Circle’ın USDC rezervleriyle ilgili sorular, güvencelere rağmen oyalanıyor


Circle Internet Financial Ltd.’nin baş finans sorumlusu Jeremy Fox-Geen’in USD Coin’i (USDC) destekleyen rezervlerin çitle çevrili olduğuna dair güvencelerine rağmen, sözde stabilcoini destekleyen teminatın durumuyla ilgili endişeler madeni para üzerinde baskı oluşturmaya devam ediyor, Perşembe günü 55 milyar ABD dolarından fazla piyasa değeri vardı.

ile özel bir röportajda konuşan çatal Genel Yayın Yönetmeni Angie Lau, Fox-Geen, ABD’de eyalet para aktarım yasaları kapsamında düzenlenmenin, şirketin finansal kurumlarla ayrılmış hesaplarda tutulan USDC rezervleri üzerinde herhangi bir hakkı olmadığı anlamına geldiğini söyledi.

Jeremy Fox-Geen’in röportajını buradan izleyin

Fox-Geen, “USDC rezervini elinde tutan kurumlar, USDC’yi büyütmek için hiçbir şekilde borç vermiyor” dedi. “Bankacılık sisteminde fiat para birimi tutuyorlar ve USDC sahipleri adına ABD Hazinelerini gözetim altında tutuyorlar, bu nedenle USDC’yi büyütmek için USDC’den borç verme yok” diye ekledi. “Tüm USDC büyümesi, müşteri faaliyetlerinden kaynaklanmaktadır.”

Fox-Geen, Circle’ın, rezervlerin kabaca dörtte üçünü oluşturan ve “dünyanın en istikrarlı likit varlıkları” olan Hazinelerden gelen acil talepleri karşılamak için elinde 10 ila 15 milyar ABD doları nakit paraya sahip olduğunu söyledi.

Circle’ın en son haftalık rezerv dağılımına göre, belirtilen 55,5 milyar ABD Doları tutarındaki USDC rezervinin 42,5 milyar ABD Doları, üç ay veya daha kısa vadeli Hazineler olup, geri kalanı nakit olarak karşılanmaktadır. Ancak, vurgulandığı gibi çatal röportaj, Circle tarafından sağlanan anlık görüntü, Grant Thornton LLP dahil olmak üzere herhangi bir bağımsız üçüncü taraf denetçi tarafından doğrulanmadı. Denetçi, yorum talebine yanıt vermemiştir. çatal.

İlgili makaleye bakın: Circle, müşterilerin tüm USDC’yi bir günde kullanabileceğini söylüyor

Bu yoğun spekülasyonların ortasında geliyor, çoğunlukla sosyal medyadadenetlenmemiş kalan rezervlerin durumu üzerinde.

Bunlar, bir makale Amerikalı yazar ve gazeteci Matt Taibbi tarafından Cumartesi günü yayınlandı ve burada Circle’ın rezervlerin ne kadarının nerede depolandığını açıklamadığını iddia etti.

Fox-Geen, Circle’ın “USDC rezervini hiçbir şekilde kullanamayacağını” söylese de makale, stablecoin ihraççısının nasıl olduğunu sorguladı. öngörülen kazançlar USDC rezervlerinin yarattığı faizden 2022 yılının tamamı için 438 milyon ABD Doları. Şubat ayında paylaşılan görünüm, şirketin rezervlerden 2,19 milyar ABD doları daha faiz kazanmayı beklediğini gösterdi.

Fox-Geen, “Rezerv üzerinde muhafazakar bir getiri oranı yapıyoruz”, dedi Fox-Geen, Hazine ve dolar cinsinden nakit ve doğrudan finansal kurumlar ve koruyucularla birlikte tutulan nakit üzerinde.

yıllıklandırılmış alınan verim Perşembe günü Asya’da akşam ticaretinde üç ay vadeli Hazine’ye yatırım yapmak %2,2 seviyesindeydi. Nakit varlıklarından neredeyse hiç getiri olmaması ve kazançlarda olası bir bölünme ile birleştiğinde bile, Circle’ın belirtilen 54,01 milyar ABD Doları tutarındaki düşük ortalama getirisi, 2022 için öngörülen kazançların oldukça üzerindedir.

Bu arada, bir sözcü söyledi çatal Çarşamba günü, Circle USDC sahiplerinin parasını işlerini yürütmek veya borçlarını ödemek için kullanmayacak ve kullanmayacak.

“Circle, USDC sahiplerinin parasını işini yürütmek veya borçlarını ödemek için kullanmıyor ve kullanmayacak.”

– Çember sözcüsü

Rezerv

Mart ayında Circle, BlackRock, Inc., Fidelity Management and Research, Marshall Wace LLP ve Fin Capital’in yatırımlarıyla 400 milyon ABD Doları tutarında bir finansman turunu kabul etti.

