Bulut bölümü, Microsoft’u zayıf Xbox ve Windows performansından kurtarır


Sonuç olarak: Microsoft, büyük ölçüde bulut bilişim hizmetlerinden elde edilen güçlü performans sayesinde, 31 Aralık 2022’de sona eren üç aylık dönem için yıldan yıla 52,7 milyar dolarlık pozitif gelir artışı bildirdi.

52,7 milyar dolarlık taşıma, bir önceki yılın aynı dönemine kıyasla yüzde iki mütevazı bir artışı temsil ediyordu. Ancak net gelir, yıldan yıla yüzde 12 düşüşle 17,37 milyar dolara ve seyreltilmiş hisse başına kazanç 2,32 doları kontrol etti (2021’in 4. çeyreğine kıyasla yüzde 11 düşüş).

Microsoft’un üretkenlik ve iş süreçleri bölümü (Office, LinkedIn, Dynamics) oluşturulan Geliri yıllık %7 artışla 17 milyar $ olurken, akıllı bulut bölümü %18 artışla 21,5 milyar $’a ulaştı ve her ikisi de diğer alanlardaki kayıpların dengelenmesine yardımcı oldu.

Windows OEM geliri, Microsoft’un cihazlar kategorisinin performansını yansıtarak yüzde 39 azaldı. Xbox içerik ve hizmet geliri de 2021 tatil sezonuna kıyasla yüzde 12 düşüşle darbe aldı.

Microsoft kısa bir süre önce OpenAI ile ortaklığını genişletti ve ilk olarak 2016’da kurulan ve hem 2019 hem de 2021’de yeniden teyit edilen bir ortaklığı temel aldı. Microsoft, yeni anlaşmayı yapay zeka atılımlarını hızlandıracak çok yıllı, milyarlarca dolarlık bir yatırım olarak tanımladı. Göre BloombergRedmond ek 10 milyar dolar taahhüt ediyor.

Geçen hafta, Washington merkezli teknoloji devi, toplam işgücü havuzunu şu kadar azaltacağını duyurdu: 10.000 iş. Kesintilerle Microsoft, pandemi sırasında yoğun bir şekilde işe alım yaptıktan sonra iş gücünü azaltan bir dizi başka büyük teknoloji şirketine katıldı.

İlgili okuma: Bunlar, Google, Meta ve Amazon gibi teknoloji devlerinin işten atılan çalışanlara sunduğu kıdem tazminatı paketleri.

İleriye bakmak, Microsoft, 23. çeyrekte 50.5 milyar dolar ile 51.5 milyar dolar arasında gelir bekliyor. Buradaki en büyük çıkarım, Microsoft’un “Daha Fazla Kişisel Bilgi İşlem” bölümünden (Windows OEM, Xbox, cihazlar ve arama) elde ettiği gelirin son çeyrekte 14,2 milyar dolardan 11,9 milyar dolardan 12,3 milyar dolara düşmesini beklemesidir.

İlgili bir haberde, Xbox ve Bethesda şu anda oyunlarını yayınlıyor. Doğrudan Geliştirici Xbox, PC ve Game Pass’e gelen en büyük oyunlardan bazılarına içeriden bir bakış vaat eden vitrin.

Resim kredisi: Valent Lau, Tadaş SarKaynak : https://www.techspot.com/news/97388-cloud-division-saves-microsoft-weak-xbox-windows-performance.html

Yorum yapın