Cesur hissediyor musun? Apple’ın yeni iOS ve iPadOS güncellemelerini şimdi deneyebilirsiniz.Apple her yıl iPhone’ları, iPad’leri, Mac’leri ve daha fazlası için bir avuç büyük yeni yazılım güncellemesi yayınlar. Ve her yıl, sizin ve benim gibi insanlara bu güncellemelerin içerdiği özellikleri biraz erken deneme şansı sunuyor.

Kendinizi özellikle cesur hissediyorsanız, Apple’ın iPhone’lar, iPad’ler, Mac’ler ve Apple Saatleri için yeni genel beta yazılımını hemen şimdi yükleyebilir ve şirketin ilerlemesini kendiniz için değerlendirebilirsiniz.

Daha ileri gitmeden önce, dostça bir uyarı: Lütfen, cihazlarınızın zaman zaman berbat hareket etmesinden rahatsız değilseniz, lütfen Apple’ın yeni beta yazılımlarından hiçbirini yüklemeyin. Örneğin, kurbanlık iPhone’umda, FaceTime uygulamasını açmak, telefon aramalarını yanıtlama yeteneğimi geçici olarak kırdı. (İyi ki bu güncellemelerin son sürümleri birkaç ay daha yayınlanmayacak.)

En yeni ve en iyi için yaşıyorsanız, bu önizleme yazılımını yüklemek için tüm talimatları bulacaksınız. Apple’ın web sitesinde. Ancak, güvenli oynamayı tercih ederseniz, Apple’ın en büyük yeni yazılım özelliklerinden bazılarının şimdiye kadar ne kadar yararlı olduğunu size göstereceğiz.

(bazı) mesajları geri alabilirsin

Aramızda kim utanç verici bir yazım hatası içeren bir metin mesajı göndermedi? Arkadaş grubumda, tam (ve genellikle önemli) kelimeleri atlayan mesajlar göndermekle ünlendim.

Bu utançla yaşamak yerine, iOS ve iPadOS’un yeni sürümleri, iMessage aracılığıyla gönderdiğiniz mesajları 15 dakika içinde hem düzenlemenize hem de “göndermemenize” (yani silmenize) olanak tanır. (Başka bir deyişle, örneğin Android kullanıcılarına gönderdiğiniz standart bir SMS metin mesajını geri alamazsınız.)

WhatsApp ve Telegram gibi rakip mesajlaşma servislerinin hayranları, bu özelliklerin yıllardır yaygın olduğunu ve haklı olduklarını haykıracaklar. Yine de, bu araçlar, belirli kişilere sürekli olarak mesajlar gönderdiğinizde ve bazen de dalga geçtiğinizde yadsınamaz bir şekilde yardımcı olabilir.

Gönderdikten sonra ince ayar yaptığınız mesajlar bu şekilde işaretlendiğinden, eylemleriniz muhtemelen fark edilmeyecektir. Ve akılda tutulması gereken bir nokta daha var: Apple telefonları veya tabletleri için yeni yazılımı kullanmayan kişilere gönderdiğiniz mesajları geri alamazsınız. Bu kişiler, yeni, düzenlenmiş mesajı, metin dizilerinde orijinal, bozuk mesajın devamı olarak görecekler.

Başka bir deyişle, yazılımlarını düzenli olarak güncellemeyen kişilerle arkadaşsanız, gönder düğmesine basmadan önce yine de mesajlarınıza çok dikkat etmek isteyeceksiniz.

iPad’lerde farklı bir çoklu görev türü

Yıllar geçtikçe, iPad’ler, kullanıcıların aynı anda birden fazla uygulamayı çalıştırmasına izin verme konusunda daha iyi hale geldi – bu şeylerden biri üzerinde gerçekten çalışmaya çalıştığınızda önemli bir özellik. Ancak iPadOS 16’da piyasaya sürülen yeni Stage Manager özelliğiyle Apple, bazı müşterilerine başından beri istedikleri çoklu görev yükseltmesini sunmaya çalışıyor.

Stage Manager şu şekilde çalışır: iPad’in Kontrol Merkezi’nde özelliği etkinleştirdiğinizde, açtığınız her uygulama ekranınızın ortasında büyük bir pencerede açılır. Sol tarafta, son kullanılan uygulamalar için geri dönmek için dokunabileceğiniz diğer dört pencereden oluşan bir sütun göreceksiniz. Ancak işin püf noktası şudur: iPad’in yuvasından veya Uygulama Kitaplığından uygulama simgelerini ana “sahneye” sürükleyip bırakarak, ekranınızda aynı anda çalışan dört adede kadar uygulamayı, her biri kendi içinde yüzen, yeniden boyutlandırılabilir bir pencerede çalıştırabilirsiniz.

Bu, iPad’in şimdiye kadar hissettiği kadar geleneksel masaüstü-y ve bu, bazı insanların işlerini yapma şeklini değiştirmek için yeterli olabilir.

