Çin ve ABD’nin nükleer enerjiyle çalışan Ay üsleri için planları var


ileriye dönük: Çin ve Amerika Birleşik Devletleri birçok alanda rekabet ediyor ve görünen o ki Ay, iki süper güç için başka bir çekişme alanı haline gelebilir. Asya ülkesi ilk ay üssünü 2028 yılına kadar inşa etmeyi planlıyor, Beyaz Saray ise 2025 yılına kadar insanları yüzeye çıkarmak istiyor.

Güney Çin Sabah Postası raporlar Çin’in Ay üssünün muhtemelen nükleer enerjiye sahip olacağı. Temel yapılandırması bir iniş aracı, hazne, yörünge aracı ve geziciden oluşacak ve Chang’e 6, 7 ve 8 misyonları tarafından inşa edilecek.

Çin’in ay keşif programının baş tasarımcısı Wu Weiran, bu hafta başlarında devlet yayın kuruluşu CCTV ile yaptığı röportajda, “Şimdi, ay istasyonunun uzun vadeli, yüksek güçlü enerji taleplerini karşılamak için nükleer enerjiyi kullanan yeni bir sistem geliştiriyoruz” dedi. “(Biz) astronotlarımızın 10 yıl içinde aya gidebileceğini umuyoruz.”

Çin, yıllardır uzay araştırmaları alanında ABD’ye meydan okuyor. Ülke kendi uzay istasyonunu inşa ediyor ve aya sondalar gönderdi – 2019’da ayın uzak tarafına ilk kez bir rover indiren ülke oldu.

Üs muhtemelen ayın güney kutup bölgesinde inşa edilecek. Sonunda uluslararası bir bilimsel araştırma istasyonuna dönüşecek ve Çin, Rusya ve diğer potansiyel ortak ülkelerden astronotlar zaman zaman orada çalışacak, ancak çoğu zaman insansız olacak.

Çin’in duyurusu, Beyaz Saray’ın ulusal bilim ve teknoloji konseyinin yeni Ulusal Cislunar Bilim ve Teknoloji Stratejisini yayınlamasından sadece birkaç hafta sonra geldi. Güney kutbu bölgesinde kalıcı bir ileri karakol için öneriler de dahil olmak üzere planlardan bazıları ayla ilgili.

Haziran ayında NASA ve Enerji Bakanlığı, Ay’da nükleer enerji sağlamak için bir fisyon yüzey güç sistemi konseptleri tasarlamak üzere Lockheed Martin de dahil olmak üzere üç şirketi seçti.

2020’de sekiz ülke, imzalayanların uzayda çatışmalardan kaçınmak amacıyla birlikte çalışabilirliği, barışçıl keşifleri, faaliyetlerin çatışmasını çözmeyi ve daha fazlasını kabul ettiği ABD liderliğindeki Artemis Anlaşmalarını imzaladı. Şu anda 20’den fazla ülke ilkeleri kabul etti, ancak Rusya ve Çin kayda değer iki taraf.Kaynak : https://www.techspot.com/news/96771-china-us-have-plans-nuclear-powered-moon-bases.html

Yorum yapın