Anlaşmanın bir parçası olarak, BlackRock ayrıca “Circle ile USDC için sermaye piyasası uygulamalarını keşfetmeyi de içeren daha geniş bir stratejik ortaklığa girdi” ve sonunda Circle Reserve Fund aracılığıyla USDC nakit rezervlerini yöneten dünyanın en büyük varlık yöneticisi oldu. Ama fonun izahnamesi dosyalanmış Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu ile sadece Circle’ın fondaki hisseleri satın alabileceğini gösterdi.

Devamını oku: Finansal İstikrar Kurulu, stablecoin’ler için yüksek düzenleyici standartlar talep ediyor

Taibbi makalesinde “Circle bir rezerv fonunun tek karşı tarafı olacaksa, bu rezervlerin kullanıcılarına değil şirkete ait olacağı anlamına gelir” diye yazdı. Rapor ayrıca, Rezerv Fonunun varlıklarının üçte birine kadar ters repo anlaşmalarına yatırım yapmasına izin veren hükmü sorguladı.

Bir sözcü, “Onay beklerken şu anda fonun ayrıntıları hakkında yorum yapamıyoruz” dedi. çatal Çarşamba günü.

Taibbi ayrıca Circle bu eyaletlerde lisanssız ve eyalet para aktarım yasalarının sunduğu koruma olmadan faaliyet gösterdiği için Wisconsin, Minnesota ve Wyoming’deki yatırımcıların korunup korunmayacağını sorguladı. Bununla birlikte, şirketin web sitesi, Minnesota’da Montana ile birlikte diğer iki eyalette lisans gerektirmeyen bir para aktarma lisansına sahip olduğunu gösterdi.

Bir sözcü, şirketin faaliyet göstermesi için bir lisans gerektirmediğinden, Circle’ın bu eyaletlerde lisanslı olmadığını söyledi. Bununla birlikte, şirket aynı zamanda ABD Hazine Bakanlığı’nda bir para hizmetleri işletmesi (MSB) olarak kayıtlıdır ve bu da işinizi bilme (KYB), kara para aklamayla mücadele (AML) ve mali suçlar uyumluluk gereksinimlerine bağlılığı gerektirir. sözcüsü eklendi.

Sözcü, “O halde, daire, sadece iflas koruması için eyalet yasalarına değil, aynı zamanda hangi varlıkların mülkün varlığı olarak kabul edildiğine (ve alacaklılara tabi olduğuna) ve ne olmadığına ilişkin federal İflas Yasasına da güvenmektedir.” Dedi.

Bununla birlikte, bir Circle iflası durumunda şirket, barındırılan cüzdanlarda tutulan desteklenen tüm dijital para birimlerinin kullanıcılara iade edilip edilmeyeceği, yasal belgelerinin iade edilip edilmeyeceği konusunda hiçbir beyanda bulunmaz veya garanti vermez. gösterdi Perşembe günü geç saatlerde. Circle, web sitesinde, şirketin Circle Account cüzdan hizmetinin, müşterilerin dijital para birimine yatırım yapmak için para yatırmasına, çekmesine, göndermesine, almasına, depolamasına ve tahsis etmesine izin verdiğini söyledi.

Bir şirket sözcüsü, “Evet, USDC rezervleri, Circle Account sahipleri için sakladığımız dijital varlıklardan iflas halinde farklı muamele görüyor” dedi ve Circle Hesaplarının yalnızca sofistike, akredite yatırımcılar ve işletmeler tarafından kullanılabildiğini belirtti.

“USDC rezervlerine iflas durumunda, gözetim altında tuttuğumuz dijital varlıklardan farklı davranılıyor.”

– Çember sözcüsü

İlgili makaleye bakın: CFTC Komiseri Pham, düzenleyicilerin stablecoin’lerde teknolojiden bağımsız kalmasını öneriyor

Bu arada, eski bankacı ve finans gazetecisi Frances Coppola işaret etti 1:1 likit dolar rezervini muhafaza etmenin, bir ihraççının bu tür rezervleri elde etme yeteneğiyle stablecoin ihracını sınırlayacağı.

Coppola, ihraççı banka olmadıkça, ABD Merkez Bankası’ndan dolar alma imkanının sınırlı olduğunu ve bir ihraççıyı açık piyasadan satın almaya zorladığını söyledi.

Coppola, “Bu, USDC’nin Mayıs piyasa paniği sırasında neden sabitlendiğini açıklıyor” dedi. “Yatırımcıların talep ettiği USDC miktarını ihraç edecek kadar hızlı rezerv elde edemedi, bu yüzden fiyat keskin bir şekilde yükseldi” diye ekledi.

Coppola, stabilcoin ihraççısının banka olması için “bariz bir çözüm” olsa da, piyasadan satın alınması gereken Hazine gibi kısa vadeli devlet borcu gibi “yeterli yüksek kaliteli teminata” ihtiyaç duyacağını söyledi.