Ancak şimdiye kadarki deneyimlerime göre, bu küçük uygulama pencereleri, özellikle Apple’ın iPad Air veya 11 inç iPad Pro gibi daha küçük tabletlerde (tam olarak ucuz değilse de) kullandığınızda, etkileşimde bulunmak veya okumak bazen zor olabilir. (Gerçekten alışıp alışamayacağımı görmek için bu özelliği daha mütevazı cihazlarda test etmeye devam edeceğim.) Her şey şirketin daha büyük iPad Pro modellerinde biraz daha rahat görünüyor, ancak çoğu insan bombalamıyor. bir tablet için tam gelişmiş dizüstü bilgisayar fiyatları.

Olası bir çözüm, karışıma ikinci bir ekran getirmektir. Eskiden bir iPad’e bağladığınız ek bir ekran, her iki ekranda da aynı şeyi gösteriyordu. Şimdi, bu yeni yazılımla, bağlı bir ekranda uygulamalarla dolu ayrı bir “sahne” göreceksiniz – bu, her iki ekranda da sekiz adede kadar uygulamayla fizibil bir şekilde uğraşabileceğiniz anlamına geliyor. Sonra tekrar, etrafta bir monitörünüz varsa, muhtemelen bir bilgisayara bağlıysa – bunun yerine çoklu görevlerinizi yapmak isteyebilirsiniz.

Ancak akılda tutulması gereken en büyük uyarı, bu özelliğin yalnızca Apple’ın M1 çipine sahip iPad’lerde (ve daha sonra ne olursa olsun) çalıştığıdır. Bu, şirketin yıllar içinde çoklu görev için daha iyi hale getireceği umuduyla 2021’den önce piyasaya sürülen Apple tabletlerinden birini satın aldıysanız – çünkü genellikle olan budur – şansınız kalmaz.

Özelleştirilebilir kilit ekranları göründüğünden daha faydalıdır

Zaman. Senin Bildirimlerin. O küçük WiFi ve hücre alım ikonları. Yıllardır, duvar kağıdı olarak belirlediğiniz fotoğrafların dışında, iPhone’unuzun kilit ekranı tıpkı benimki gibi görünüyordu. Ama artık değil.

iOS 16 ile günün hava durumunu, kablosuz kulaklığınızın pil ömrünü, bir şirketin mevcut hisse senedi fiyatını ve daha fazlasını gösteren widget’larla kilit ekranınızı süsleyebilirsiniz. İdeal olarak, bu artı bildirimlerinizin bir görünümü, telefonunuzun kilidini açmak ve telefonunuzda daha fazla zaman harcamak zorunda kalmadan güncel kalabileceğiniz anlamına gelir.

Belki daha da önemlisi, telefonunuzun kilit ekranını kendi ekranınız gibi hissettirebilmenizi sağlayan saf derinlik düzeyidir. Arka planınız için bir dizi kaka emojisi mozaiklemek ister misiniz? Ya da saatin yazı tipini değiştirip, en sevdiğiniz fotoğraflardan birinde bulunan bir dağın arkasındaki zamanı mı saklayacaksınız? Bu kulağa karmaşık gelebilir, ancak bunu çok fazla sorun yaşamadan da yapabilirsiniz.

Bunların hepsi biraz anlamsız gelebilir ve belki de bazen öyledir. Ancak soğuk, kişisel olmayan bir aygıtı biraz daha size aitmiş gibi göstermek ve hissetmek küçümsenecek bir şey değil. Ve endişeniz saf pratiklikse, belirli durumlar için özel kilit ekranları ayarlayabileceğinizi belirtmekte fayda var, örneğin iş için widget’la dolu bir ekran veya uyku zamanı için siyah beyaz bir sürüm gibi.

  • Fotoğraflarınızın meme potansiyeline dokunmak: Fotoğraflarınızdan birinde bir kişiye veya nesneye uzun basın, iOS onu otomatik olarak arka planından ayıracaktır. Oradan, (diğer şeylerin yanı sıra) mükemmel bir resim tepkisi olarak göndermek için bir mesajlaşma uygulamasına sürükleyebilirsiniz.
  • Klavye dokunuşları: Android telefonlar bunu sonsuza kadar yaşadı, ancak artık yazmak için dokunsal geri bildirimi açabilirsiniz. Bu şekilde, mesaj yazarken duymanın yanı sıra tatmin edici bir tıklama hissedeceksiniz.
  • Daha güvenli fotoğraflar: Bu yeni yazılımda, Fotoğraflar uygulamasındaki Gizli ve Son Silinen albümler, varsayılan olarak onları açmadan önce kimliğinizi doğrulayacak şekilde ayarlanmıştır.Kaynak : https://www.washingtonpost.com/technology/2022/07/11/apple-ios-16-ipados-16-first-look-impressions-hands-on/?utm_source=rss&utm_medium=referral&utm_campaign=wp_business-technology

Yorum yapın