Çin devleti sponsorluğundaki blockchain kuruluşu kriptoları eleştirdi • The Register


Blockchain teknolojisinin ticari olarak benimsenmesini sağlamayı amaçlayan devlet destekli bir girişim olan Çin’in Blockchain Tabanlı Hizmet Ağı’ndaki (BSN) yöneticiler, Pazar günü devlet destekli medyada kripto para birimini “insanlık tarihinin en büyük Ponzi şeması” olarak nitelendirdi.

Shan Zhiguang ve He Yifan, “Bu makalenin yazarı, sanal para biriminin insanlık tarihindeki en büyük Ponzi şeması haline geldiğine inanıyor ve bu aldatmacayı sürdürmek için para birimi çemberi bunun için çeşitli pelerinler giymeye çalıştı” diye yazdı. Halkın Günlük.

He Yifan, BSN’nin kurucu üyesi ve mimarı olan Red Date Technology’nin CEO’su ve burada yönetici direktör olarak görev yapıyor. Ortak yazar Zhiguang Shan, BSN Development Alliance’ın başkanıdır.

2020’de piyasaya sürülen BSN, Orta Krallık’taki blok zinciri geliştiricileri için Pekin destekli bir altyapı sağlıyor – ülkede yasa dışı olduğu için kripto para birimini kabul etmiyor. Çerçevenin küresel olarak birlikte çalışabilir olması amaçlanmıştır, ancak Çin’deki kurallara uymak için ayrı uluslararası ve yerel sürümleri vardır.

O ve Zhiguang, kripto para biriminin bir Ponzi şeması olduğuna karar verdiler, çünkü istikrarlı kalmak için sürekli bir yeni yatırımcı akışı gerektiriyor ve ilk yatırımcılar en çok kâr ediyor.

İkili, “Ancak bu durum aslında son derece kırılgan bir dengeye dayanıyor” diye yazdı. “Katılımcıların güvenini veya geç kalanların kararlılığını etkileyen kötü niyetli açığa satış, ardıl, sıkı fonlar veya düzenleyici politika değişiklikleri olduğunda, bu görünüşte mükemmel olan döngünün anında çökmesine neden olacak ve değer sıfır olacaktır.”

Yazarlar ayrıca Web3 uygulamalarında sıklıkla kullanılan kazan-kazan ve oyna-kazan modellerine karşı çıkarak onları kimlik avı planlarına benzettiler. Bu modellerde, bir aktivite gerçekleştiren katılımcılar – örneğin yürüyüş – blockchain tabanlı varlıkları “kazanabilir”.

Yorumda, He ve Zhiguang, kripto karşıtı yorumlarını benzer açıklamalarla desteklediler. Bill Gates, Warren Buffet ve Charles Munger. Ayrıca Karl Marx’tan alıntı yaptılar ve Elon Musk’ın bir tweet ile Dogecoin’i manipüle etme yeteneğini, alterna-nakit’in derinden kusurlu olmasının nedenleri olarak gösterdiler.

Kripto para birimi şu anda benzeri görülmemiş bir çöküş yaşıyor. Yatırımcılar başladı bile bahis kısa ticaret ürünleri ile buna karşı.

Düşüşün nedeni kısmen erime TerraUSD’nin “stablecoin” – ABD dolarına bağlı olduğu iddia edilen bir kripto para birimi. İlişkili tokeni Luna, çöktüğünde sistemden 40 milyar doları sildi. Küresel ekonomik koşulların tehlikeli olmasıyla birlikte yatırımcılar konfor için daha geleneksel araçlara yöneldiler.

He ve Zhiguang, “LUNA ve UST’nin neden bir anda çöktüğüne dair pek çok anlayış var, ancak çok az kişinin bahsettiği bir şey, iki Ponzi şemasını, nakit ve öz sermayeyi birleştirmeleri ve birbirleriyle ilişkili olmalarıdır” dedi.

BSN yöneticilerinden gelen sıcak tepki, Pekin’in kripto para birimini genel olarak onaylamadığını yansıtsa da, Çin böyle bir tutum sergileyen tek Asya ülkesi değil.

Geçen hafta Singapur Para Otoritesi (MAS) baş fintech yetkilisi Sopnendu Mohanty söz konusu şehir devleti, tehlikeli kripto oyuncuları için “acımasız ve amansız bir şekilde zor” olurdu.

Mayıs ayı sonlarında, ülkenin başbakan yardımcısı Heng Swee Keat söylenmiş konferans katılımcıları perakende yatırımcılar kripto para birimi satın almamalıdır.

Tayland var sınırlı Bu yıl kripto para kullanımını ödeme aracı olarak yasaklayarak.

Buna karşılık, El Salvador, geçen Eylül ayında Bitcoin’i yasal ihale olarak kabul eden dünyadaki ilk ülke olarak tamamen farklı bir yaklaşım benimsedi – Dünya Bankası’ndan eleştirilere yol açan bir hareket. ®Kaynak : https://go.theregister.com/feed/www.theregister.com/2022/06/28/execs_of_chinesestate_sponsored_blockchain/

Yorum yapın