Çin, Ay’da Nükleer Füzyon İçin Kullanılabilecek Mineral Keşfetti


Bu site, bu sayfadaki bağlantılardan bağlı kuruluş komisyonları kazanabilir. Kullanım Şartları.

Ay, en yakın göksel komşumuz ve Dünya dışında insanların ayak bastığı tek cisimdir, ancak hala hakkında bilmediğimiz çok şey var. Çin’in 2020’deki Chang’e-5 misyonu, 1976’da Apollo programının sona ermesinden bu yana ilk ay örneklerini geri getirdi ve bilim adamları şimdi, yükte yeni bir mineral keşfini bildiriyorlar. Daha da ilginç olanı, küçük kristalize mineral, nükleer füzyon yoluyla enerji üretmenin anahtarı da olabilir.

Chang’e-5, Çin’in Hainan Adası uzay merkezinden fırlatılmasından sadece birkaç gün sonra, 1 Aralık 2020’de aya indi. Gezici hiç vakit kaybetmeden sonraki iki Dünya gününde 3,7 pound (1,7 kilogram) ay regoliti topladı. Örnekler bir çıkış aracına yüklendi ve 3 Aralık’ta Dünya’ya geri gönderildi, 16 Aralık’ta iniş yaptı. Bu, Çin’i ABD ve Sovyetler Birliği’nden sonra Ay malzemesini Dünya’ya iade eden üçüncü ülke yaptı.

Çinli bilim adamları şimdi bu örneklerde yeni bir mineral keşfettiklerini bildiriyorlar. Saydam kristal, insan saçından daha küçük bir çapa sahip ve Chang’e-5 tarafından keşfedilen bölgenin hala volkanik olarak aktif olduğu yaklaşık 1.2 milyar yıl önce oluştuğuna inanılıyor. Mineral, geziciye adını veren aynı ay tanrıçasından sonra Changesite—(Y) olarak adlandırıldı.

Çin devlet medyasına göre, Çin Atom Enerjisi Kurumu kristalin içinde helyum-3’ün varlığını doğruladı. Bu helyum izotopu Dünya’da nadirdir, ancak bilim adamları (ve bilimkurgu yazarları) uzun süredir bunun Ay’da önemli miktarlarda bulunabileceğini düşünüyorlar. Elementin diğer formlarıyla karşılaştırıldığında, helyum-3 füzyondan geçerken daha az radyoaktif yan ürün üretir. Bu, onu füzyon enerjisi üretimi için bir yakıt kaynağı olarak çekici kılıyor, yıldızlarla aynı şekilde enerji üretmenin hala teorik bir yolu. Dünya’da füzyonu sürdürecek teknoloji hala zor, ancak helyum-3’e erişim bizi oraya götürmemize yardımcı olabilir.

ABD ve diğer uzay yolculuğu yapan ülkeler gibi Çin de aydaki madencilik kaynaklarına ilgi duyduğunu ifade etti. Bu, çoğunlukla, misyonların Dünya’dan getirmeleri gerekenleri azaltmak için varış noktasında malzeme topladığı bir uzay araştırma yaklaşımı olan yerinde kaynak kullanımına odaklanır. Bununla birlikte, Changesite—(Y)’nin ayda oldukça büyük tortularda mevcut olduğu ortaya çıkarsa, bir helyum-3 kaynağı olarak çıkarılıp Dünya’ya geri gönderilebilir. Ancak bunun gerçekleşmesi için daha gidecek çok yolumuz var.

Şimdi Oku:

Kaynak : https://www.extremetech.com/extreme/339600-china-discovers-mineral-on-the-moon-that-could-be-used-for-nuclear-fusion

Yorum yapın