Büyük GPU Selloff Başlarken, Alıcı Dikkatli Olun


Bu site, bu sayfadaki bağlantılardan bağlı kuruluş komisyonları kazanabilir. Kullanım Şartları.

Kripto para birimleri şu anda dayak yiyor. Tüm büyük madeni paraların fiyatları iki yıl öncesine göre çok daha düşükken, aynı zamanda elektrik fiyatları da arttı. Pek çok insan için bu, kripto madenciliği için GPU’ları kullanmak söz konusu olduğunda matematiğin artık işe yaramadığı anlamına geliyor. Şu anda sadece daha ucuz satın almak kripto, çünkü çok “uygun fiyatlı”. Yaza girerken, kimsenin elektrik faturaları için görünürde bir rahatlama yok. Olayların bu birleşmesi, PC oyuncularının 2019’dan beri beklediği bir şeyi yarattı: toplu GPU satışları. Açıkçası, bu GPU’ların çoğuna sert bir şekilde basıldı ve ıslandı. Ancak bu, onları tamamen indirebileceğiniz anlamına gelmez. Yine de, kullanılmış bir GPU satın alırken dikkate alınması gereken bazı şeyler var.

Öncelikle, madencilik için kullanılan GPU’lardan otomatik olarak kaçınılması gerektiğini düşünmüyorum. Ne de olsa bu ortamda çok fazla değişken var. Hepsi olmasa da çoğu madenci, güç tüketimini ve ısıyı azaltmak için GPU’larını düşük voltajlı ve düşük hızda çalıştırıyor; bu, onları ucuza almak isteyenler için iyi bir şey. Uzun süredir yüksek oranda overclock edilmiş bir kartı kimse istemeyeceği için, işte bu karşısında Eğer. Bununla birlikte, Ethereum gibi bazı paralar çok fazla bellek bant genişliği gerektirir, bu nedenle birçok madenci genellikle bunun yerine hız aşırtma yapar. Bu açıkça çok fazla ısınmaya neden oluyor ve Nvidia’nın RTX 30 serisi kartları, zaten sıcak çalışan belleğe sahip olmakla ünlü. Bir madencilik rafındaki GPU’lar arasındaki boşluk eksikliği ile birlikte hız aşırtmalı bellek, söz konusu kartın hayatını bir işkence odasında yaşadığı anlamına gelebilir.

Kripto çöküşü, kullanılmış GPU’lar için bazı cazip fırsatlarla sonuçlandı. (Resim: eBay)

Tüketici düzeyindeki video kartları da 24/365 çalışma için test edilmez veya doğrulanmaz. Piyasaya çıkan bazı kartlar, daha uzun olmasa bile, yıllarca durmadan çalışıyor olabilirdi. Yine de, bu mutlaka hasarlı mal oldukları anlamına gelmez. Spesifikasyon içinde çalıştıkları ve tüm zaman boyunca overclock yapılmadıkları sürece, tamamen iyi olabilirler. Satın almayı düşündüğünüz bir kartın madencilik için kullanılıp kullanılmadığını öğrenmenin en iyi yolu, ayrıntıları satıcıya sormaktır. Saat ve bellek hızları neydi? Soğutma düzeni nasıldı? Eğer bu bilgiye sahip değillerse ya da ne anlama geldiğini bilmiyormuş gibi davranırlarsa, başka bir yerden alışveriş yapardık. Ayrıca, eBay listelerine baktığımızda madencilikten bahseden tek bir liste bulamadık, bu yüzden satıcılar bu konuda temkinli görünüyor. Bize göre, bu bilgi işlemin bir parçası olarak ifşa edilmezse, onunla devam edemeyiz.

Ayrıca, yalnızca GPU’nun veya birlikte geldiği kutunun stok fotoğrafını gösteren gönderilere karşı dikkatli olun. Şahsen, böyle şeyler sunacak kadar büyük bir şehirde yaşıyorsanız, yerel satın alırdım. Bu sayede kartı satın almadan önce elinizde tutabilir ve en azından kontrol edebilirsiniz. Genel olarak, özellikle Reddit’te daha iyi seçenekler olduğunda eBay’e karşı dikkatli olurum. Örneğin, var /r/maden takası ve /r/donanım değiş tokuşu şu anda GPU’larda iyi fırsatlarla dolu. Madencilik operasyonlarına katılıp katılmadıklarını görmek için posterin geçmişine de göz atabilirsiniz.

Ancak alt satırda; GPU alanındaki arz ve talepteki ani dengesizlik nedeniyle GPU’lar artık MSRP’ye yakındır. Bu, cömert bir garanti ile 800 $ veya daha fazla bir fiyata yepyeni bir RTX 3080 alabileceğiniz anlamına gelir. Bize göre, bütçeniz en azından biraz esnekse, GPU’muzun yıllarca kusursuz çalışacağını bilmenin güvenliği için daha fazla öderiz.

Bir de zamanlama meselesi var. Şu anki GPU neslinin alacakaranlığına girerken GPU altına hücumun gerçekleşmesi talihsiz bir durum. Hem Nvidia hem de AMD, şu anda haznede yeni nesil GPU’lara sahip. Ayrıca söylentiler, mevcut gen kartlarının iki katı performans sunabileceklerini gösteriyor. Bu, yükseltmeyi korkunç bir zaman yapar. Yine de, daha önce hiç yükseltmediyseniz ve bir GTX 960 ya da başka bir şeyde topallıyorsanız, orada bazı harika fırsatlar var. Tetiği çekmeden önce durum tespiti uyguladığınızdan emin olun.

Şimdi Oku:

Kaynak : https://www.extremetech.com/computing/337345-as-the-great-gpu-selloff-begins-buyer-beware

Yorum yapın