“Eğer bir stabilcoin ihraççısı, bir piyasa paniğinde %100 rezervlerini sürdürmek için yeterli T-bonosu alamazsa, bu rezervleri Fed’den ödünç almak için nasıl yeterli T-bonosu elde edebilir?” dedi Coppola.

“Eğer bir stabilcoin ihraççısı, bir piyasa paniğinde %100 rezervlerini sürdürmek için yeterli T-bonosu alamazsa, bu rezervleri Fed’den ödünç almak için nasıl yeterli T-bonosu elde edebilir?”

– Frances Coppola

Coppola, “Stablecoin ihraççılarının %100 rezerv bankaları olması gerektiğini savunanların bunu iyice düşündüklerinden emin değilim” dedi. “Fed ana hesabına sahip bir stablecoin ihraççısı, sabit tutmak için ihtiyaç duyduğu rezervleri ödünç almak için piyasalardan teminat almak zorundaysa, sabit parasını garanti edemez.”

Denetim

Geçen hafta boyunca, birkaç kişi sorgulandı Circle’ın denetlenmiş raporlarının durumu, bu sunumlardaki mali bilgilerin Aralık 2020’den sonra denetlenmemiş olduğunu iddia etti.

Bir Circle sözcüsü söyledi S-4A dosyalama Sözcü, 11 Temmuz’da yapılan, 2021 ve 2020 için denetlenmiş mali tabloları içeriyor. Sözcü, herhangi bir Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC) başvurusu için standart uygulama olduğu gibi denetime tabi olmayan ilk çeyreğe ilişkin üç aylık ara mali tabloları da içerdiğini ekledi.

bu S-4A Sözcü, 6 Mayıs’ta dosyalanan aynı denetlenmiş mali tabloları da içerdiğini belirterek, “USDC rezervi, Circle’ın halka açık olarak dosyalanan mali tablo denetiminin bir parçası olarak Halka Açık Şirket Muhasebe Gözetim Kurulu (PCAOB) standartlarına göre denetlenmiştir. saniye.”

Şirket, “USDC rezervleri, Circle’ın mali tablolarının bir bileşeni olarak rapor ediliyor” dedi. Yedeklerle ilgili bakiyeler, mali tablo sınıflandırması ve açıklamalar üçer aylık dönemler itibarıyla gözden geçirilir ve ilk beş muhasebe firması tarafından her yıl denetime tabi tutulur. “Denetim, rezervlerin eksiksizliğini, doğruluğunu ve bileşimini doğrular.”

Sözcü, “Yıllık denetim görüşü, Circle’ın halka açık bir şirket olma planıyla tutarlı olarak PCAOB bazındadır ve denetlenen mali tablolar Circle’ın periyodik SEC Dosyalarına dahil edilir” dedi.

Bu başvurular, Circle’ın eski Barclays başkanı Bob Diamond’ın boş çek şirketi (SPAC), Concord Acquisition Corp. ile Şubat ayında 9 milyar ABD Doları değerinde olan ve Temmuz 2021’deki 4.5 milyar ABD Doları olan orijinal anlaşma değerini ikiye katlayan anlaşmasının bir parçası olarak sunuldu. .

çatal Anlaşmanın Circle’ın “gelişmekte olan bir büyüme şirketi” olarak nitelendirilmesine yardımcı olacağını ve onu Bölüm 404 kapsamında mali raporlama üzerindeki iç kontrole ilişkin denetçi tasdik gerekliliklerinden muaf olmak da dahil olmak üzere diğer halka açık şirketler için geçerli olan çeşitli raporlama gerekliliklerinden belirli muafiyetler için uygun hale getireceğini tespit etti. (b) Sarbanes-Oxley Yasası.

Ancak bir Circle sözcüsü, “gelişmekte olan büyüme şirketi” kategorisinin, herhangi bir halka açık şirketin hala denetlenmiş beyanlar yayınlaması gerektiği gerçeğini değiştirmediğini söyledi.

en son tasdik Grant Thornton, Mayıs ayındaki USDC rezervleri hakkında şirketin web sitesinde mevcut olup, Circle’ın rezervle ilgili iç kontrollerinin etkinliği hakkında bir görüş belirtmediğini söyledi. Denetçi, rezerv hesaplarına ilişkin bilgilerle ilgili prosedürler hakkında “anlayış elde etti” dedi.

Bir sözcü, “Dış muhasebe firmamız, Circle’ın iç kontrolleri hakkında bir görüş bildirmiyor – bu, bu tasdik sürecinin bir parçası değil” dedi. çatal. “Circle’ın ayrılmış hesaplarda tutulan ABD doları cinsinden varlıkların en azından belirlenmiş bir tarihte dolaşımdaki USDC’ye eşit olduğu yönündeki iddiasını doğruluyorlar.”

Kaynak : https://forkast.news/questions-over-circles-usdc-reserves-linger/

Yorum yapın