Celsius, DeFi kredilerini kapattıktan sonra iflas başvurusunda bulundu


Celsius Network LLC’nin 13 Haziran’da para çekme ve transferleri durdurmasından bu yana geçen bir aylık belirsizliğin ardından, kripto borç veren ve sekiz yan kuruluşu dosyalanmış Çarşamba günü New York’un Güney Bölgesi’nde gönüllü Bölüm 11 iflası için. Bu, Mayıs ayında halka açılma niyetini açıklayan Celsius’un madencilik birimini de içeriyor.

İçinde BeyanBorç veren, iflas başvurusunun “işini istikrara kavuşturmasına ve tüm paydaşlar için değeri en üst düzeye çıkaran kapsamlı bir yeniden yapılandırma işlemini tamamlamasına” izin vereceğini söyledi.

Celsius, elinde 167 milyon ABD doları nakit olduğunu ve mahkeme onayına tabi olarak yeniden yapılanma sürecinde faaliyet göstermeye devam etmeyi hedeflediğini söyledi. Aslında, borç veren, bir şirket açıklamasına göre, mahkemeye “normal yolda çalışmasına” izin verilmesi için dilekçeler verdi ve Celsius’un çalışanlara ödeme yapmasına ve onlara fayda sağlamaya devam etmesine izin verilmesini istedi.

Ancak, borç veren mahkemeden müşterilerin para çekme işlemlerine izin vermesini istemedi ve Celsius kullanıcılarını hala zor durumda bıraktı. Açıklamada, tüm müşteri taleplerinin Bölüm 11 yeniden yapılandırma süreci aracılığıyla ele alınacağı belirtildi.

Celsius’un kurucu ortağı ve CEO’su Alex Mashinsky, “Bu, topluluğumuz ve şirketimiz için doğru karar” dedi.

“Celsius’u bu süreçte yönetecek güçlü ve deneyimli bir ekibimiz var” dedi. “Celsius’un tarihine baktığımızda, bunu kararlılık ve güvenle hareket etmenin topluma hizmet ettiği ve şirketin geleceğini güçlendirdiği belirleyici bir an olarak göreceğimizden eminim.”

İlgili makaleye bakın: Three Arrows Capital’den bulaşma riski Bitcoin, kripto üzerinde ağırlık yapıyor

Celsius’taki Yönetim Kurulu Özel Komitesi üyeleri, Haziran ayında para çekme ve transferlerin durdurulmasının “zor ama gerekli” olduğunu söyledi.

“Bir duraklama olmadan, para çekme işlemlerinin hızlandırılması, belirli müşterilere – ilk harekete geçenlere – tam olarak ödeme yapılmasına izin verirken, diğerlerini, Celcius’un likit olmayan veya daha uzun vadeli varlık dağıtım faaliyetlerinden değer toplamasını beklemek için geride bırakabilirdi. Bir toparlanma, ”dedi komite üyeleri açıklamada.

İflas başvurusuna göre, Celsius’un müşteriler ve kredi veren karşı taraflar da dahil olmak üzere 100.000’den fazla alacaklısı var. Dosyalamalar, tahmini varlık ve yükümlülüklerinin 1 milyar ABD Doları ile 10 milyar ABD Doları arasında düştüğünü gösterdi.

Celsius’un teminatsız en büyük talebi, Cayman Adaları merkezli Pharos Fonu’ndan 81 milyon ABD doları. Alacaklılar listesi ayrıca FTX CEO’su Sam Bankman-Fried tarafından kurulan Alameda Research LLC’nin 12,7 milyon ABD dolarının üzerinde bir iddiaya sahip olduğunu gösteriyor.

Celsius, Mayıs 2022 itibariyle yaklaşık 2 milyon müşteriden yönetilen yaklaşık 12 milyar ABD doları tutarındaki varlıkla en büyük kripto para kredi sağlayıcılarından biriydi.

Mevcut piyasa çalkantısının ortasında Celsius’un iflası, Voyager Digital ve Three Arrows Capital’in (3AC) iflasını takip ediyor. Kripto riskten korunma fonu 3AC, geçen ayın sonlarında bir İngiliz Virgin Adaları mahkemesi tarafından tasfiye edilmesi emredildi ve 1 Temmuz’da ABD’de Bölüm 15 iflas başvurusunda bulundu.

Bir haftadan kısa bir süre içinde, Voyager Digital, Voyager’a verdiği yaklaşık 650 milyon ABD Doları tutarındaki krediyi temerrüde düşüren 3AC’ye maruz kalması nedeniyle Bölüm 11 iflas başvurusunda bulundu.

Celsius’un iflas başvurusu, merkezi olmayan finans (DeFi) platformlarındaki tüm kredilerini kapatmasının hemen ardından geldi. Çarşamba günü, borç veren 50 milyon ABD Doları değerindeki DAI’nin kalan borcunu DeFi platformu Compound’a ve 70.000 ABD Doları değerindeki REN’i Aave’ye ödedi. zincir üstü veriler gösterdi. Blockchain verileri, geri ödemelerin 200 milyon ABD dolarının üzerinde teminatın kilidini açtığını gösterdi.

Son birkaç hafta içinde Celsius, DeFi platformlarındaki kredilerini kademeli olarak ödüyor. Celsius, geçen hafta MakerDAO protokolündeki borcunu ve Pazartesi günü Aave’deki ödenmemiş USDC kredisini kapattı.

Devamını oku: Voyager kripto şirketi Sam Bankman-Fried’s Alameda Research’e 377 milyon ABD Doları borç verdi

Özel yatırımcı ve Digital Assets Data’nın eski CEO’su Mike Alfred, borç verenin DeFi platformlarındaki kredilerini kapattıktan kısa bir süre sonra iflas başvurusunda bulunacağını tahmin etmişti. İçinde Twitter dizisi Bu haftanın başlarında Alfred, Celsius’un bu haftaya kadar DeFi kredilerini tamamen ödemesini beklediğini ve ardından Bölüm 11 iflas başvurusunda bulunduğunu söyledi. Alfred ayrıca Celsius’un kredilerini ödemek için “müşteri mevduatlarını” kullandığını iddia etti.

Salı günü Vermont, Alabama, Kentucky, New Jersey, Teksas ve Washington’dan sonra Celsius’a karşı soruşturmaya katılan altıncı eyalet oldu. Vermont Mali Düzenleme Departmanı (DFR) yaptığı açıklamada Beyan Celsius’un “müşteri varlıklarını çeşitli riskli ve likit olmayan yatırımlar, ticaret ve borç verme faaliyetlerinde” kullandığını ve borç verenin büyük olasılıkla “son derece iflas etmiş” olduğunu söyledi.

DFR, “Celsius müşterilerinin finansal durumu, yatırım faaliyetleri, risk faktörleri ve mevduat sahiplerine ve diğer alacaklılara karşı yükümlülüklerini geri ödeme kabiliyeti hakkında kritik açıklamalar almadığını” ekledi.

Kaynak : https://forkast.news/celsius-files-for-bankruptcy-after-closing-defi-loans/

Yorum yapın