Cesur düşünmek: vivo’nun 5G yeniliği ile geleceğe bir bakış


5G’yi veri paylaşmanın ve bağlantıda kalmanın daha hızlı bir yoluna dönüştürmek zor değil. Ancak vivo’nun 5G ve 6G Standartları Uzmanı Rakesh Tamrakar için, bağlantıdaki yenilik hız ile sınırlı olmaktan çok uzak. Dünyanın en büyük akıllı telefon üreticilerinden biri olan vivo’ya katıldığından beri Tamrakar, ileriyi düşünmek ve küresel 5G standartlarını şekillendirmeye katkıda bulunmak, uygulama senaryolarını ilk 5G cihazı piyasaya sürülmeden önce görselleştirmek için cesur bir hedefe sahipti. Şimdi ise önümüzdeki on yıl içinde çok farklı bir yaşam biçimine gözlerini dikmiş durumda.

Ailesi ve arkadaşları ile günlük olarak hızlı bir şekilde paylaşmak üzere videolar ve yüksek kaliteli fotoğraflar çekmek için vivo X60 akıllı telefonunu kullanırken, Tamrakar’ın odak noktası, insanların yeni nesil X serisi cihazı sorunsuz bir şekilde canlı yayın yapmak için nasıl kullanacaklarını hayal etmeye çoktan yöneldi. – dünyanın her yerinden kaliteli görseller. Bugün, X serisi kullanıcıları tek bir tıklamayla profesyonel fotoğrafçı olabilirler. Gelecekte akıllı telefon, teknolojideki evrimle birlikte insanların hayatında daha merkezi hale gelecek.

Rakesh Tamrakar

Rakesh Tamrakar, 5G ve 6G Standartları Uzmanı at vivo

5G fiziksel katman sistemi tasarımını, araştırmasını ve araştırmasını denetleyen, vivo’da 5G ve 6G standartları uzmanı olarak hizmet veren Tamrakar, “Önümüzdeki 10 yıl içinde kablosuz teknoloji gelişmeye devam ettikçe çok farklı bir yaşam biçimi görmeyi bekleyebiliriz” diye açıklıyor. standardizasyon. Tüketicilerimize nasıl daha iyi hizmet verebileceğimiz konusunda net bir vizyona sahip olmamız, onların 5G tarafından sağlanacak teknoloji ve yeni hizmetlerden yararlanmalarına yardımcı olmamız gerekiyor” dedi.

Tamrakar’ın X60’ı piyasadaki en yeni amiral gemisi telefon olmayabilir, ancak bu, vivo’nun ne kadar süredir 5G’ye bağlı olduğunu gösteriyor. 2020’de tanıtılan vivo X50 serisi, X30 serisi 5G telefonların Çin’de piyasaya sürülmesinden sonra X serisi altında uluslararası olarak piyasaya sürülen ve 5G’de çalışan ilk ürün grubuydu – ve teknoloji, 5G deneyimini daha iyi hale getirmek için büyümeye ve gelişmeye devam etti. sadece hızdan daha fazlası. Önemli bir gelişme, X70 serisinin altındaki ince ve hafif telefonlar tarafından gösterilmiştir. İç düzeni optimize eden ve daha fazla alan açan 3D yığınlama teknolojisi sayesinde, vivo’nun 5G telefonları ince kalır ve daha iyi bir tutuş sunar.

3D堆叠

Yakın zamanda piyasaya sürülen X80 serisi söz konusu olduğunda, güçlü fotoğrafçılık amiral gemisi, vivo’nun 5G Ar-Ge’sine yıllarca yaptığı yatırım inanılmaz değer göstermeye devam etti. Özellikle kullanıcı verimliliğine odaklanan X80 Pro, tüm kullanıcıların her iki dünyanın da en iyisine sahip olmalarını sağlayan yükseltilmiş bir soğutma sistemine ve yığınlama teknolojisine sahiptir – hızlı ve kesintisiz bir güç merkezi cihazı.

Yıllar boyunca, vivo’nun 5G teklifleri, olağanüstü güç tasarrufu özellikleri, ince bir gövde ve olağanüstü güvenilir bağlantı içerecek şekilde gelişti ve kullanıcılara eşsiz bir 5G deneyimi getirdi.

Bildiğimiz şekliyle akıllı telefon deneyimini değiştirme

“5G akıllı telefon kamerasını daha hızlı yapmaz, ancak insanlar akıllı telefonlarımızı profesyonel düzeyde videolar ve fotoğraflar çekmek için kullanabilir ve normalden daha büyük dosya boyutuna rağmen bunları anında yükleyebilirler. Sadece birkaç yıl önce 4G LTE akıllı telefonlar pazarın büyük kısmını oluştururken durum böyle değildi,” diyor Tamrakar. 5G’yi ilk kez kullanma hissi “gerçekten şaşırtıcıydı”, diyor eşi benzeri görülmemiş indirme ve yükleme hızına bakarken yaşadığı inanılmaz deneyimi hatırlarken.

