Büyüme Stokları ile Olası Bir Durgunlukta Güç


  • Ayı piyasalarında ve çöküşlerde yapılacak en iyi şey, düşüş geçtikten sonra yükselecek hisse senetlerine yönelmektir.
  • Fed, enflasyonu düşürmeye tamamen kararlı, ancak oraya ulaşmak için çok sayıda faiz artışı ve bazı önemli ekonomik soğuma gerekecek.
  • Durgunluktan bağımsız olarak, sağlam büyüme şirketleri, önümüzdeki birkaç yıl içinde gelirlerini ve kazançlarını çok sağlıklı bir oranda artırmaya devam edecek.

Son zamanlarda, borsa çöküyor. Bir ayı piyasasının ortasında olduğumuz açık. Ve ABD’nin önümüzdeki 12 ay içinde bir durgunluk görmesi muhtemel görünüyor. Bu zaten orada değilse.

Bu korkutucu gelebilir. Ama olmamalı.

Durgunluk dönemleri ve ayı piyasaları, borsada on yılda bir satın alma fırsatları yaratır.

Başka bir deyişle, durgunluk riskleri artıyor ve daha geniş piyasalar oldukça oynak. Fakat şu anda belirli bir hisse grubu üzerinde çok yükselişe geçiyoruz.

Tarihsel olarak, krizler fırsatlar yaratmıştır. Bu sefer farklı değil. Ve şu anda gördüğümüz fırsatlar potansiyel olarak yaşamı değiştiriyor.

O yüzden telaşlanma. Korunmak için koşmayın…

Ayı piyasalarında ve çöküşlerde yapılacak en iyi şey, düşüş geçtikten sonra yükselecek hisse senetlerine yönelmektir.

Ayı Piyasalarında Getiri Eğrisini İzleyin

Büyük bir ekonomik yavaşlamanın – veya daha kötüsünün – geldiğini ima eden bazı ürkütücü veriler var.

Bu veri noktalarından belki de en önemlisi, 2 ve 10 yıllık Hazine getirileri arasındaki fark. Son birkaç aydır hızla küçülüyor. Ve geçtiğimiz 13 Haziran Pazartesi günü, getiri eğrisi normalleşmeden önce kısaca eksi 2 baz puan tersine döndü.

Yassılaşan bir getiri eğrisinin, ekonomik bir yavaşlamanın yaklaştığını söyleyen tahvil piyasası olduğunu hatırlayın. Ve 1980’den beri her ekonomik durgunluktan önce bir getiri eğrisi tersine çevrildi.

Mart ayından bu yana getiri eğrisinin 30 baz puanın altına hızlı bir şekilde düzleştiğini gördük. Bu, 1982’den beri sadece altı kez meydana gelen bir düşüş dinamiği.

Bu altı olaydan dördünü 12 ay içinde bir getiri eğrisinin tersine çevrilmesi izledi. Ve bu tersine dönüşler daha sonra durgunluklara dönüştü. Bu altı olaydan ikisi, olumsuzluk bunu bir verim eğrisinin tersine çevrilmesi izler (Ağustos 1984 ve Aralık 1994). Her iki seferde de, Fed’in indirim oranlarıyla bir tersine çevirme önlendi.

Mart ayında bir verim eğrisi tersine çevrildiğini gördük. Hatta yine de merkez bankası oldukça şahin davrandı.

Kontrolden çıkan enflasyonla başa çıkmak için, Federal Rezerv oranları artırıyor. Ve Avrupa’da bir savaşın ve yavaşlayan bir emek piyasasının yanında, benzeri görülmemiş bir eylemin gerçekleşmesi bekleniyor. Bu bir yükseliş düzeni değil.

2 ve 10 yıllık getiri farkı ve federal oranlardaki değişimi gösteren ve durgunluk dönemlerini de gösteren bir grafik

Fed, Haziran ayı toplantısını bu hafta Çarşamba günü yaptı. Merkez bankası oranları 75 baz puan artırdı ve Temmuz ayında bir başka potansiyel 75 baz puanlık artışın sinyallerini verdi. Bu, daha sonra daha az zam yapmak için şimdi daha fazla zam yapacak bir Fed. Ve önümüzdeki birkaç büyük artışın enflasyonu başarılı bir şekilde durdurmasını bekliyor.

Diğer bir deyişle, enflasyonun normal seviyelere düştüğünü nihayet görebiliriz. Ancak oraya ulaşmak için çok fazla faiz artışı ve bazı önemli ekonomik soğuma gerekecek. Ve dürüst olmak gerekirse, şimdi muhtemelen temel durum bir durgunluk.

Kulağa korkutucu geliyor ama değil.

Hisseler Daha Ne Kadar Düşecek?

1980’lerin başında, bir ABD ekonomik durgunluğu, hisse senetlerinde sadece %15’lik bir düşüşe yol açtı. 1990’ların başındaki durgunluk da benzer şekilde sadece %18’lik bir düşüşe yol açtı.

S&P'nin yüksek seviyelerdeki seviyesindeki değişimi gösteren bir grafik

Elbette, 2000’lerin başındaki durgunluklar borsada %40’lık bir çöküşle sonuçlanırken, 2008’deki durgunluk hisse senetlerini %50 oranında batırdı.

Ama bu olumsuzluk o.

2000 yılında büyük bir aşırı değerlenme yaşadık. bu S&P 500 10 Yıllık Hazine getirisi %5’in üzerinde olan 26X vadeli kazançla işlem görüyordu. Bugün piyasa, %3.4’ün altında 10 yıllık getiri ile 22X vadeli kazançla işlem görüyor. Bugünkü değerleme, 2000 yılında gördüğümüze göre hem mutlak hem de göreli olarak daha düşüktür.

