Bulutta yerel bir dünya için 8 Java çerçevesi


Java programlama dili üçüncü on yılına girmiş durumda ve dil ve bayt kodu, gömülü çiplerden devasa sunucu çiftliklerine kadar her şeyde kendine bir yer buldu. Java’nın kaya gibi sağlam bir sanal makine ve geniş bir kitaplık koleksiyonunun birleşimi, her yerde çalışan kod yazmak için verimli bir ekosistem oluşturur.

Bununla birlikte, Java’nın mücadele ettiği bir alan, çoğu zaman binlerce hatta milyonlarca kullanıcının bağlantılarını dengelemesi gereken sunucular dünyasıdır. İlk yıllarda Java araçları, tüm kullanıcılar için iş mantığını zorlayan sunucu tarafı uygulamaları oluşturmak için en iyi araçlar arasındaydı. J2EE, Hibernate, Spring gibi Java çerçeveleri ve temel Java sunucu uygulamaları modeli, güçlü web uygulamaları oluşturmayı nispeten kolaylaştırdı.

JavaScript ve Node.js ortaya çıkana kadar teknoloji gelişti. Node.js büyük ilgi gördü ve geliştiriciler JavaScript çalışma zamanı ortamına geçiş yapmaya başladı. Genelde iki neden vardı: Birincisi, geliştiriciler aynı kodu sunucuda ve tarayıcı istemcisinde çalıştırma fırsatını memnuniyetle karşıladılar. İkincisi, Node.js sunucuları, reaktif modelleri sayesinde genellikle çok daha hızlı çıktı sağladı.

Java ekosistemi rekabet edecek şekilde uyarlanmıştır. Başlangıç ​​olarak, bazı geliştiriciler aşağıdaki gibi araçları benimsedi: Google Web Araç SetiJava’yı JavaScript’e çeviren . Ardından, sunucuda Java’yı hızlandırmak için çalıştılar. Sunucu için erken Java çerçevelerinin bir sınırlaması vardı: gelen her isteğe kendi iş parçacığı verildi. Bu, gelen ve giden verileri düzenlemenin temiz bir yoluydu, ancak aynı zamanda vergi de veriyordu. Bir iş parçacığı oluşturmak, her sunucunun işleyebileceği kullanıcı sayısını sınırlayabilecek binlerce bayt ek yük gerektirir. Node.js, bu ek yük olmadan çok daha fazla kullanıcıyı idare etmesine izin veren farklı bir model kullandı.

Daha yakın zamanlarda, Java geliştiricileri, Node.js’den Java yığınına, özellikle bulutta yerel Java çerçevelerine yenilikler getirdi. Bu çerçeveler, Node.js’nin yaklaşımını taklit eder ve bulut makinelerinde çalışan ve hızlı bir şekilde başlayıp durabilen hafif işlevleri destekler. Mevcut en ince sunucu örneklerinde hızlı dağıtımı desteklemek için ekstra kitaplıklardan vazgeçerler. Bulutta yerel Java çerçeveleri, bağımsız olarak kurulabilen ve yeniden başlatılabilen mikro hizmet kümelerini desteklemek için tasarlanmıştır. Mümkün olan en hızlı yapı ve kurulumlar için genellikle Docker veya Podman gibi kaplarda gönderilirler.

Bulutta yerel bir deneyim arayan modern Java geliştiricilerinin bir dizi seçeneği vardır. İdeal bir bulutta yerel Java çerçevesi, Java platformuna ve üçüncü taraf kitaplıklarına yatırılan derin deneyimden yararlanırken bunları bulutta daha hızlı ve daha hafif çalışacak şekilde uyarlar. İşte bulutta yerel geliştirme ve devreye alma için sıfırdan oluşturulmuş sekiz Java çerçevesi.

Telif Hakkı © 2022 IDG Communications, Inc.Kaynak : https://www.infoworld.com/article/3664079/8-java-frameworks-for-a-cloud-native-world.html#tk.rss_all

Yorum yapın