Çift Etkili Asteroitlerin Tuhaf Fiziğine Bakın


Bugün Dünya’daki ikili krater için en iyi aday İsveç’teki Lockne krateri ve yakınlardaki Målingen adlı daha küçük bir kraterdir. Kraterlerin analizine öncülük eden İspanya’daki Astrobiyoloji Merkezi’nden Jens Ormö, yaklaşık 450 milyon yıl önce, “Bu yapıların tarihlerini tam olarak belirledik ve tam olarak aynı yaşta oluştuklarını gördük” diyor. 2014 yılında yayınlandı. Gelecek vaat eden bir diğer aday çifti biliniyor, Kamensk ve Gusev kraterleri, ancak Rusya ve Ukrayna arasındaki sınırdaki konumları, mevcut küresel iklimde çalışmalarını zorlaştırıyor.

Mars’ta kraterler milyarlarca yıl görünür kalabilir. Bu nedenle, Vavilov ve meslektaşları, Mars yörünge araçları tarafından alınan yüzeyin yüksek çözünürlüklü görüntülerini kullanarak, krater çiftlerini avlamak için 4 kilometreden daha büyük yaklaşık 32.000 krateri inceledi.

Sonuçları, 150 çiftin, toplam 300 ayrı krater olan ikili çarpışmaların sonucu olduğunu gösterdi. Bu tahminler, ikili bir asteroit çarpışmasının ardından beklenen krater şekil çiftlerini aramaktan geliyor. Bunlar, iki kraterin üst üste geldiği gözyaşı damlası kraterlerini; kenarlarından bağlandıkları yer fıstığı kraterleri; ve ikisi arasında bir boşluk olan çift kraterler. İki kraterin yönü, çarpma anında iki asteroitin konumuna bağlıdır.

Avustralya’daki Curtin Üniversitesi’nden Katarina Milijkovic, “Mars’ta kaç tane olduğunu bilmiyorduk” diyor. ilk modelleme 2013’te hangi krater şekillerinin beklenebileceğini göstermek için ancak bu son çalışmada yer almamıştı. “Birilerinin hepsini bulmak için kapsamlı bir çalışma yapması gerekiyordu. Bence harika.”

İki asteroit aynı anda yüzeye çarptığında, bazı ilginç fiziklere yol açabilir. ESA’nın proje bilimcisi yardımcısı Elliot Sefton-Nash ertelenmiş ExoMars programı, çarpmalardan kaynaklanan şok dalgalarının çarpışabileceğini ve iki krater veya bazı yüksek basınçlı yerler arasında yükseltilmiş bir sırt oluşturabileceğini söylüyor. “Bir otoyolda ters yöne gitmek gibi olurdu” diyor. “Yalnızca çok yüksek basınç altında oluşan minerallerdeki farklılıkları görebilirsiniz.”

Toplamda, Mars’ta bulunan ikili kraterlerin sayısı, gezegendeki 4 kilometreden daha geniş olan toplam kraterlerin yalnızca yüzde 0,5’ini oluşturuyor – güneş sisteminde kaç tane ikili asteroit olması gerektiğine dair çoğu tahminin çok altında. Bu, bazı etkileri silen doğal hava koşullarının bir sonucu olabilir veya 4 kilometrenin altında daha küçük krater çiftlerinin var olması olabilir. Çalışmanın yazarlarından biri olan Avustralya’daki Curtin Üniversitesi’nden Anthony Lagain, “100 metreden büyük 100 milyondan fazla çarpma krateri var” diyor. “Daha küçük kraterler yapmaya başlarsanız, hepsini incelemek için çok zaman harcamanız gerekir.”

Krater çiftlerinin çoğu benzer boyuttadır, bu da ikili asteroitlerin nasıl yapıldığına dair önde gelen teoriyle çelişir. Bu tür sistemlerin, güneşten gelen ışığın bir asteroide çarpması sonucu oluştuğu ve bu ışığın, malzemeyi yüzeyinden ve yörüngesine itebileceği düşünülmektedir. Asteroit döndükçe, bu malzeme milyonlarca yıl içinde küçük bir yoldaş haline gelir ve bu, bugüne kadar gözlemlenen ikili dosyaların çoğunun yapısının kanıtıdır.Kaynak : https://www.wired.com/story/mars-binary-asteroid-craters/

Yorum yapın