5G teknolojisi, “her şeyin birbirine bağlı olduğu” bir dünya vaat ediyor ve akıllı telefon, ticarileştirilmesinin ön saflarında yer alıyor. Tamrakar’ın vivo’ya katıldığı 2018’den başlayarak, kendisi ve vivo İletişim Araştırma Enstitüsü’ndeki 100’den fazla küresel 5G standart uzmanı, bu teknolojinin avantajlarını geniş bir ürün yelpazesine getirmek için her fiyat noktasında 5G deneyimini vivo cihazlarda optimize etmekle görevlendirildi. tüketiciler.

Tüketicileri merkeze koymanın yanı sıra, vivo’nun 5G uzmanı, endüstrinin sürdürülebilir gelişimini yönlendirmede küresel emsallerle çalışmanın faydalarına da inanıyor. Tamrakar, işbirliği için istikrarlı bir platform sağlayan uluslararası telekom standartları organizasyonlarından oluşan bir konsorsiyum olan Üçüncü Nesil Ortaklık Projesi’nde (3GPP) vivo’yu temsil eden lider delegelerden biridir. Ayrıca lisanssız spektrum teknolojilerinde MIMO (Çoklu Giriş Çoklu Çıkış) ve NR’nin (Yeni Radyo) başarılı standardizasyonu ile sonuçlanan (radyo arayüzlerinin fiziksel katmanını belirleyen) birden fazla 3GPP RAN1 oturumuna başkanlık etmiştir.

5G telefonları ince ve güç açısından daha verimli tutarken, cihazların mobil veri akışını kesintiye uğratmadan telefon aramalarını almasını sağlamak, vivo’nun 3GPP küresel standartlarına yaptığı öncü katkılardan sadece birkaçı ve şu anda dünya çapında akıllı telefon kullanıcıları için uyarlanıyor.

.gif

3GPP toplantılarında fikrinizi masaya getirdiğinizde, yılda 10 kez bir araya gelen yüzlerce diğer 5G uzmanı tarafından kelime kelime ayrıştırılmasına hazırlıklı olmanız gerektiğini söylüyor.

“Hepimiz kendi fikirlerimizle geliyoruz ve onları aşmak için savaşıyoruz. Ancak ilginç bir şekilde, 3GPP topluluğu her zaman çok iyi bir uzlaşmaya varıyor, herkes için kabul edilebilir bir çözüm,” diye açıklıyor Tamrakar. “Sonunda herkes mutlu ve aynı zamanda herkes mutsuz. Fikirleri tam olarak kabul edilmediği için herkes mutsuz ama aynı zamanda bir standardın oluşmasına katkıda bulunduğu için de herkes mutlu. Bu benim işimin çok ilginç bir parçası.”

Öncü tüketici ihtiyaçları var olmadan önce

5G’nin hızıyla dünyayı değiştirme potansiyeline sahip olduğunu söylemek kolay. Tamrakar’ın işaret ettiği gibi, “4G ağlarının kaldıramayacağı çok sayıda veri iletimi için katlanarak artan bu ihtiyacı” dolduruyor. Hız artışı tek başına 5G için güçlü bir durum gibi görünüyor, ancak vivo gibi tüketici merkezli bir şirket için her şey bu teknolojinin mümkün kıldığı deneyimlerle ilgili.

Tamrakar ve ekibi, önümüzdeki iki yıl içinde 5G hizmetlerinin ve tüketici beklentilerinin nasıl görüneceğini öngörüyor ve ardından Ar-Ge çalışmalarını bu yeni ürün deneyimlerini mümkün kılmak için gereken inovasyona odaklıyor. Bu kolay bir iş değil, ancak zorlukları çözmek ekip için her zamanki gibi bir iş. Tamrakar, “Yeni zorluklar bizi yönlendiriyor” diyor. “Zorlukların üstesinden geldiğinizde ve gerçek ürünlerde uygulanan teknolojiyi gördüğünüzde, ödülü hissedebilirsiniz.”

