Celsius kripto firması, Bölüm 11 iflas koruması için başvuruda bulunduYorum

Zor durumdaki kripto borç veren Celsius Network Çarşamba gecesi iflas başvurusunda bulunduğunu ve geçen ayı paralarını bir daha görüp göremeyeceklerini merak ederek geçiren mevduat sahiplerine bir darbe daha indirdiğini söyledi.

Celsius’u araştıran eyalet düzenleyicileri arasında yer alan Texas Eyalet Menkul Kıymetler Kurulu’nun icra direktörü Joe Rotunda, Çarşamba günü erken saatlerde iflas başvurularının “yakın göründüğünü” söylemişti.

Kısa bir süre sonra şirket, “ABD İflas Yasası’nın 11. Bölümü uyarınca New York Güney Bölgesi için Birleşik Devletler İflas Mahkemesinde yeniden yapılanma için gönüllü dilekçeler sunduğunu” söyleyerek haberi doğruladı. Devlet, şirketin yöneticilerinin birçoğuna ev sahipliği yapıyor.

Kriptonun donmuş gizemi: Santigrat mevduatındaki milyarların kaderi

Celsius, “faaliyete devam edeceğini”, “elinde 167 milyon dolar nakit bulunduğunu ve bu da yeniden yapılanma sürecinde belirli operasyonları desteklemek için bol miktarda likidite sağlayacağını” belirtti, ancak “bu durumda müşteri çekmelerine izin verme yetkisi talep etmediğini” söyledi. zaman. Müşteri talepleri, Bölüm 11 süreci ile ele alınacaktır” diye ekledi.

Bu hamle, çok sayıda mudinin bütün hale getirileceğini umuyor – çoğu perakende yatırımcı, iflas durumunda teminatsız alacaklılar olarak kabul ediliyor ve bu nedenle geri ödenmesi düşük önceliğe sahip.

Celsius’un 500.000’den fazla mevduat sahibi olduğuna inanılıyor. Teminatsız alacaklıları arasında, yaklaşık 300 milyon dolar borçlu olduğu Cayman Adaları merkezli bir yatırım firması, 13 milyon dolardan fazla borcu olan bir dijital pazarlama firması ve 12,7 milyon dolar borçlu olduğu bir dijital ticaret firması yer alıyor. .

Çarşamba gecesi şirketin basın hesabına gönderilen ve yorum isteyen bir e-posta geri gönderilmedi, ancak şirketin halkla ilişkiler ajansı C Street Advisory Group’a yapılan ayrı bir talep, “yorum yok” yanıtı getirdi.

Birkaç yıl boyunca, Celsius, kurucu ortak Alex Mashinsky’nin altında kripto altın bir çocuktu ve kendisinin ve diğer yöneticilerin geleneksel bankaların ücretlerini ve açgözlülüğünü önleyen yıkıcı bir plan olduğunu söylediklerine göre yüzde 20’den fazla getiri sunuyor. Şirket, bu kadar yüksek getirileri savunulamaz riskler almadan nasıl yönetebildiğini soran şüphecilerle birlikte bir miktar şüphe uyandırdı. Ama aynı zamanda pek çok hayran da yarattı ve mevduat sahipleri içeri akın etti.

Şirket, 12 Haziran’da mevduatları dondurdu ve “Aşırı piyasa koşulları nedeniyle, bugün Celsius’un tüm para çekme işlemlerini duraklattığını duyuruyoruz.” “Piyasa koşulları”, düşen kripto para birimi değerlerinin yanı sıra, Mayıs ayında sadece birkaç günlük bir süre içinde neredeyse tüm değerini hızla kaybeden bir stabilcoin ve token’a sahip bir şirket olan Terra’nın çöküşünü ima etti.

Ancak Celsius, “Celsius’u zaman içinde geri çekilme yükümlülüklerini yerine getirmek için daha iyi bir konuma getirmek için bugün bu eylemi gerçekleştirdiğini” de söyledi.

Kripto şüphecilerinin sesleri yükseliyor

Bir hafta sonra şirket, sitesinde donmaların çözülmesinin ve işlerin yeniden başlamasının mümkün olduğunu ima eden güncellemeler yayınladı. “Topluluğumuzun, hedefimizin likiditemizi ve operasyonlarımızı istikrara kavuşturmaya devam ettiğini bilmesini istiyoruz. Bu süreç zaman alacak” dedi. 19 Haziran’da yazdı.

