Çin, Ay’ı Askeri Olarak Ele Geçirmeye Girişebilir mi?


Alman Bild gazetesine verdiği röportajda NASA Yöneticisi Bill Nelson, Çin’in Ay’ı askeri olarak ele geçirme niyetinde olduğu konusundaki endişesini dile getirdi.

Nelson, Bild’e verdiği demeçte, “Çin’in aya inip ‘Artık bizim ve sen dışarıda kal’ demesinden çok endişeliyiz” dedi. bir röportaj sırasında. Nelson, Çin’in uzay programını askeri bir program olarak nitelendirdi. Ayrıca, Çin’in kurumsaldan akademik ve askeriyeye kadar her seviyedeki uzun casusluk geçmişine de dikkat çekti. Çin, şaşırtıcı olmayan bir şekilde, diplomatik tepki aldı.

Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Zhao Lijian, “Bu, ABD Ulusal Havacılık ve Uzay Dairesi başkanının gerçekleri görmezden gelmesi ve Çin hakkında sorumsuzca konuşması ilk değil” dedi. “ABD tarafı, Çin’in normal ve makul dış uzay çabalarına karşı sürekli bir karalama kampanyası inşa etti ve Çin bu tür sorumsuz açıklamalara kesinlikle karşı çıkıyor.”

Zhao, Çin’in teknoloji çaldığı imasında da öfkelendi. “Çin’in uzay endüstrisinin gelişimi, tamamen bağımsızlık ve kendine güven yoluyla sağlandı ve hakları ve kazanımları hiçbir şekilde sorgulanamaz veya gözden düşürülemez” dedi. Nelson daha önce Çin’in sınıflandırılmamış uzay malzemelerinin çalınması hakkında halka açık bir şekilde konuşmuştu ve Bild röportajı sırasında bu noktaları tekrar gündeme getirdi.

Proforma Protesto

Elbette Çin, herhangi bir dış eleştiriye kesinlikle karşı çıkıyor. Ne de olsa, kişi Parti’nin konuştuğu noktalara bağlı kalmalıdır. Ama Parti çok fazla protesto yapıyor, bence.

Çin, uzayı silahlandırmak veya militarize etmekle ilgilendiğini reddetti. Aslında, ilerleyen kendi uydu karşıtı (ASAT) silah programlarını yüksek sesle reddettiler. Yani, iyi belgelenene kadar 2007 ASAT füze testi hava uydularından birini yok etti. Patlama, genişleyen yörüngesindeki her şeyi tehlikeye atan bir yığın enkaz yarattı.

Bu görüntü, şu anda çeşitli irtifalarda yörüngede olanı gösterir. Tam boyutlu sürümü görmek için tıklamanız gerekecek. Rrakinishu’nun fotoğrafı (Rakinishu ile karıştırılmamalıdır). CC BY-SA 4.0

Diğer uluslar, az önce oluşturduğunuz şarapnel bulutundan kaçınmak için uydularını ve hatta Uluslararası Uzay İstasyonunu manevra yapmak zorunda kaldıklarında, açıkça yaptığınız şeyi yapmadığınızı dürüstçe tartışmak zor. Ancak Çin bu zorluğun üstesinden geldi. Füze testinden bir hafta sonra Çin Dışişleri Bakanlığı sözcüsü ve propagandacısı aynı düzeyde mükemmel Liu Jianchao, Reuters’e, testin “yabancı raporlarını” okumasına rağmen, doğruluğunu onaylayamadığını veya inkar edemediğini söyledi.

Valla ben asla

“Raporlar hakkında bir şey söyleyemem. gerçekten bilmiyorum; Ben sadece yabancı raporları gördüm” dedi. Reuters’e anlattı o zaman. Kurs için eşit, sıradaki adam için Çin Devlet Konseyi Bilgi Ofisi’ni yönetecek – eskiden olarak bilinen Dış Propaganda Merkez Ofisi.

