Çin hükümetinin çevrimiçi yorumları yargılama konusundaki sorunlu arayışı


Bu sadece bir olay, ancak sosyal itibar oluşturma fikri diğer düzenlemelere giderek daha fazla sızdıkça, hükümetin halkı için ahlaki yargılarda bulunduğu bir uygulamayı standartlaştırmanın risklerini ortaya koyuyor.

Daha geçen hafta, Çin’in Siber Uzay İdaresi kesinleşmiş Haziran ayında ilk önerildiğinde ele aldığım tamamen “çevrimiçi yorumlara” adanmış bir düzenleme. Düzenlemenin ana amacı, canlı yayınlar gibi daha yeni biçimlerdekiler de dahil olmak üzere sosyal medya etkileşimlerini, Çin’in diğer çevrimiçi içerik için her zaman sahip olduğu aynı katı kontroller altına yerleştirmektir.

Bu kurallar aslında daha geniş sosyal kredi sisteminin bir parçası değil, ancak yine de belgede tanıdık bir dil buldum. Sosyal medya platformlarından “kullanıcıların gönderilere yorum yapma davranışına ilişkin kredi değerlendirmeleri yapmalarını” ve “kamu hesabı üreticisi-operatörlerinin gönderi yorumlarının yönetimine ilişkin kredi değerlendirmeleri yapmalarını” istiyor.

Fikir şu ki, bir etkileyici veya kullanıcı güvenilir olmayan şeyler yayınlarsa, bu kişinin kredi değerlendirmesine yansıtılmalıdır. Ve kredi değerlendirmesinin sonuçları, belirli platformlarda insanlara sunulan “hizmetlerin ve işlevlerin kapsamını” belirleyecektir.

Bu, Çin hükümetinin daha fazla kuralı gerekçelendirmek için “kredi itibarı” veya “güven”in önemini kullandığı tek özel örnek değil. Hükümet karar verdiğinde bu görüldü. “kötü” ahlakı teşvik eden ünlülerden oluşan bir kara liste oluşturmak, sosyal medya botlarına ve spam’a karşı önlem alınve özel grup sohbetlerinin yöneticilerine sorumluluklar atayın.

Tüm bunlar, Çin’in sosyal kredi sisteminin devam eden gelişiminin genellikle daha otoriter politikaların gelişimi ile uyumlu olduğunu söylemek içindir. Hukuk bilgini Jeremy Daum, “Çin, eğlence, eğitim ve konuşma içeriğini daha fazla düzenleyerek insanların sosyal ve kültürel yaşamlarına giderek daha fazla odaklandıkça, bu kurallar da kredi yaptırımına tabi olacak” dedi. 2021’de yazdı.

Yine de gitmeden önce, Algılanan riskleri abartma eğilimine karşı uyarıda bulunmak istiyorum, olan oldu defalarca insanlar sosyal kredi sistemini tartıştıklarında.

İyi haber şu ki, şimdiye kadar sosyal kredi ve çevrimiçi konuşmanın denetiminin kesişimi çok sınırlıydı. İnternet sektörü için bir sosyal kredi sistemi oluşturmaya yönelik 2019 düzenleme taslağı hala yasalaşmadı. Ve çevrimiçi yorumlarla ilgili son düzenlemede talep edilen gibi, sosyal medya için kredi değerlendirme sistemleri oluşturmaya ilişkin konuşmaların çoğu, bu noktada pratik rehberlikten çok bir hüsnükuruntu gibi görünüyor. Bazı sosyal platformlar kendi “kredi puanlarını” işletir – Weibo’da her kullanıcı için bir tane vardır ve Douyin’de alışveriş yapanlar için bir tane vardır – ancak bunlar, Çin’de çok az kişinin aklına ilk gelen olduğunu söyleyeceği diğer yan özelliklerdir.Kaynak : https://www.technologyreview.com/2022/11/23/1063640/chinese-governments-problematic-judge-online-comments/

Yorum yapın