Mevduat sahiplerinin çoğu, beyaz bir şövalyenin Celsius’un daha sağlam temellere oturmasına yardım edebileceğini ummuştu. Geçen ay Washington Post’a konuşan Alan adında bir mevduat sahibi, “Şu anda Alex ve Celsius’taki ekibin belirli bir zamanda para çekme işlemlerine izin vermenin yollarını bulduklarına inanıyorum” dedi.

O ve diğerleri, FTX başkanı Sam Bankman-Fried olarak umuda tutundu dökülen para ve kredi diğer zor durumdaki kripto borç verenlere.

Ancak haftalar geçtikçe, bir kurtarma ve çözülme olasılığı daha az göründü. Şüpheciler, parasının çoğunu potansiyel olarak kârlı ancak likit olmayan bir plana “stake etme” adı verilen bir plana bağlama kararı ve BadgerDao adlı büyük bir hack’e maruz kalmış bir platforma yatırım yapma kararı da dahil olmak üzere Celsius’a yönelik eleştirilerini iki katına çıkardı. Ayrıca, kripto dünyasının birbirine bağımlılığına dikkat çektiler, birçoğu birbirinden ödünç aldı ve birbirlerine borç verdi ve bir kazada maruziyeti artırdı.

Geçen hafta, Celsius için mevduat yönetenler arasında yer alan merkezi olmayan bir finans oyuncusu olan Jason Stone, şirkete dava açtı, bunu söylemek Celsius sadece gereksiz riskler almakla kalmadı, aynı zamanda piyasaları da manipüle etti. Dava, yöneticilerin “aslında bir Ponzi şeması işlediklerini” iddia etti.

Birkaç gün önce, Celsius değiştirildi hukuk ekibi bir iflas başvurusuna bakıyor.

Mashinsky Çarşamba günü, Celsius için görünümün parlak olduğunu söyledi. “Celsius’un tarihine baktığımızda, bunu kararlılık ve güvenle hareket etmenin topluma hizmet ettiği ve şirketin geleceğini güçlendirdiği belirleyici bir an olarak göreceğimize eminim” dedi.

şirket var geri ödenmiş iflastan kaçınmak için son iki hafta içinde kendi borç verenlerine birkaç yüz milyonlarca dolar kredi verdi, ancak mevduat sahiplerine bu jesti yapmadı.

Açıklamada, “yönetim kurulu özel komitesi” üyelerinin oyun alanını düzleştirmek için dondurmanın gerekli olduğunu da aktardı.

“Bir duraklama olmadan, para çekme işlemlerinin hızlandırılması, belirli müşterilere – ilk harekete geçenlere – tam olarak ödeme yapılmasına izin verirken, diğerlerini Celsius’un likit olmayan veya uzun vadeli varlık dağıtım faaliyetlerinden değer toplamasını beklemek için geride bırakırdı.”

Teksas, Alabama, New Jersey ve diğer yerlerdeki eyalet düzenleyicileri, şirketin uygulamalarını araştırırken geçtiğimiz ay boyunca Celsius avukatlarıyla birlikte çalışıyorlardı. Rotunda Çarşamba gecesi The Post’a yaptığı bir mesajda, “Celsius Network avukatlarıyla çalışmaya devam edeceğiz ve yatırımcılar için bir çözüm geliştirmede işbirliklerini memnuniyetle karşılayacağız” dedi.

Ancak, “soruşturmamızın avukatla müzakere ederek başlamadığını ve bitmediğini” ve düzenleyicilerin “soruşturma yetkilerini, mevduat hesabı planıyla ilgili kanıtları ve diğer bilgileri bağımsız olarak geliştirmek için kullanacaklarını” da sözlerine ekledi.

Geçen yıl kendisinin ve diğer düzenleyicilerin radarlarına rastladığından beri Celsius hakkındaki görüşünün değişmediğini ve birkaç devletin ateşkes mektupları yayınlamasını istediğini söyledi.

“Celsius Network’ün mevduat hesaplarını yasadışı olarak sunduğu ve varlıkları ve yükümlülükleri gibi önemli, maddi bilgileri ve planla ilgili riskleri açıklamadığı yönündeki kamuya açık iddialarımızın yanındayım” dedi.Kaynak : https://www.washingtonpost.com/business/2022/07/13/crypto-bankruptcy-celsius-depositors/?utm_source=rss&utm_medium=referral&utm_campaign=wp_business-technology

Yorum yapın