Söyleyebileceğim şey, ilke olarak Çin’in uzayın barışçıl kullanımını savunduğu ve uzayın silahlandırılmasına karşı olduğu ve ayrıca her türlü silahlanma yarışına karşı çıktığıdır” dedi. “Çin, uzayda herhangi bir silahlanma yarışına katılmayacak.”

Belki de değil. Sonuçta, ne tür bir korkunç insan silahlanma yarışı ister? Ancak Çin’in uzayı militarize etmesiyle ilgili korkular sadece bir NASA yöneticisine ait değil. Geçen yıl, Ulusal İstihbarat Direktörü Ofisi bir açıklama yayınladı. Küresel Risk Değerlendirmesi Çin’in uzayı silahlandırmayı ve “Washington’un uzay liderliğinden elde ettiği askeri, ekonomik ve prestij faydalarını elde etmek için uzaydaki ABD yeteneklerini eşleştirmek veya aşmak” niyetinde olduğunu iddia ediyor.

Doğru Değilse Sadece İftiradır

Büyük bir saygıyla, Çin’in bize sorumsuz yorumları ve gerçekleri görmezden gelmesini dinlememiz gerektiğini düşünmüyorum. Çin’in eski püskü ısrarıyla alay etmeye de pek meyilli değilim. asla teknoloji çalmak, oh ben oh benim. Çin’in organize edilmiş IP hırsızlığı kampanyasını detaylandıran kapsamlı bir şekilde belgelenmiş bir kanıt izi var. ve casusluk sektörlerde özel ve kamuarasında değişen bilgi güvenliği ile enerji uzaya.

Ya da belki biz meli Dinleyin, çünkü Çin’in devlet çabalarının çoğu, kendinizi uluslararası bir sahnede nasıl hareket ettiremeyeceğinize dair ders niteliğindedir. Devam eden Uygur soykırımı, bunun güzel bir örneğidir. Çin’in Güney Çin Denizi’ndeki yayılmacı toprak iddiaları da öyle.

Politikacıların, kullanılmış araba satıcılarının ve otokratlar tarafından yönetilen devlet propaganda ajanslarının iddialarını gerçeğe uygun olarak değerlendirmek genellikle akıllıca olmaz. Bir cümle ödünç almak için, yuhalamalarınız bizim için hiçbir şey ifade etmiyor; seni neşelendiren şeyi gördük.

Diplomatik İkiyüzlülük

Çok açık olayım. Bu aslında tencerenin su ısıtıcısına siyah dediği bir durumdur. Yapmayacağımızı söylediğimiz ve sonra zaten yaptığımız aptalca, korkunç bok söz konusu olduğunda, ulusal vicdanımız savaş botlarımızla hemen hemen aynı parlak siyah tonudur. İşte tam da bu yüzden Amerikalıların Çin’in ikiyüzlülüğünü anlayacak donanıma sahip olduklarını düşünüyorum. Her zamanki MO’muzdan farklı, farklı ve heyecan verici bir ahlaki yorgunluk modu. Uluslararası ölçekte zalim niyetleri kabul eden ülkeden daha iyi kim tanıyabilir? hala Gitmo’yu çalıştırıyor musunuz? Tuskegee deneylerini yapan ve Gözyaşı Yolu’nu alevlendiren milletiz. Abu Ghraib’i inşa ettik, personel aldık ve işlettik.

Ne yapmadık biliyor musun? Rüşvet, kara torbalama ve hafıza deliklerine dayanan tam bir otoriter model oluşturun.

Bazen Çin, yapacağını söylediği şeyi tam olarak yapar. Bazen Çin bir şey söyler ve tamamen başka bir şey yapar. Ancak her durumda Çin, devletin mutlak gücünü kullanarak ulusal direktiflerini uygular. ÇHC kimseye karşı sorumlu değildir. Ve başkalarının ne düşündüğü Çin için asla önemli görünmüyor; Parti kusursuz bir şekilde mesajda kalır. Çin, başkalarının ülkelerinin yasalarını veya sınırlarını veya başkalarının imzaladığı anlaşmaları da terletmez. Hafifçe söylemek gerekirse, bu epik boyutlarda bir ‘güven açığı’ yaratır.