Vivo’da standartlar uzmanı olarak yaşam oldukça heyecan verici olabilir. Tamrakar’ın ekibi, 5G akıllı telefonların kendilerinden önceki 4G LTE cihazlarıyla neredeyse aynı ayak izine sığmasını sağlamak gibi zorluklarla görevlendirildi. İnsanların bunu taşıması gerektiğine dikkat çekiyor. [device] her zaman.” Daha kalın, daha ağır telefonlar bir zamanlar norm iken, şimdi her şey Ar-Ge teknolojisinin en ileri noktasında kalmakla ilgili. Tamrakar, araştırma ekibinin, pil ve 5G gibi önemli bileşenlere daha fazla yer sağlamak için PCB kartlarının üst üste dizildiği ve sıkıştırıldığı bir 3D yığınlama yöntemi geliştirme çalışmalarını alkışlıyor.

Bir akıllı telefonun pil ömrüne hakim olmak, ekip için en büyük zorluklardan biri, sonuçta pil boyutunun fiziksel bir sınırlaması var. Bir vivo uzmanı ve 3G, 4G ve 5G standartları üzerine çok sayıda teknik makalenin yazarı olarak Tamrakar, 5G’nin güç gereksinimleri konusunda halktan çok önce uygulamalı deneyime sahipti. O ve ekibi, oyuncularınki gibi temel tüketici ihtiyaçlarını belirleyebildi: hızlı bağlantı, düşük gecikme süresi ve ayrıca düşük pil tüketimi. Bunları fark etmek kolay ihtiyaçlardır – neredeyse tüm kullanıcılar güvenilir bağlantı ve pil optimizasyonları ister.

Ancak Tamrakar’ın ekibi oyun oynamayı bir adım daha ileri götürdü. “Oyun oynarken, kullanıcılar gelen aramalarla kesintiye uğramak istemiyor” diye açıklıyor. Bu, bir kullanıcının ne zaman oyun oynadığını belirlemek ve deneyimi otomatik olarak onlara göre uyarlamak için bir yazılım geliştirmek anlamına geliyordu.

SIM卡

Vivo’nun belirlediği tüketici ihtiyaçlarının tümü hemen ele alınamaz. Bazı durumlarda, önce uygun teknolojiyi geliştirme meselesidir. Tamrakar, farklı hedeflere doğru çalışma ihtiyacını açıklar.

“Önce uzun vadeli hedeflere bakarsanız, tüketicilerimizin ilerisini düşüneceğiz ve tüketicinin hiç düşünmediği teknolojileri düşüneceğiz. Ancak orta vadeli hedeflerimizi belirlerken, tüketicilerimizden anında geri bildirim bekliyoruz ve önce bu zorlukları çözmeye odaklanıyoruz” diyor.

5G’den sonra ne geliyor?

vivo sadece bir endüstri lideri olmayı hedeflemez. Aslında Tamrakar, ekibinin teknolojisi ile toplumun gelişimine katkıda bulunma kararlılığından daha fazla gurur duyuyor. Önümüzdeki 10 yıl içinde insanların yaşam tarzına gözünü dikti. Onu ileriye bakmaya devam ettiren, bir sonraki adımı gerçekleştirme umududur.

Vivo’nun 2016 yılında 5G Araştırma Enstitüsü’nü kurduğunu düşündüğünüzde, X serisinin nerede olduğunu görmek daha da dikkat çekici. Tamrakar ve diğer uzmanlar şimdiden önümüzdeki iki yıla ve yeni zorlukları belirlemeye odaklanmış durumda. Yeni engellerin peşinde koşmayı takımın en önemli itici güçlerinden biri olarak tanımlıyor.

Bugün, vivo bir sonraki adıma sonsuz bir bağlılığa sahiptir ve şimdiden 6G’nin potansiyelini ortaya çıkaran çok sayıda teknik inceleme yayınlamıştır. Tamrakar, 5G’nin 3GPP 5G standartlarının en son yinelemesi olan Sürüm 15, 16, 17 ve Sürüm 18’de geliştiğini söylüyor. Son aşamalarından birine yaklaşırken ekip, görüşlerini 6G’ye ve araştırmanın ilk aşamalarına çevirdi. Tamrakar, veri hızı ve tüketimini karşılaştırma sürecini detaylandırıyor ve hatta 3D videoların olasılığını varsayıyor.

Elbette bu, 5G nesli akıllı telefonları atlamanız gerektiği anlamına gelmiyor. Tamrakar, “6G için potansiyel aday teknolojiler olarak 10 veya 15 farklı teknoloji” olduğunu açıklıyor. Sadece henüz kırılmadılar. Sadece öğrenme sevgisinin ve merak tutkusunun Rakesh Tamrakar ve ekibini vivo’da nereye götüreceğini görmemiz gerekecek.Kaynak : https://www.androidauthority.com/vivo-5g-and-beyond-3194077/

Yorum yapın