Çin, Muhalefeti Boğmak için COVID İzleyicisini Silahlandırmakla Suçlandı


Bu site, bu sayfadaki bağlantılardan bağlı kuruluş komisyonları kazanabilir. Kullanım Şartları.

(Fotoğraf: Jida Li/Unsplash)
Çin vatandaşları, yetkilileri protestoları engellemek için ülkenin COVID-19 izleyicisini kullanmakla suçluyor.

Yüzlerce kişi, birkaç bölgesel bankaya yönelik soruşturma nedeniyle aylardır birikimlerine erişemedi. Bu hüsrana uğramış düzinelerce banka kullanıcısı, dondurmayı protesto etmek için birkaç gün önce Zhengzhou şehrinde bir araya gelmeyi planladı. Ancak protesto başlamadan önce, birçok olası katılımcı yolda durduruldu. Kırmızı bir “sağlık kodu”, atamayı desteklemek için tam bir semptom eksikliği veya temas geçmişi olmamasına rağmen, onları potansiyel veya onaylanmış COVID-19 hastaları olarak etiketledi.

Böyle bir protestocu anlattı New York Times öyleydi trende sağlık kodu yeşilden kırmızıya döndüğünde belgelenmiş herhangi bir COVID-19 vakası olmayan bir şehirden Zhengzhou’ya. Polis, gideceği yere varır varmaz onu durdurdu. Protestocuların şehir dışına çıkarılmadan önce yerel bir kütüphanede 12 saat beklemesi istendi, ardından sağlık kodu aniden yeşile döndü. Başka bir kişi Vice’a sağlık kodunu söyledi kırmızıya döndü Zhengzhou’ya tren bileti aldıktan hemen sonra. Bir gece önce yapılan bir test, COVID-19’un negatif olduğunu ortaya çıkardı ve diğer protestocular gibi memleketi de yakın zamanda herhangi bir virüs vakası belgelemedi.

(Fotoğraf: 戸山 神奈/Unsplash)

“Kırmızı kod kesinlikle bizi sınırlamak için kullanıldı [bank] mevduat sahipleri,” dedi ilk protestocu Zamanlar.

Çin’in COVID-19 izleyicisi, bölgesel olarak popüler bir cüzdan uygulaması olan Alipay üzerinden çalışıyor. Vatandaşlara sağlık durumlarına göre yeşil, sarı veya kırmızı bir QR kodu verilir ve son iki renk kişinin seyahat etme kabiliyetini kısıtlar. Bu sağlık kodlarının en başından beri Çinli yetkililerle paylaşıldığı bildiriliyor. İki yıldan fazla bir süre önce, seyahat kısıtlamalı sağlık tanımlarının kolluk kuvvetleriyle yakınlaşması, Zamanlar ile ifade etmek sistemin “otomatik sosyal kontrol” için kullanılabileceği endişesi. Benzer şekilde, İnsan Hakları İzleme Örgütü için Çinli bir araştırmacı, o zamanlar “gözetim sürüngenliği” konusunda uyardı. Şimdi bu korkular meyvelerini veriyor gibi görünüyor.

Bu, Çinli protestocuların hükümeti muhalefeti bastırmak için sağlık sistemlerini kullanmakla ilk suçlaması değil, ancak en korkunç olanı gibi görünüyor. Bir Zhengzhou şikayet hattının, sağlık kodlarının son kullanımı hakkında birkaç şikayet aldığı ve bu iddiaları araştırmak için Henan İl Sağlık Komisyonu ile birlikte çalıştığı iddia ediliyor.

Şimdi Oku:

Kaynak : https://www.extremetech.com/extreme/337330-china-accused-of-weaponizing-its-covid-tracker-to-stifle-dissent

Yorum yapın