Buluttaki devops nasıl bozulur?


Salı sabahı ve günlük scrum toplantısı için bir Zoom çağrısındasınız. Projeden projeye yinelenen kalıplar gibi görünen ilerleme ve ilerlemenin önündeki engellerle ilgili normal güncellemeleri alırsınız. Ancak, bu sorunları yalnızca genel bulut geliştirme söz konusu olduğunda ve daha geleneksel geliştirme değilken gördüğünüzü fark ettiniz.

Bu sorunlar nelerdir ve bunlar hakkında ne yapabilirsiniz? Ve neden sorunlar sadece bulut ve hibrit geliştirmede?

Birincisi bariz sorun: yetenek. Bulutta devops yapmak için araç zincirlerini nasıl oluşturacağını ve kullanacağını anlayan devops mühendislerine ihtiyacınız var. Daha da önemlisi, bulut tabanlı araçları kullanarak araç zincirlerinin nasıl oluşturulacağını bilen mühendislere ihtiyacınız var.

Dışarıdaki bazı (ama çok değil) insan bu becerilere sahiptir. Pek çok şirketin onları bulamadığını ve hatta devop’ları sadece personel alabilmeleri için geleneksel platformlara geri çektiğini görüyorum. Ne yazık ki, bu şu anda kötü bir strateji değil.

İkincisi, bulut, çoğu devops araç zinciri için ihtiyaç duyacağınız tüm araçlara nadiren sahiptir. Genel bulut sağlayıcıları veya devops bulut hizmetleri satan kilit ortaklar tarafından satılan muazzam sayıda devops aracımız olmasına rağmen, ihtiyaç duyacağınız araçların yaklaşık %10 ila %20’si genel bulut platformunuzda mevcut değil. Başka bir sağlayıcının platformunu dahil etmeniz gerekecek ve bu da çoklu bulut karmaşıklığına yol açacaktır. Elbette, bu eksik araçlara duyulan ihtiyaç, oluşturduğunuz uygulamanın türüne bağlıdır.

Bu eksiklik bir zamanlar olduğu kadar büyük bir sorun değil çünkü devops araç sağlayıcıları duvardaki bulut bilişim yazısını gördü ve araç eksikliklerini hızla doldurdu. Ancak, tercih ettiğiniz sağlayıcıda yerel olarak çalışan ihtiyacınız olan her şeyi bulmak genellikle imkansızdır. Devops mühendisleri, genellikle “önce bulut” taktiği alarak hibrit yaklaşımları tercih eder. Bulunurlarsa bulutta yerel olarak çalışan, ancak diğer bulut sağlayıcılarında veya şirket içi sistemlerde korkulanlarda geri dönüş seçeneklerine sahip araçları seçerler.

Telif Hakkı © 2022 IDG Communications, Inc.Kaynak : https://www.infoworld.com/article/3674690/how-devops-in-the-cloud-breaks-down.html#tk.rss_all

Yorum yapın