Bulut bırakmıyorsunuz, optimize ediyorsunuz • Kayıt


Microsoft, 31 Aralık 2022’de sona eren çeyrek için mütevazı bir büyüme kaydetti ve tüketici odaklı ürünlerinde belirgin gelir düşüşleri kaydedildi.

52,7 milyar $’lık üç aylık gelir, yıllık %2 artışla 12 puan düşüşle 16,4 milyar $ GAAP net geliri sağladı.

Satya Nadella’nın yazılım sapancılarından gelen kötü rakamlar arasında PC üreticileri tarafından ödenen Windows ile ilgili gelirde yüzde 39’luk bir düşüş, cihaz gelirinde yüzde 34’lük bir düşüş, Xbox içeriği ve hizmetleri gelirinde yüzde 12’lik bir düşüş ve gelirde yüzde iki düşüş yer alıyor. Office Tüketici ürünleri ve bulut hizmetleri (döviz kurları değişmemiş olsa da işletme bu segmentte yüzde üç büyüme kaydedecekti). Arama ve reklam geliri elde etmenin maliyeti yüzde on arttı.

Sunucu ürünleri ve bulut hizmetleri geliri yüzde 20, Azure ve diğer bulut hizmetleri geliri yüzde 31 arttı. Office Ticari ürünleri ve bulut hizmetleri geliri yüzde yedi arttı ve Dynamics yüzde 13’lük bir büyüme kaydederek çok başarılı oldu.

Ancak kazanç çağrısında yöneticiler, Azure ve ilgili ürünler için büyümenin yüzde 35’ten dört veya beş puan daha düşük seviyeye ineceği konusunda uyarıda bulundu.

CEO Nadella’nın yaklaşan bu yavaşlama için bir teorisi vardı.

Çekirdek Azure dönüştürülüyor

Yatırımcılara, “Müşterilerin pandemi sırasında dijital harcamalarını hızlandırdığını gördüğümüz gibi, şimdi de bu harcamaları optimize ettiklerini görüyoruz” dedi.

“Ayrıca, kuruluşlar makroekonomik belirsizlik göz önüne alındığında dikkatli davranıyorlar” diye ekledi, müşterilerin geri çekmiş olabileceği gözlemini sunmadan önce, “dünyanın en gelişmiş AI modellerini yeni bir hesaplamaya dönüştürürken bir sonraki büyük bilgi işlem dalgası doğuyor.” platform.”

Görüşmedeki mali analistler, bulut kullanımını “optimize etmenin” ne anlama geldiği hakkında birkaç soru sordu. Nadella, “bazı iş yüklerinde bir miktar tasarruf sağlamak istediklerini” ve bunu yaptıktan sonra yeni bulutlu projelere başlayacaklarını söyledi.

CEO, Microsoft Teams’in pandemi sonrası kullanımda şimdiden artış gösterdiğini söyledi ve Teams Premium’un çok yakında kullanıma sunulmasından duyduğu heyecanı dile getirdi. bazı mevcut Teams özelliklerini yeni ve daha pahalı bir fiyatlandırma katmanına kaydırın ve muhtemelen geliri artırmak.

Nadella, Microsoft’ta yaptığı gibi vurguladı önceki sonuç duyurusumüşteri bağlılığının sağlanması gündemde. Veya kendi ifadesiyle, “teknoloji harcamalarından daha fazla değer elde etmelerine ve uzun vadeli sadakat ve paylaşım pozisyonu oluşturmalarına yardımcı olmak.”

Ayrıca “kendi maliyet yapımızı gelir artışımızla dahili olarak uyumlu hale getirmekten” söz etti – son zamanlarda bir selam verdi 10.000 çalışanın işten çıkarılması.

Yazılım leviathan’ın maliyetlerinin bir kısmı, AI için Azure’un yeniden oluşturulmasına yöneliktir.

Nadella, “Azure’ın çekirdeği veya bulut bilgi işlem olarak kabul edilen şey, doğasında ve bilgi işlem depolaması ile ağın nasıl bir araya geldiği konusunda temelden değişir” dedi.

“Bu, bir bakıma göz ardı ediliyor. Son üç buçuk yıldır, dört yıldır, hem eğitim süper bilgisayarlarını hem de şimdi, tabii ki, çıkarım altyapısını oluşturmak için çok ama çok sıkı çalışıyoruz. . Çünkü yapay zekayı uygulamalarınızın içinde bir kez kullandığınızda, yalnızca eğitim ağırlıklı olmaktan çıkarım yapmaya geçer.”

“Core Azure’un kendisi dönüştürülüyor” dedi.

Azure, müşterilerin istediği yapay zekayı sunmaya hazır olduğunda, müşteriler optimizasyonlarından tasarruf edip Azure’da daha fazlasını yaptıkça bulutlu büyüme devam edecek. Nadella’nın varsayımına göre Microsoft, yapay zekayı benimsemeye başladıklarında, takdir eden müşterileri nakite çevirmek için iyi bir konumda olacak.

Nadella ve CFO Amy Hood, makroekonomik koşulların parlak olmadığını ve bunun sonucunda Redmond’un tüketici işletmelerinin zarar gördüğünü kabul ettiler.

Hood, yatırımcılara “PC pazarı salgın öncesi seviyelere dönerken Windows OEM ve cihazlarında sürekli düşüşler görülecek” dedi. “Reklam pazarı harcamaları biraz temkinli kaldığı için LinkedIn ve arama etkilenecek.”

Ancak kazanç çağrısındaki yöneticiler genel olarak olumluydu ve Microsoft’un son maliyet düşürmesinin mali durumunu iyi durumda bırakacağını öne sürerek Office365’in kâr getiren bir makine olduğuna işaret etti – Üretkenlik ve İş Süreçleri segmenti 17 dolardan 8,2 milyar dolar işletme geliri elde etti. milyar gelir – ve ekonomik koşulların iyileşmesi kaçınılmaz.

Aksi takdirde, Microsoft’un üç aylık bilançosu, nakit, nakit benzerleri ve kısa vadeli yatırımlar olarak 99,5 milyar doları – evet, milyar – ayrıntılı olarak gösteriyor. Belirsiz nedenlerle altı ay içinde 5 milyar dolar düşmesine rağmen bu, en yağmurlu gün için bile oldukça rahat bir tampon. ®Kaynak : https://go.theregister.com/feed/www.theregister.com/2023/01/25/microsoft_q2_2023/

Yorum yapın