Büyük veri merkezleri şehirlere sızıyor


Hikvision’u hiç duymamış olabilirsiniz, ancak muhtemelen milyonlarca kamerasından biri tarafından zaten yakalandınız. Çinli şirketin ürünleri, 190’dan fazla ülkede polis gözetim sistemlerinden bebek monitörlerine kadar her yerde bulunabilir. Ucuz fiyatlarla iyi kalitede ürünler üretme yeteneği (ve Çin devletiyle olan bağları) Hikvision’ı dünyanın en büyük video gözetim ekipmanı üreticisi haline getirmeye yardımcı oldu.

Ancak Hikvision’ın Çin hükümetiyle olan yakın bağları büyümesine yardımcı olmuş olsa da, bu bağlar şimdi onun yıkımı olabilir. Firma, Çin’in devasa polis gözetim sisteminin kurulmasına yardım etti ve onu Sincan’daki Müslüman azınlık gruplarına baskı yapacak şekilde uyarladı. Sonuç olarak, ABD hükümeti son üç yılda ona çeşitli yaptırımlar uyguladı. Bu yıl, ABD Hazinesinin, Hikvision’u, genellikle Kuzey Kore veya İran gibi ülkeler için ayrılmış olan Özel Olarak Belirlenmiş Vatandaşlar ve Engellenmiş Kişiler (SDN) Listesine eklemeyi düşündüğü bildiriliyor.

Hikvision hakkında bilmeniz gereken her şey burada: Bir zamanlar radarın altından uçan, ancak şimdi dünyanın en yaptırımlı teknoloji şirketi olma tehlikesiyle karşı karşıya olan bir firma. Hikayenin tamamını okuyun.

—Zeyi Yang

Bilim adamları kanseri koklamak için bir çekirgenin beynini hacklediler

Ne yaptılar? Köpekler de dahil olmak üzere bazı hayvanlara, insanların hasta olduğuna dair işaretleri tespit etmeleri öğretildi. İnsanların vücut kokusu veya nefes yoluyla yaydıkları kimyasalları hissedebilecekleri düşünülüyor. Kimyasalların karışımı, bir kişinin hastalandığımızda değiştiği düşünülen metabolizmasına bağlı olarak değişebilir. Ancak köpeklerin eğitilmesi ve bakımı pahalıdır ve bir köpeğin burnunu taklit eden bir cihaz yapmak hala çok zordur. Bu yüzden bilim adamları bunun yerine bir böceğin beynini “kaçırmaya” karar verdiler.

Bunu nasıl yaptılar? Canlı bir çekirgenin beynini açığa çıkardılar ve böceklerin kokularını algılamak için kullandıkları antenlerinden sinyal alan loblara elektrotlar yerleştirdiler. Çekirgelerin beyinleri, bir laboratuarda hem kanserli hem de kansersiz insan hücrelerinden yayılan kokulara belirgin bir şekilde tepki verdi – ilk kez canlı bir böcek beyni, hastalığı tespit etmek için bir araç olarak test edildi.

Sıradaki ne? Çalışmanın arkasındaki ekip, bir gün kanser taramasında kullanılabilecek böcek bazlı bir nefes testine yol açabileceğini veya aynı şekilde çalışan yapay bir versiyona ilham verebileceğini umuyor. Bu uzun bir yol olmasına rağmen. Hikayenin tamamını okuyun.

—Jessica Hamzelou

Enerjiye aç veri merkezleri sessizce şehirlere taşınıyorKaynak : https://www.technologyreview.com/2022/06/22/1054594/download-china-hikvision-surveillance-camera-sanctions-hacking-locusts-brain-cancer/

Yorum yapın