‘Çin Pandora’nın Kutusunu Açmadı’

Çin’in 2007 ASAT füze denemesinden sonra Moskova programı kınadı. Ardından Rusya’nın eski savunma bakanı Sergei Ivanov, Rus devlet basın ajansı RIA Novosti’ye “Pandora’nın kutusunu açan Çin değil” dedi.

İvanov o kadar çok doğruyu söylüyordu ki. Amerika Birleşik Devletleri ve Hindistan, Rusya’nın yaptığı gibi geçmişte uydu karşıtı silah testleri gerçekleştirdi. Aslında Rusya, Kasım 2021’de kendi feshedilmiş Cosmos-1408 uydularını yok ettiğinde, uydu karşıtı silahları test eden en son ülkeydi. Ancak aynı yılın Mart ayında Rusya ve Çin, ABD’ye bir anlaşma imzalaması için diplomatik baskıyı yeniledi. uzaya silah koymamayı kabul eden ve ASAT silahlarını yasaklayan antlaşma.

Buna karşılık Amerika Birleşik Devletleri, Nisan 2022’de tüm uydu karşıtı testler için bir moratoryum çağrısında bulundu. Çin ve Rusya bu fikre destek sözü verdiler, ancak bu, her zamanki gibi aynı küstah dil. Eurasian Times, Çin Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Wang Wenbin’in şunları kaydetti: “Amerikan tarafının gerçekten büyük bir gücün yükümlülüklerini üstlenmesini, uzaydaki bir dizi olumsuz eylemini gözden geçirmesini, ordusunu genişletme ikiyüzlü uygulamasını durdurmasını umuyoruz. silah kontrolü bahanesiyle üstünlük sağlamayı ve uzayda silah kontrolüne ilişkin yasal belgeleri koordine etme sürecini engellemeyi bırakın.”

Belki Uyduları Patlatmayı Bırakın

Çin’in veya başka bir ülkenin Ay’da askeri bir tesis inşa etme girişimi, 1967 Dış Uzay Antlaşması’nı ihlal eder. Ay’da, Dünya için güvenilir bir tehdit oluşturan (muhtemelen ay tarafından başlatılan bir IPBM* aracılığıyla) işlevsel bir askeri kurulum, şu anda var olmayan bir teknoloji gerektirecektir.

Bu yazı itibariyle, Çin’in ayda veya LEO’da açıkça askeri hedefler peşinde koştuğu kamuoyu tarafından bilinmiyor. Aynı zamanda, ABD hükümeti Çin’in uzaydaki gelecek planlarına karşı uyarıda bulundu. Bu arada Rusya, ISS’ye yönelik resmi saldırganlık duruşunu ikiye katlıyor ve üçe katlıyor. Dans devam ediyor.

NASA yetkilileri ve diğer uzay ajanslarının çalışanları, genellikle uzayda işbirliğini sürdürmekten ve yerdeki koşullar yıldızdan daha az olduğunda bile yörüngede birlikte çalışmanın öneminden bahseder. Bu tür bir işbirliğinin uzun ve hikayeli bir geçmişi vardır; Amerika Birleşik Devletleri ve Sovyetler Birliği 1970’lerde ve 1980’lerin başında işbirliği yaptı. Ancak yörüngede işbirliği, ülkeler arasında en azından bir dereceye kadar güven gerektirir. Son zamanlarda, bu tür bir güven yetersiz kaldı.

*IPBM, gezegenler arası balistik füze anlamına gelir. Artık bunun bir şey olduğunu biliyorsun. Rica ederim.

NASA tarafından özellik görüntüsü.

Şimdi Oku:

Kaynak : https://www.extremetech.com/extreme/337767-red-moon-rising-nasa-admin-voices-fears-of-china-attempting-lunar-takeover

Yorum yapın