CipherMode Labs, şifreleme uzmanlığı olmadan verileri korumak için açık kaynaklı bir çözüm başlattı – Teknolojik Haberler


Şifreleme Modu Laboratuvarları CEO ve kurucu ortak Sadegh Riazi, tüm kariyeri boyunca şifreleme ile çalışıyor. Doktorasının bir parçası olarak okudu. O bir parçasıydı Microsoft SEAL ekibi homomorfik şifrelemeyi geliştirmeye ve daha verimli hale getirmeye çalıştı.

Bulduğu şey, homomorfik şifrelemenin şifrelenmiş verilerle çalışmanıza izin verirken, bunu son derece yüksek bir kaynak maliyetiyle yapmasıydı, bu çok yüksek, çevre için kötü. Kariyerinin ilk bölümünü daha verimli hale getirmek için çalışarak geçirdi, ancak özel çiplerle bile, kendisinin ve araştırmacı arkadaşlarının iğneyi ancak bu kadar hareket ettirebildiğini gördü.

İşte o zaman farklı bir yöne gitmeye ve daha az seyahat edilen şifreli bir yoldan gitmeye karar verdi. MIT’de şifreleme eğitimi almış olan Ilya Razenshteyn ile birlikte çalıştı ve şifreleme topluluğunda daha önce pek ciddiye alınmayan bir yöntemi araştırmaya başladılar.

“Yani her şeyden önce, homomorfik şifrelemeden çok farklı. Kriptografide tamamen farklı bir paradigmaya dayanmaktadır. Onun daha iyi bir versiyonu değil. Onun bir varyantı değil. İkisinde de çalıştım. Bu yüzden alanımıza Güvenli Çok Taraflı Hesaplama deniyor,” dedi Riazi.

SMPC çalışmaya başladığında, büyük ölçüde kullanılmayan ve belki de homomorfik şifrelemenin doğasında bulunan hesaplama yükü olmadan güvenli şifreleme için daha fazla olasılığa sahip bir alan gördüğünü söyledi.

“Kendi zorluklarımız var, ancak en azından çok basit bir şekilde ifade etmek gerekirse, inovasyon için daha verimli bir zemin. İyileştirme için daha fazla yerimiz var. İyileştirme için daha fazla boyutumuz var. Ve bu yüzden bunun üzerinde çalışıyoruz” dedi.

Açık olmak gerekirse, toplulukta bu özel teknolojinin şifrelenmiş verileri geniş ölçekte korumak için çalıştırılıp çalıştırılmayacağı konusunda çok fazla şüphe vardı. “Doktoramın başında, güvenlik konferanslarına gittiğimde ve bu konu üzerinde çalıştığımı söylediğimde, Güvenli Çok Taraflı Hesaplama, insanlar ‘oh, bu sevimli bir kriptografik oyuncak, ama asla kullanılmayacak’ dediler. [widely]” dedi.

Ancak o ve Razenshteyn potansiyeli gördüler ve geleneksel düşünceye karşı çıktılar ve SMPC’yi çalıştırmak için bir dizi araç oluşturmaya başladılar. Bugün piyasaya sürdükleri CipherCore adlı bir açık kaynak kitaplığı oluşturdular. Bu yeni araç, araştırmacıların yalnızca bir kod yazarak veri kaynağına işaret ederek kriptografik uzmanlık olmadan verileri korumalarına olanak tanır. CipherMode, verileri korumak için uygun protokolü oluşturarak arka uçta sizin için şifrelemeyi halleder.

“Aslında uygulama katmanını protokol katmanından ayırıyoruz, bu da kullanıcıların çok basit programlar yazabileceği anlamına geliyor. Ardından, çalıştırmaları ve şifrelenmiş verileri işlemeleri için gereken ilgili protokolü oluşturabiliriz” dedi.

Çözüm, en son teknolojiye sahip homomorfik çözümlere kıyasla 2-3 derecelik iyileştirme sunan aynı ek yük olmaksızın homomorfik şifrelemeye benzer faydalar sağlar. Şirkete göre, aynı zamanda hızlı hesaplama süreleri ve kanıtlanabilir güvenlik sunar, ancak uygulanması kolay ve kuantum bilgisayarlara karşı bile güvenli bir şekilde.

Başlangıç, bu yıl bir süre sonra hazır olmasını bekledikleri ticari bir sürüm üzerinde çalışıyor.

Girişim, bugün açık kaynak kütüphanesini başlatmaya ek olarak, Pillar VC, Ulusal Bilim Vakfı ve birkaç endüstri armatürünün katılımıyla Innovation Endeavours liderliğindeki 6.7 milyon dolarlık tohum yatırımını kapattığını da duyurdu.Kaynak : https://techcrunch.com/2022/05/18/ciphermode-labs-launches-open-source-solution-protect-data-without-encryption-expertise/

Yorum yapın