Çin, ünlü canlı yayıncılarının nasıl davrandığını ve giyindiğini kontrol etmek istiyor


Kimliğinin açıklanmaması için soyadıyla anılmasını isteyen Zeng, bunun gülünç olduğunu düşündü. “Bugünün standartlarında mantıksız veya ahlaki açıdan yozlaşmış bir şey yaptığını düşünmüyorum. Aksine, herkese yardım edebilecek bir şey yaptığını düşünüyorum” diyor. Longfei’nin hesabı sonunda Haziran ayında eski durumuna getirildi.

Canlı yayın, 2016 yılında Çin’de başladı ve o zamandan beri ülkenin zamanını geçirmek için favori yollarından biri haline geldi. 635 milyon yıllık izleyici. En iyi canlı yayıncılar e-ticaret, müzik, oyun ve komedi alanlarında izleyicilere hükmediyor ve milyonlarca sadık hayranlarından büyük miktarlarda para kazanıyorlar. Sonuç olarak, genellikle A listesindeki ünlüler kadar etkiye sahiptirler.

Ancak Avukat Longfei gibi birçok yayıncı, Çin hükümetinin neyin kabul edilebilir olduğunu tartma konusundaki artan isteğiyle boğuşuyor. Yeni bir politika belgesi, Çevrimiçi Yayıncılar için Davranış KurallarıÇin’in üst düzey kültür yetkilileri tarafından 22 Haziran’da yayınlanan, yayıncılara kendilerinden ne beklendiğini öğretmek için tasarlandı. Son yıllarda dikkatlerden kaçmayı başaran canlı yayıncılar, şimdi Çin’in sansür makinesinin tüm gücüyle karşı karşıya.

Davranış Kuralları, şiddet ve kendine zarar verme ile dini öğretiler ve zenginlik gösteriş gibi daha belirsiz kavramlara kadar, çevrimiçi videolarda görünmemesi gereken 31 içerik kategorisi listeler. Yönergeler aynı zamanda yayıncıların görünüşüyle ​​ilgili kuralları da içeriyor ve Çin’in liderliği hakkında şakalar yapmak için derin sahtekarlık kullanımını yasaklıyor.

Urbana-Champaign’deki Illinois Üniversitesi’nde Çinli yayıncılar üzerine doktora adayı olan Jingyi Gu, “Bunu, tüm ülkeyi, tüm çevrimiçi platformları ve her tür çevrimiçi yayıncıyı kapsamayı amaçlayan yukarı doğru bir entegrasyon girişimi olarak düşünüyorum” diyor. Düzensiz veya bölgesel olan önceki düzenlemelerin yerini alır ve ayrıca platformları ve pazarlama şirketlerini yöneten diğer düzenlemeleri tamamlar. “[This one] tıpkı oyuncular gibi çevrimiçi yayıncıları bağımsız bir meslek olarak ele alıyor” diyor Gu.

Çin hükümetinin görmezden gelinemeyecek kadar güçlü hale gelen bir endüstriyi evcilleştirme sürecinde olduğu açık. Geçen yıl boyunca, Çin’in en iyi canlı yayıncılarından bazıları, vergi kaçakçılığı veya siyasi olaylarla ilgili sansürü tetikledikleri için para cezasına çarptırıldıktan sonra tahtlarından düştüler. Ancak Davranış Kuralları, kısıtlamaları kağıda dökerek gelecekte daha fazla müdahalenin önünü açıyor.

‘Evrenin Sonu’

Şu sıralar Çin’de popüler olan bir söz vardır: “Evrenin sonu canlı yayında bir şeyler satmaktır.” Bu günlerde, tüm mesleklerden profesyonellerin—avukatlar, öğretmenler, ünlüler– QVC tarzı ürün sunucuları olarak para kazanan yayıncılar haline geldiler.

Gu, “Amerikalılar ve Avrupalılar, canlı akışı kesinlikle alışveriş için ana akım bir kanal ve hatta muhtemelen eğlence için ana akım bir kanal olarak düşünmüyorlar, ancak Çin’de aşırı popülerliğe ulaştı” diyor.Kaynak : https://www.technologyreview.com/2022/07/04/1055349/china-controls-livestreamers-act-dress/

Yorum yapın