Bunlar iPhone, iPad ve Mac sahipleri için en iyi yönlendiricilerdir.AppleInsider, hedef kitlesi tarafından desteklenir ve uygun satın alma işlemlerinden bir Amazon Associate ve bağlı ortak olarak komisyon kazanabilir. Bu bağlı ortaklıklar, editoryal içeriğimizi etkilemez.

Web ağ geçitleri olarak yönlendiriciler bir ev ağı için çok önemlidir ve bunlar iPhone, iPad ve Mac kullanıcıları için en iyileridir.

Alıcılar hemen hemen her yönlendiriciyi bulabilir ve evleri için iyi çalışmasını sağlayabilir. Ancak Apple kullanıcıları, akıllı ev bağlantıları gibi ağ hızı ve kapsama alanı için sayıların ötesinde belirli faktörleri göz önünde bulundurmalıdır.

Bugün piyasada bulunan çok sayıda yönlendirici, Apple’ın HomeKit adlı akıllı ev standardıyla çalışır, ancak yalnızca bazıları HomeKit Secure olarak bilinen özel özellikleri destekler. Bunlar akıllı ev aksesuarları için büyük bir fark yaratıyor.

HomeKit Güvenli Yönlendirici

Bu yönlendiriciler, akıllı ev cihazları ile web arasındaki iletişim seviyesini kontrol ederek bir ağı koruyabilir.

  • Evle Kısıtla: Aksesuarların yalnızca Apple cihazları aracılığıyla HomeKit ile etkileşime girmesine izin veren en güvenli ayar. Aksesuarlar internete veya ağdaki diğer cihazlara bağlanamaz. Yönlendirici, bellenim güncellemeleri gibi üçüncü taraf hizmetlere erişimi engelleyebilir.
  • Otomatik: Varsayılan ayar, aksesuarların HomeKit ve üretici tarafından önerilen bağlantılarla konuşmasını sağlar.
  • Kısıtlama Yok: En az güvenli ayar, ağdaki aksesuarların başka herhangi bir ağ cihazıyla veya internet tabanlı hizmetle konuşmasına izin verir.

HomeKit uyumlu bir yönlendirici, ağ cihazlarını bu şekilde kontrol etmek için birkaç gereksinimi karşılamalıdır. Örneğin, en son yazılım yükseltmelerine sahip bir iPhone, iPad veya iPod touch’a ek olarak, ağda bir “hub” da olmalıdır.

Hub, ağdaki cihazların birbirleriyle doğrudan iletişim kurmasına yardımcı olur. Hub işlevi görebilen Apple cihazları arasında HomePod, Apple TV veya iPad hub işlevi görebilir.

WWDC 2022 açılış konuşması sırasında Apple, iPadOS 16’nın hub olarak kullanılan iPad’leri etkileyeceğini söyledi. Halihazırda bir hub olan iPad’ler çalışmaya devam edecek, ancak iPadOS 16, yeni iPad’lerin bir hub olarak eklenmesine izin vermeyecek.

Uyumlu bir yönlendiricinin kolaylaştırabileceği ikinci HomeKit özelliği, güvenlik kameralarını içerir ve bunun çalışması için iCloud+ aboneliği gerekir.

HomeKit Güvenli Video

HomeKit Secure Video, uyumlu güvenlik kameralarından alınan görüntülerin iCloud’da saklanmasına olanak tanır. Uçtan uca şifreleme ile güvence altına alınırlar ve bulut depolama sınırına dahil edilmezler.

  • iCloud+ 50GB katmanı: Bir kamera ekleyin.
  • iCloud+ 200GB katmanı: Beş adede kadar kamera ekleyin.
  • iCloud+ 2 TB katmanı: Sınırsız kamera ekleyin.
HomeKit Secure Video, 10 güne kadar güvenlik kamerası görüntülerini saklar

HomeKit Secure Video, 10 güne kadar güvenlik kamerası görüntülerini saklar

Ana merkez, kullanıcıların cihazlarında uyarı alabilmeleri için kamerada evcil hayvanların, insanların veya arabaların görünüp görünmediğini görmek için video görüntülerini analiz eder. Ayrıca, kullanıcılar Home uygulamasında son on günlük video etkinliğini görüntüleyebilir.

Ev ağlarının türleri

HomeKit’ten sonra, bir alıcı, bu cihazların bir Wi-Fi sinyalini nasıl ele aldığına bakarak geleneksel veya “ağ” bir yönlendiriciye ihtiyaç duyup duymadığını belirlemelidir.

Apple uyumluluğu için etiketler

Apple uyumluluğu için etiketler

Yönlendiriciler, ev aletleri ve duvarlar gibi evdeki nesneler tarafından engellenebilen veya yansıtılabilen “torus” veya halka şeklinde kablosuz sinyaller yayar. Bir ağda, bir cihaz, kendisine kablosuz olarak bağlanan ek düğümlerle birincil yönlendirici görevi görür.

Kafes yönlendiriciler hala bu sinyal şeklini verir, ancak her cihaz bir sinyal yayar, engelleri aşabilecek sağlam bir ağ oluşturmak için üst üste gelirler.

Özellikle Wi-Fi 6’nın en son ağ geliştirme gelişmeleriyle herkesin bir ağ ağa ihtiyacı yoktur. Standart yönlendiriciler ve ağ yönlendiriciler HomeKit ile çalışabilir, bu nedenle iki seçenek arasındaki ana faktör fiyattır ve ağ yönlendiriciler genellikle daha pahalıdır.

