California yargıcı, bir pazarlamacının ilk kavramlara katkısı nedeniyle Pinterest aleyhindeki davayı onayladı – Teknolojik Haberler


Geçen hafta, bir California yargıcı, Pinterest’in bir pazarlamacının, şirketin kurulmasına yardımcı olan fikirleri için tazminat almadığı iddiası üzerine davayı reddetme hareketini reddetti. Ancak Yargıç Richard Seabolt, 10 yıl önce şirketten ayrıldığı için şirketin kurucu ortağı Paul Sciarra’yı davadan çıkardı.

gelen bir rapora göre BloombergDavacı Christine Martinez, şirketin daha sonra Pinterest özelliklerine dönüşen hayati katkılarından dolayı kendisine tazminat ödemediğini iddia ederek davayı ilk olarak Eylül ayında açtı. Görünüşe göre Pinterest’e dönüşen “başarısız bir alışveriş uygulamasını kurtarmasını” isteyen Pinterest kurucu ortağı Ben Silbermann ile arkadaş olduğunu iddia etti. Davada Martinez, Silbermann ve Sciarra’yı girdileri için onu asla tazmin etmemekle suçladı.

Raporda, Martinez’in Pinterest’e yaptığı katkıların, onu görsel bir yer imi aracı olarak tasavvur ettiği ve kullanıcıların ilgi alanına dayalı “Panolar” oluşturmasına olanak tanıyan özelliği kavramsallaştırdığı belirtildi. Dava, ayrıca sitedeki kullanıcılara katılan blogculara ulaşmak için bir plan oluşturduğunu söyledi.

“Silbermann ve Sciarra, Davacı’nın kurucu katkılarına o kadar minnettarlardı ki, Davacı’nın adını ortaya çıkan platformun kaynak koduna yerleştirdiler,” mahkeme belgesi okur.

Özellikle, Martinez’in Pinterest ile hiçbir zaman istihdamı veya sözleşmeye dayalı anlaşması olmamıştır. Mahkeme belgeleri, kurucu ortaklarla yaptığı görüşmelere dayanarak, adil bir şekilde tazmin edileceğini düşündüğünü söylüyor.

Pinterest, Aralık ayında suçlamaların çok eski olduğunu ve artık zaman aşımına uğradığını söyleyerek bu suçlamaları reddetmek için harekete geçti. Ancak Seabolt, Martinez’in her iki tarafın da daha sonraki bir aşamada tazminat konusunda anlaştığını “yeterince iddia ettiğini” söyledi.

Seabolt, kararında Pinterest’in 2019 halka arzının “dönüştürücü bir olay” olduğunu ve şirketin Martinez’e ödeme yapma yükümlülüğünün olması gerektiğini söyledi. Öte yandan yargıç, başvuranın dönüştürme ve haksız ticari uygulamalara ilişkin iddialarını reddetmiştir.

Pinterest’ten bir yorum istedik.

Bu, Rhode Island Saymanı Seth Magaziner’den günler sonra geliyor. Pinterest aleyhindeki davanın çözümünü açıkladı şirkette ırk ve cinsiyet ayrımcılığı yapıldığını iddia ediyor. Bu davayı çözmek için şirket, 50 milyon dolarlık fon geçen Kasım ayında çeşitlilik ve dahil etme girişimleri için.Kaynak : https://techcrunch.com/2022/06/27/california-judge-upholds-a-case-against-pinterest-over-a-marketers-contribution-to-initial-concepts/

Yorum yapın