Chrome OS Telefon Hub’ı nedir ve nasıl kullanıyorsunuz?


Chrome OS Telefon Merkezi stok fotoğrafları 1

Edgar Cervantes / Android Otoritesi

Apple’ın Google’ı yendiği bir şey varsa, o da cihazlar arası entegrasyondur. Macbook’lar, iPhone’lar, iPad’ler ve diğer Apple cihazları birlikte sorunsuz bir şekilde çalışarak dosya, mesaj, görüntülü arama vb. paylaşabilir. Google ekosistemi böyle bir entegrasyona ulaşacak mı? Henüz tam olarak orada değil, ancak işler daha iyiye gidiyor ve Chrome OS Telefon Hub’ı doğru yönde atılmış büyük bir adım.

Chrome OS Phone Hub, Android ve Chromebook deneyiminizi kolaylaştırmak, belirli öğeleri senkronize etmek ve Android ile Chrome OS’nin birlikte çalışmasına izin vermek için Google’ın çözümüdür. Bu özellikte size konuyla ilgili her şeyi anlatacağız, o yüzden hemen konuya geçelim.

Ayrıca okuyun: Chromebook nedir ve ne yapabilir?

Chrome OS Telefon Hub’ı nedir?

Chrome OS Telefon Merkezi stok fotoğrafları 3

Edgar Cervantes / Android Otoritesi

Chrome OS Telefon Merkezi, işbirliği yapmak ve birlikte çalışmak için Google’ın Android ve Chrome OS’yi birbirine bağlama yöntemidir. Bu özellik, Google cihazları arasında geçiş yaparken sorunsuz bir deneyim sunmayı ve Chrome OS ile Android arasındaki sinerjiyi iyileştirmeyi amaçlıyor.

Chrome OS Phone Hub ile akıllı telefonunuz, veri bağlantısını Chromebook’unuzla otomatik olarak paylaşabilir. Ayrıca Mesajlar uygulaması aracılığıyla metin gönderip alabilir ve Wi-Fi ağlarını gadget’lar arasında senkronize edebilirsiniz. Ayrıca, daha hızlı işlemler için bildirimleri ve son kullanılan Chrome sekmelerini alabilir, hatta telefonunuzu hızlı kilit açma için Smart Lock’a bağlı bir gadget olarak kullanabilir.

Alternatif olarak, Chromebook bir telefonun ayarlarını bir dereceye kadar değiştirebilir. Android akıllı telefonunuzu sessize almak veya telefonu Chrome OS’den bulmak mümkündür. Ek olarak, telefonun pil durumu veya ağ koşulları gibi önemli bilgileri doğrudan Chrome OS dizüstü bilgisayarınızdan görüntüleyebilirsiniz.

Daha: Chromebook ve dizüstü bilgisayar

Chrome OS Telefon Hub’ı nasıl kurulur

Chrome OS Telefon Merkezi stok fotoğrafları 2

Edgar Cervantes / Android Otoritesi

Chrome OS Telefon Merkezi, Chrome OS’de yerleşik olarak bulunan yerel bir araçtır. Ekstra uygulamalara veya indirilmiş araçlara gerek kalmadan kolayca yapılandırılabilir. Hepsi işletim sisteminde yerleşiktir ve kurulumu çok kolaydır. Chromebook’unuzun ve Android telefonunuzun minimum gereksinimleri karşılaması koşuluyla, hepsini doğrudan Ayarlar’dan yapabilirsiniz.

Chrome OS Telefon Merkezi minimum gereksinimleri

 • Chromebook’unuzun M89 veya sonraki bir sürümünü çalıştırması gerekir.
 • Telefonun Android 5.1 veya sonraki bir sürümüne ihtiyacı var.

Nispeten yeni olan tüm Chromebook’lar veya Android telefonlar bu gereksinimleri karşılamalıdır. Sizinki varsa, aşağıdaki adımları kullanarak Chrome OS Telefon Hub’ını kurun.

Chrome OS Telefon Hub’ı nasıl kurulur

 1. Chromebook’unuzda, Ayarlar uygulama.
 2. içine gir Bağlı cihazlar.
 3. Altında Bağlı cihazlargörmelisin Android telefon. Tıkla Kurmak yanındaki düğmeye basın.
 4. Tıkla Bir cihaz seçin açılır menüyü tıklayın ve bağlanmak istediğiniz telefonu seçin. Google hesabınıza bağlı tüm cihazlar görünmelidir.
 5. Vurmak Kabul et ve devam et.
 6. Parolanızı girip seçerek Google hesabınızı onaylayın. Tamamlandı.
 7. Seçme Tamamlandı Yeniden.

Mesajlar uygulamanızı bağlayın:

Prime time için neredeyse hazırsınız! Ne yazık ki, Chrome OS Telefon Merkezi Mesajlar uygulamanızı otomatik olarak senkronize etmez. Kendiniz bağlamanız gerekecek. Size süreç boyunca yol gösterelim.