HomeKit Secure için en iyisi: Linksys Velop AX4200 Tri-Band Mesh WiFi 6 Sistemi

Linksys, bu yönlendiricinin 4,2 Gbps’ye kadar hızlarda 40’tan fazla cihazı işleyebileceğini söylüyor. Tüm internet servis sağlayıcılarıyla çalışır ve Wi-Fi 5 ve daha eski cihazlarla geriye dönük uyumludur. Ayrıca yönlendiricinin uygulamasında ebeveyn denetimleri, konuk erişimi ve cihaz önceliklendirme gibi özellikler bulunur.

LinkSys Velop AX4200 yönlendirici

LinkSys Velop AX4200 yönlendirici

Velop AX4200’de üç LAN Gigabit Ethernet bağlantı noktası, bir Gigabit WAN bağlantı noktası ve aksesuarları bağlamak için bir Tip A USB 3.0 bağlantı noktası bulunur. mevcut Apple.com’da 249,95 dolardan başlayan fiyatlarla.

Ekosistem uyumluluğu için en iyisi: Amazon eero Pro 6 üç bantlı ağ Wi-Fi 6 yönlendirici

Amazon’un eero Pro 6’sı, şirketin en hızlı ağ ağı sistemidir. Gigabit Wi-Fi 6 hızları sunar, 75’ten fazla bağlı cihazı destekler ve 2.000 fit kareye kadar kapsar.

Zigbee akıllı ev cihazları için bir merkezdir ve Thread bağlantı standardı ile çalışır. Amazon, eero Pro 6 için 2021’de HomeKit desteğini ekledi.

Amazon eero Pro 6 yönlendirici

Amazon eero Pro 6 yönlendirici

eero uygulaması, eero Secure ve eero Secure+ adlı isteğe bağlı, ücretli abonelikler içerir. Bunlar, çevrimiçi tehdit koruması, içerik filtreleri ve reklam engelleme gibi güvenlik hizmetleri sağlar.

eero Pro sistemi 229 dolar tek bir yönlendirici için ancak sık sık satışta. İki Gigabit Ethernet bağlantı noktası ve bir USB-C güç bağlantı noktası sağlar.

En iyi kapsama alanı: Linksys Velop AC2200 Sistemi

Bu HomeKit yönlendirici, 6.000 fit kareye kadar ev kapsama alanını ve 60’tan fazla bağlı cihazı destekler. Ayrıca şirketin Intelligent Mesh teknolojisi, hızlı ve güvenilir bir aralık sunar.

Ayrıca Velop düğümleri, birden çok kullanıcı adını ve parolayı ortadan kaldıran bir Wi-Fi ağı oluşturur. Sonuç olarak, oturum açmak için yalnızca bir ad ve bir parola gerekir.

Linksys Velop AC2200

Altı Gigabit Ethernet bağlantı noktası sunar ve satın alınabilir 299$ için.

Birden fazla cihaz için en iyisi: Netgear Nighthawk AX12 WiFi 6 Router

Netgear’ın Nighthawk’ı 6 Gbps’ye kadar hızlar sunuyor ve şirket bunun 4K UHD video akışı için ne kadar ideal olduğunu açıkça belirtiyor.

Nighthawk’ın en iyi yaptığı şey, “Çok kullanıcılı çoklu giriş, çoklu çıkış” (MU-MIMO) kullanarak birden fazla Apple cihazını desteklemektir. Sonuç olarak, hızdan ödün vermeden birçok cihaza aynı anda veri aktarır.

Netgear Armor adlı bir özellik, ağdaki cihazlar için güvenlik sağlar. ek olarak Nighthawk uygulaması App Store’da, kullanıcıların evden uzaktayken bile ev ağlarına bağlanabilmeleri için uzaktan yönetim sağlar.

Netgear Nighthawk AX12 yönlendirici

Netgear Nighthawk AX12 yönlendirici

Dört adet bir Gigabit Ethernet bağlantı noktası ve bir adet 2,5 Gb/sn Ethernet bağlantı noktasının yanı sıra iki Tip A USB 3.0 bağlantı noktasına sahiptir. Nighthawk AX12 mevcuttur Netgear’da 449,99 $ karşılığında ve bazen satışta bulunabilir.

Bu Wi-Fi 6 yönlendirici, bir adet 2,5 Gbps WAN bağlantı noktası, sekiz adet Gigabit LAN bağlantı noktası ve Tip A ve Tip C’de iki adet USB 3.0 bağlantı noktası ile üstün bağlantı sunar. Ek olarak, sekiz adet yüksek kazançlı anten, ağa benzer bir kapsama alanı sağlar ağ oluşturma.

TP-Link AX6000

TP-Link AX6000

Müşteriler, antivirüs ve ebeveyn denetimleri içeren TP-Link HomeCare ile bir güvenlik katmanı alır.

Şirketin AX Wi-Fi Hedef Uyanma Süresi teknolojisini kullanan yönlendirici, veri aktarım sürelerini akıllıca planlamak için güç tasarrufu sağlayabilir. mevcut 299,99 $ için ve bazen satışta bulunabilir.Kaynak : https://appleinsider.com/inside/homekit/best/these-are-the-best-routers-for-iphone-ipad-and-mac-owners?utm_medium=rss

Yorum yapın