında. Karşılıklı desteğin mahremiyeti, esasen herkesin bu dünyada nasıl hayatta kaldığıdır. En başından beri, bu her zaman Vatandaş Uyuyan, birçok yönden kendi hayatımda olduğu gibi. Bu güvencesiz alanlarda kapana kısılmış insanlarla ilgili yeterince hikaye olduğunu düşünmüyorum.”

Vatandaş Uyuyan İlki “Flux” başlıklı üç ücretsiz DLC bölümüyle devam edecek, karantina önlemleriyle Erlin’s Eye’dan kilitlenen bir mülteci filosunun hikayesini anlatıyor.

Damian Martin, “Şu anda söyleyeceğim tek şey, ‘Akı’nın odağı mülteciler, bürokrasi ve demokratik sistemlerde şefkate yer açma konularına çevirdiğidir” diye açıklıyor. “Umarım oyuncular bunu ilginç bulur ve bu yıl ve gelecek yıl boyunca ortaya çıkan epizodik hikayeyi takip edecekler.”Kaynak : https://www.wired.com/story/citizen-sleeper-modern-dystopia-gareth-damian-martin/

Yorum yapın