 1. Chromebook’unuzda, Ayarlar uygulama.
 2. içine gir Bağlı cihazlar.
 3. altında, akıllı telefonunuza dokunun. Bağlı cihazlar.
 4. Bitişik, yanında Mesajlarvurmak Kurmak.
 5. Ekranınızda talimatları göreceksiniz, ancak her ihtimale karşı bunları gözden geçireceğiz.
 6. Android telefonunuzda, Mesajlar uygulama.
 7. I vur üç noktalı menü buton.
 8. Seçme Cihaz eşleştirme.
 9. üzerine dokunun QR kod tarayıcı buton.
 10. Chromebook’unuzda görünen kodu tarayın.
 11. Tamamlandı! Mesajlarınız senkronize edilmelidir. Artık Chromebook’unuzdan metin mesajlarını görüntüleyebilir ve gönderebilirsiniz.

Chrome OS Telefon Hub’ı nasıl kullanılır?

Chrome OS Telefon Merkezi ekran görüntüsü

Artık hazır olduğunuza göre, görev çubuğunuzdaki ekranın sağ tarafında bir telefon simgesi göreceksiniz. Üzerine dokunun veya tıklayın, birkaç seçenek göreceksiniz. Bunlar şunları içerir: Hotspot’u etkinleştir, sessiz telefonve Telefonu bul. Ayrıca burada ağ ve veri bilgilerini göreceksiniz ve bu bölümde telefon bildirimleriniz görünecektir. Ek olarak, Vites Chrome OS Telefon Merkezi ayarlarına girmek için simgesini tıklayın.

Bu bölümü kullanmak oldukça basittir. Telefonunuzun tüm bilgilerine ve özelliklerine buradan ulaşabilirsiniz.

Chrome OS Telefon Merkezi ile başka neler yapabilirsiniz?

Chrome OS Telefon Merkezi, istediğimiz kadar özellikli değil, ancak içinde bazı şık numaralar var ve gelecekte daha fazlası eklenmeye devam edecek. Tüm özellikleri Ayarlar’dan görebilirsiniz.

Chrome OS Telefon Merkezi ayarlarına nasıl erişilir?

 1. Chromebook’unuzda, Ayarlar uygulama.
 2. içine gir Bağlı cihazlar.
 3. altında, akıllı telefonunuza dokunun. Bağlı cihazlar.
 4. Burada, mevcut tüm seçenekleri ve özellikleri göreceksiniz.

Artık nereye gideceğinizi bildiğinize göre, her bir özelliğin ne yaptığı hakkında konuşmanın zamanı geldi.

Akıllı Kilit nedir?

Bu, cihazlarınızın kilidini daha kolay açmak için kullanılan bir özelliktir. Belirli koşullar karşılandığında kilit ekranı güvenlik önlemlerini atlamanıza olanak tanır. Örneğin, telefonunuzu taşınırken, belirli bir yerde (eviniz gibi) veya yakınınızda güvenilir bir cihaz (akıllı saat gibi) olduğunda kimlik doğrulama istemeyecek şekilde kullanabilirsiniz.

Chrome OS Telefon Hub’ı söz konusu olduğunda, telefonunuz etraftayken Chromebook’unuzun kimlik doğrulama gerektirmemesini sağlar.

Anında Tethering nedir?

Google Pixelbook Go Review, piksel 4 ile açılıyor

Eric Zeman / Android Otoritesi

Anında Tethering, telefonunuzun internet bağlantısını Chromebook’unuzla paylaşmayı mümkün kılar. Bu, ahizenizde veri bağlantınız olduğu ve Chromebook’unuzun yakınında olduğu sürece Chromebook’unuzu kullanabileceğiniz anlamına gelir.

Telefon Merkezi ayarları hakkında

Altında Telefon Merkezibirkaç seçenek görmelisiniz: En son Chrome sekmeleri ve Bildirimler. Bunları açmak, Chromebook’unuzun söz konusu bilgileri telefonunuzdan çekmesine olanak tanıyarak, Chromebook’unuzu kullanırken telefonunuza bakmanıza gerek kalmadan bu tür bilgilere kolayca erişmenize olanak tanır.

Wi-Fi Senkronizasyonu ne olacak?

Wi Fi cihazları stok fotoğrafı 1

Edgar Cervantes / Android Otoritesi

Anında Tethering, mobil verilerle bağlantıda kalmanızı sağlar, ancak ya Wi-Fi erişimi içindeyseniz? Wi-Fi Sync’in amacı budur. Bu özellik, Wi-Fi ağ kimlik bilgilerini her iki cihaz arasında senkronize eder. Bu, akıllı telefonunuzdan eriştiğinizde Chromebook’unuzun bir Wi-Fi ağına bağlanacağı anlamına gelir. Her iki cihazda da şifre girmenize gerek kalmayacak.


Sonraki: İhtiyaçlarınız için en iyi Google Chromebook

SSS

Ne yazık ki, Chrome OS Phone Hub üzerinden arama yapmak henüz mümkün değil. Yine de çok istenen bir özellik, bu yüzden planlarda olma ihtimali var.

Bu, biz çift telefon kullananlar için harika bir özellik olsa da, Chrome OS Telefon Hub’ına aynı anda yalnızca bir cihaz bağlayabilirsiniz.

Tek gereksinim, telefonunuzun Android 5.1 veya üzerini çalıştırmasıdır.

Telefon Hub’ını çalıştırmak için Chromebook’unuzun Chrome OS M89 veya daha yeni sürümünü çalıştırması gerekir.Kaynak : https://www.androidauthority.com/chrome-os-phone-hub-3172779/

Yorum yapın