California DMV, Tesla’yı Otopilot ve Tam Kendi Kendine Sürüş hakkında yanlış iddialarda bulunmakla suçluyor


Kaliforniya Motorlu Araçlar Dairesi (DMV), Tesla’yı Otopilot ve Tam Kendi Kendine Sürüş (FSD) özelliklerini yanlış bir şekilde tanıtmakla suçladı. tarafından daha önce bildirilen Los Angeles zamanları (CNBC aracılığıyla). Ajans, 28 Temmuz’da eyaletin İdari Duruşma Bürosu’na Tesla’nın araçlarının otonom sürüş yetenekleri hakkında “yanlış veya yanıltıcı” iddialarda bulunduğunu iddia ederek iki ayrı şikayette bulundu.

Dosyalamalarda DMV, Tesla’nın Otopilot ve FSD özelliklerinin adlarının yanı sıra şirketin bunları tanımlamak için kullandığı dilin, teknolojiyle donatılmış araçların otonom olarak çalışabileceğini ima ettiğini iddia ediyor. DMV özellikle şu bilgilere işaret eder: Tesla’nın Otopilot sayfasıFSD sisteminin “sürücü koltuğundaki kişinin herhangi bir işlem yapmasına gerek kalmadan kısa ve uzun mesafeli yolculuklar yapabilecek şekilde tasarlandığını” belirten ve “kentsel sokaklarda, karmaşık kavşaklarda ve otoyollarda gezinme” yeteneğine sahip.

Tesla, tüm araçlarında trafiğe duyarlı hız sabitleyici ve otomatik yönlendirme gibi özelliklerle gelen Autopilot’u içeriyor. Sürücülerin Tesla’nın FSD sistemi için fazladan 12.000 $ ödemesi gerekiyor; bu seçenek, otomatik park etme, otomatik şerit değiştirme, sürücülerin bir park alanından durdukları yere bir araç çağırma ve test için bir beta programa erişim özelliklerini ekleyen bir seçenek. yaklaşan özellikler. Tesla’nın FSD ve Otopilot’u, araçları tamamen otonom hale getirmiyor ve yine de sürücülerin yola dikkat etmelerini ve ellerini her zaman direksiyonda tutmalarını gerektiriyor.

“Ürün veya marka adlarını basitçe tanımlamak yerine, bu ‘Otomatik Pilot’ ve ‘Tam Kendi Kendine Sürüş Yeteneği’ etiketleri ve açıklamaları, ADAS ile donatılmış araçların [advanced driver-assistance system] özellikler otonom bir araç olarak çalışacak, ancak bu ADAS özellikleriyle donatılmış araçlar, bu reklamlar sırasında otonom araçlar olarak çalışamıyordu ve şimdi de çalışamaz ”diyor DMV dolguda. “Bu reklamlar aldatıcı bir uygulamadır.”

Tesla, sürücü destek teknolojisi hakkında zaten feragatnameler sunsa da, DMV, iddia edilen yanıltıcı açıklamalarını tersine çevirmek için yeterli olmadığını söylüyor. DMV’nin eylemi, Tesla’nın California’da otomobil üretme ve satma lisanslarının askıya alınmasına neden olabilir, ancak ajans o kadar ileri gitmeyebilir. yaptığı açıklamada Los Angeles zamanları, ajansın bir sözcüsü, Tesla’nın müşterileri Otopilot ve FSD özellikleri hakkında uygun şekilde eğitmesi ve teknolojinin sınırlamaları hakkında yeterli uyarılar sağlaması gerektiğini söyledi. Tesla’nın DMV’nin şikayetine yanıt vermesi için 15 günü var, yoksa ajans duruşma yapmadan harekete geçecek.

Tesla, geçmişte benzer şikayetlerle karşı karşıya kaldı ve Alman hükümeti, şirketten araçlarının tamamen özerk olduğunu öne sürebileceği endişeleri üzerine 2016 yılında “Otomatik Pilot” terimini kullanmayı bırakmasını istedi. Geçen Ağustos, Senatörler Ed Markey (D-MA) ve Richard Blumenthal (D-CT), Federal Ticaret Komisyonu’ndan (FTC) Tesla’nın Otopilot ve FSD sisteminin reklamını yapma şeklini araştırmasını istedi ve otomobil üreticisinin “araçlarının yeteneklerini abarttığını, “sürücüler ve yolun diğer kullanıcıları için bir tehdit oluşturabilir”.

Haziran ayında, Ulusal Karayolu Trafik Güvenliği İdaresi (NHTSA), gelişmiş sürücü destek sistemleri ve otonom teknolojiye sahip araçların karıştığı kazaları detaylandıran ilk raporunu yayınladı. Tesla’nın 20 Temmuz 2021’den 21 Mayıs 2022’ye kadar 273 kaza ile sürücü destek teknolojisiyle ilgili en fazla kazayı bildirdiğini ve toplam 392 kazanın çoğunluğunu oluşturduğunu tespit etti. Tesla ayrıca, Otopilotlu Tesla arabalarının ve park halindeki acil durum araçlarının karıştığı bir düzineden fazla kaza nedeniyle NHTSA tarafından soruşturuluyor. NHTSA ayrıca, Tesla araçlarını içeren devam eden 39 soruşturmadan birini oluşturan bir olay olan Otopilot kullanan bir Tesla sürücüsünün bir motosikletçiye çarptığı ve öldürdüğü ölümcül bir kazayı da araştırıyor.Kaynak : https://www.theverge.com/2022/8/6/23294658/california-dmv-accuses-tesla-false-claims-autopilot-full-self-driving-autonomous-vehicles

Yorum yapın