Çin, Azınlık Raporunu vatandaşları için bir gerçeklik haline getirmeyi planlıyor


O NE LAN?! Çin hükümetinin gözetim çabaları artık sadece mükemmel Orwellian kabusu olarak tanımlanabilecek şeylere odaklanıyor. Görünüşe göre, düzenleyiciler, otomatik bir sistemin potansiyel muhalifleri veya suçluları dürtülerine göre hareket etme şansı bulamadan önce tahmin edebileceği profiller oluşturmak için Çin vatandaşları hakkında toplanan çeşitli veri noktalarını kullanmaya çalışıyorlar.

Çin’in Batı dünyasından çok farklı bir İnternet inşa ettiği bir sır değil. Aslında, tartışmalı politikaları nedeniyle bazen “gözetim ekonomisi” olarak anılır. Çin hükümeti, canlı yayınları izlemeye, sosyal medya kullanıcılarının konumlarını kaydetmeye, çocukların çevrimiçi oyun oynamak için ne kadar zaman harcayabileceklerine sınır koymaya, bir sosyal kredi sistemi oluşturmaya ve zorunlu hale getirmeye sokağa çıkma yasakları koyma noktasına kadar vatandaşlarının çevrimiçi faaliyetlerini kontrol etmeye çalışıyor. özel bulut sunucularında depolanan kullanıcı verilerine doğrudan erişim.

Geçtiğimiz birkaç yıl boyunca Çin, Müslümanların çoğunlukta olduğu Sincan bölgesindeki azınlıkların duygularını izlemek bir yana, turistlerin yanı sıra vatandaşlarını da yakından takip etmek için çok fazla kaynak yatırımı yaptı. Yüz tanıma, Çin hükümetinin en sevdiği teknolojilerden biri ve bunun artık çok uzun sürdüğü tahmin ediliyor. yarım Dünyanın güvenlik kameraları ülkede kurulu.

Çinli teknoloji şirketleri, bu çabaların ne kadar derine indiği hakkında bir fikir edinmek için yıllardır küresel gözetim standartlarını şekillendirmeye çalışıyor. Ancak, daha da kötüleşiyor – bir New York Times bildiri Çin’in, 2002 yapımı Azınlık Raporu’nda tasvir edilene endişe verici derecede benzeyen bir gözetim sistemi oluşturmak için yıllardır topladığı büyük miktarda veriyi kullanmak istediğini öne sürüyor.

Yeni sistem, vatandaşların günlük faaliyetleri hakkında toplanan verileri taramak ve suçların veya protestoların ne zaman gerçekleşeceğini tahmin edebilecek kalıpları ve sapmaları tespit etmek için tasarlandı. Sızan belgeler, bu otomatik gözetimin cinsiyet, ırk, biyometrik veriler, sabıka kayıtları, akıl hastalıkları ve daha fazlasını içerecek profiller oluşturacağını ortaya koyuyor. Birden fazla kişi yüksek riskli olarak kabul edildiğinde ve aynı yerde toplandığında, yakındaki polis birimlerine otomatik bir uyarı gönderilir.

Şimdilik Çin, bu gelişmiş gözetim sistemini kurmak için gereken teknolojiyi sağlamaya istekli şirketlerden teklifler almaya devam ediyor. Bu arada Çin polisinin 2,5 milyardan fazla yüz görüntüsünden oluşan bir veri tabanı oluşturduğu ve Megvii adlı büyük bir gözetim yüklenicisinin, bir kişiyi çevrimiçi hizmetlere erişmek ve hareketlerini izlemek için kullandığı tüm dijital hesaplara bağlayabilen bir yazılım geliştirdiği bildiriliyor. ve günlük aktiviteler.

Resim kredisi: parker tabutKaynak : https://www.techspot.com/news/95091-china-has-plans-make-minority-report-reality-citizens.html

Yorum yapın