Bu arada, 2008’de tüm ABD finansal sistemi çöküşün eşiğindeydi. Bugün buna sahip değiliz. Bankalar, şirketler ve haneler arasındaki bilançolar nakit ağırlıklı ve çok güçlü. Faiz oranları hala nispeten düşük. Ufukta başka bir 2008 yok.

Yani, olayların büyük şemasında, muhtemelen bir şey olacak olanla karşı karşıyayız. sığ durgunluk. Hisse senetlerinin %20 ila %30 civarında düştüğü 1980’lerin başı ve 1990’ların başındakileri takip etmesi muhtemeldir.

Ayı Piyasasında Dip Almak

Son birkaç ayda, hisse senetlerinde keskin düşüşler gördük. Ve böylesine öngörülemeyen bir iklimde, piyasalarda dip demek için henüz çok erken. Ancak hiper büyüme stoklarının bire çok yakın olduğuna inanıyoruz. Ve şimdi dip satın almaya başlamanın zamanı olabilir.

Çünkü zayıf tüketici güveni daha az harcamaya yol açar. Daha az harcama, talep tarafında daha düşük enflasyona yol açar. Bu, Federal Rezerv’in umduğu şey olabilir. Yani, daha yüksek oranların hayaleti tüm varlıkları (kripto, hisse senetleri, konut) aşağıya çekerken, tüketici harcamaları kısılır. Ve talep yavaşlıyor. Ve bu, küresel tedarik zincirlerinin normalleşmesiyle aynı zamana denk geliyor. Arz yükselir ve talep düşer.

Enflasyonda bir yavaşlama için bu yükseliş.

Bununla birlikte, tüketici kredisi rakamları yeni zirvelere ulaşıyor, bu da kredi kartlarını maksimuma çıkararak harcama yaptıklarına işaret edebilir. Ne de olsa, insanların hala yiyeceğe, barınmaya ve ulaşıma ihtiyacı var. Yani, harcama ancak bu kadar kısıtlanabilir.

Bu yüzden dikkatli ilerleyin. Düşüşü satın alırsanız, yalnızca kaybetmeyi göze alabileceğiniz kadar yatırım yaptığınızdan emin olun. Pozisyonlarınıza göre maliyet ortalamasını alarak orada burada biraz kemirin. Büyüme stoklarının daha fazla düşmesi gerekiyorsa, düşüşler hızlı olacaktır. Maliyet ortalamasını alarak, piyasa yeniden yükseldiğinde daha fazla yükselmeye izin verirken olumsuz yönünüzü sınırlayabilirsiniz. Sopayı bir kerede satın almayın.

Büyüme Hisseleri Çökme Geçince Kazanır

Bu notun en üstünde, şu anda belirli bir grup hisse senedinde çok yukarı yönlü olduğumuzu yazdık. Bu grup, hiper büyüme teknoloji hisse senetleridir.

Biliyorum. Bu mantıksız gelebilir. Ama beni burada takip et…

Amiral gemisi yatırım araştırma ürünümüzde Erken Aşama Yatırımcı, uzun vadeli hisse senetlerine yatırım yapıyoruz. Artan kazanç ve gelirlere rağmen gereksiz yere hırpalanmış belirli bir hisse grubu belirledik. Ve bu hisse senetlerinin tüm zamanların en yüksek seviyelerine geri dönme şansı çok yüksek.

S&P 500 fiyatı ile satışlar arasındaki güçlü pozitif ilişkiyi gösteren aşağıdaki tabloya bakın. Sayısal olarak, bu 0.88’lik bir pozitif korelasyon veya neredeyse mükemmel bir korelasyondur. Gerçek dünyada olduğundan çok daha yakın bir ilişki kuramazsınız.

Durgunluktan bağımsız olarak, sağlam büyüme şirketleri, önümüzdeki birkaç yıl içinde gelirlerini ve kazançlarını çok sağlıklı bir oranda artırmaya devam edecek.

Başka bir deyişle, yukarıdaki grafikteki “mavi çizgileri” yukarı ve sağa doğru hareket etmeye devam edecek. Sonunda, onların “kırmızı çizgileri” – veya hisse senedi fiyatları – aynı şeyi yapacaktır.

Bu yüzden bugün büyüme hisse senetleri konusunda çok iyimseriz.

Mavi çizgileri (gelirleri) yükselmeye devam ederken, kırmızı çizgileri (hisse senedi fiyatları) keskin bir şekilde düşüyor. Bu, ekonomik kriz zamanlarında yaklaşık on yılda bir ortaya çıkan irrasyonel bir farklılıktır. Ve her zaman hızlı bir yakınsama içinde çözülür, burada hisse senedi fiyatları gelirleri yakalamak için toplanır.

Büyüme Hisse Senetlerinde Ayı Piyasası Fırsatı

Mevcut pazar ortamına rağmen, şimdi çıldırmanın zamanı değil.

Unutmayın: Krizler fırsatlar yaratır. Hisse senetlerinde, bu sonsuza dek böyle olmuştur. Bu sefer farklı değil.

Ve mevcut krizde, fırsat özellikle büyüme stoklarında büyük. Bu ayı piyasası sona erdiğinde – ve bitecek – belirli büyüme stoklarının %100, %200 ve hatta %300 artı kazançlar salacağına inanıyoruz.

Yatırım anlamı? Zamanı çırılçıplak Sağ büyüme stokları.

InvestorPlace’te İlk Yayınlandı. Burayı oku.

Resim Kredisi: Ketut Subiyanto tarafından; Peksel; Teşekkürler!

Büyüyen Stoklarla Olası Bir Durgunluktan Güç Geçirme yazısı ilk olarak ReadWrite’ta yayınlandı.Kaynak : https://readwrite.com/power-through-a-possible-recession-with-growth-stocks/

Yorum yapın