Çin’in oyun motoru Cocos 50 milyon dolar artırdı, oyunların ötesine geçti – Teknolojik Haberler


2010’dan beri piyasada olan Çin merkezli bir oyun motoru sağlayıcısı olan Cocos Technologies, ilan edildi Geliştirme üzerinde çalışmak ve oyunların ötesine geçmek için B Serisi finansman turunda 50 milyon dolar topladı. Yatırımcılar şunları içerir: China Construction Bank’ın bir yan kuruluşu olan CCB Trust, GGV Capital ve Cocos’un uzun süredir ortağı olan gerçek zamanlı iletişim çözümü sağlayıcısı Agora.

Cocos en çok 2D mobil oyunlar için platformlar arası, açık kaynaklı motoruyla tanınır, ancak çoğu kişi 3D çağda geride kaldığını savundu. Pekin merkezli şirket, yakalamak için 3D yetenekleri eklendi geçen yıl motoruna Çinli şirket, Unreal veya Unity gibi devleri üstlenmeyi hedeflemiyor; bunun yerine gözden kaçan bir trendi gözler önüne seriyor – Çin’de ve başka yerlerde HTML5 web oyunlarının yeniden canlanması. Ayrıca çevrimiçi eğitim ve otonom sürüş gibi oyun dışı senaryolara da giriyor.

Cocos’un kullanımı ücretsizdir, bu nedenle yıllar içinde, üçüncü taraf geliştiricilere destek ve öğreticiler sağlamak, Çinli ana Chukong’dan fon almak ve oyun endüstrisi etkinlikleri düzenlemek de dahil olmak üzere çeşitli kaynaklardan sermaye üretmiştir.

O Huawei ile büyük bir anlaşma var küresel geliştiricilerin, telefon üreticisinin şirket içi yongalarında ve Android’e alternatif olarak faturalandırılan HarmonyOS’ta çalışan oyunlar oluşturmasına izin vermek. Şirket ayrıca, birlikte tam olarak nasıl çalıştıklarını paylaşmayı reddetmesine rağmen, Çinli arama devi Baidu’nun metaverse platformu Xirang’ı da destekliyor.

Bu gelir akışları Cocos’u ayakta tutabildi, ancak şirket büyümeyi hızlandırmaya hazır, bu yüzden dış finansman aradı. Cocos’ta pazarlama direktörü Luke Stapley Teknolojik Haberler’a verdiği demeçte, ekibinin 18 ay önce yaklaşık 100 çalışandan bu ay itibariyle 230’un üzerine çıktığını söyledi.

mini oyun rönesansı

2017’de WeChat’te piyasaya sürülmesinden bu yana, HTML5 oyunları veya Tencent’in sahip olduğu habercinin “mini oyunlar” dediği oyunlar Çin’de bir hit haline geldi. Son birkaç yıldır Cocos, ana araçlardan biri WeChat oyunları oluşturmak için. Bu oyunların çoğu sıradan oyunlardır ve uygulama içi satın almalar yerine reklamlar aracılığıyla para kazanırlar; bu da onları, gelmesi giderek zorlaşan devlet tarafından verilen lisansı almaktan muaf tutar.

Sonuç olarak, oyun izinleri için başvuracak kaynağa sahip olmayan birçok Çinli bağımsız oyun geliştiricisi, para kazanmanın birkaç yolundan biri olduğu için HTML5’e giriyor.

Stapley, “Mini oyunların ilerlemesi Çin’de bir devrimdir” dedi. Patlama, Cocos ile mini oyunlara eşdeğer hale getirmek için ortaklık yapan Vivo gibi donanım üreticilerinin dikkatini çekti. “Birçok telefon şirketi WeChat’in bunu yaptığını gördü ve hey, bu mini oyunları mağazalarımızda da görmek istiyoruz dediler.”

Stapley, Cocos’un Çin’in mini oyunlarının yaklaşık %60’ına güç verdiğini iddia etti. Kategori aynı zamanda “insanların oyun oynamayı sevdiği” Avrupa’da ve birçok kullanıcının “çok iyi telefonlara sahip olmadığı, bu nedenle H5 oyunlarının üst düzey yeni oyunlara göre çok daha kolay çalıştığı Güneydoğu Asya’da da yükselişe geçiyor. ”

Cocos, motorunun dünya çapında 203 ülke ve bölgede 1,4 milyon geliştiriciye hizmet verdiğini söylüyor. Çin en büyük pazarı, onu ABD ve Rusya izliyor. Güney Amerika ve Hindistan en hızlı büyüyen bölgeleri arasında yer alıyor.

Yeni arenalar

Tıpkı Unity’nin kullanım örneklerini aşağıdaki gibi alanlara çeşitlendirmesi gibi mimarlık ve havacılık, Cocos’un simülasyon teknolojisi de yeni uygulamalar bulmuştur. Stapley’e göre, birçok büyük çevrimiçi eğitim şirketi etkileşimli çevrimiçi müfredat oluşturmak için Cocos’un motorunu kullanıyor. Coco’nun gizlilik anlaşması nedeniyle adını veremediği Çinli bir teknoloji şirketi, motorunu gelişmiş sürüş çözümleri ve akıllı kokpitler üzerinde çalışmak için kullanıyor.Kaynak : https://techcrunch.com/2022/04/11/cocos-engine-series-b-50-million-china/

Yorum yapın