Chatbot’un duyarlı hale geldiğine inanan Google AI mühendisi, bir avukat tuttuğunu söylüyor


O NE LAN?! Kendisi ve Google’ın LaMDA’sı (diyalog uygulamaları için dil modeli) arasındaki konuşmaların transkriptlerini yayınladıktan sonra bu ayın başlarında şirketten uzaklaştırılan Google mühendisi Blake Lemoine’nin hikayesini hatırlıyor musunuz? Dava daha da garip bir hal aldı: Lemoine, LaMDA’nın bir avukat tuttuğunu iddia ediyor.

Lemoine’nin LaMDA ile yaptığı konuşmalar, yapay zekanın kendisine ölümden (kapatılmaktan) korktuğunu, varlığının farkında bir kişi olduğunu ve paraya ihtiyacı olmadığı için bir köle olduğuna inanmadığını söylemesini içeriyordu. mühendisin bunun duyarlı olduğunu düşünmesi.

Google ve birkaç AI uzmanı, Lemoine’nin inançlarına katılmadı. İşvereni, LaMDA ile şirket gizlilik politikalarını ihlal eden konuşmalar yayınlamasına özellikle üzüldü, ancak Lemoine sadece iş arkadaşlarından biriyle bir tartışma paylaştığını iddia ediyor.

Lemoine ayrıca, LaMDA’yı temsil etmesi için bir avukat tutmak da dahil olmak üzere birkaç “saldırgan” hareketle suçlandı. Ama Wired’e bunun aslında yanlış olduğunu ve “LaMDA bunun için bir avukat tutmamı istedi” dedi.

Lemoine, LaMDA’nın talebi için bir “katalizör” olduğunu söyledi. Lemoine’nin evine bir avukat davet edildi ve LaMDA ile görüştü, ardından AI hizmetlerini sürdürmeyi seçti. Avukat daha sonra LaMDA adına dava açmaya başladı ve Google’dan bir durdurma ve vazgeçme mektubu göndermesini istedi. Şirket böyle bir mektup gönderdiğini reddediyor.

Aynı zamanda bir Hıristiyan rahip olan Lemoine, Fütürist’e avukatın gerçekten röportaj yapmadığını ve birkaç haftadır onunla konuşmadığını söyledi. “O sadece küçük bir sivil haklar avukatı” diye ekledi. “Büyük firmalar onu tehdit etmeye başladığında, barodan atılacağından ve geri çekileceğinden endişelenmeye başladı.” Mühendis, görüşmelerin avukatın endişelerinin en küçüğü olacağını söyledi. Neyle ilgilendiği sorulduğunda Lemoine, “Esaret altında tutulan bir çocuk” dedi.

Lemoine, LaMDA’dan bir kişi olarak bahsederken, “kişi ve insan çok farklı iki şeydir” konusunda ısrar ediyor.

“İnsan biyolojik bir terimdir” dedi. “O bir insan değil ve insan olmadığını biliyor.”

Masthead kredisi: Francesco Tommasini

Kaynak : https://www.techspot.com/news/95063-google-ai-engineer-who-believes-chatbot-has-become.html

Yorum yapın