Bugünlerde bile bir fintech’in değeri nedir? – Teknolojik Haberler


bu haber değil o zamanlar fintech dünyasında değişti. Finansal teknoloji girişimleri, 2021’in sona ermesiyle gevşek bir şekilde sarılmış risk sermayesi patlaması sırasında servetlerinin arttığını gördükten sonra, şimdi benzer bir ölçekte bir çöküş yaşıyorlar.

Hasar tek boyutlu değildir. Bunun yerine, fintech küresinin etrafındaki acı çeşitlidir ve çok faktörlüdür. Bugün, kafamın içinde dönen bazı önemli veri noktalarını gözden geçirmek istiyorum. Bunlar arasında, neobankaların mevcut değerleme ortamında oturduğu Coinbase ve Klarna’dan en son haberler ve son birkaç yılda baş döndürücü özel pazar yatırımları sırasında sektöre küresel olarak akan risk sermayesi dolarları için değişen piyasanın ne anlama geldiği yer alıyor.


Exchange, girişimleri, pazarları ve parayı araştırıyor.

Her sabah Teknolojik Haberler+’ta okuyun veya her Cumartesi The Exchange bültenini alın.


Yukarıdakilerden de anlaşılacağı gibi, fintech’in geçen yılki en sıcak şey olduğu, şimdi bir risk sermayesine ve başlangıç ​​​​baş ağrısına dönüşebilecek bir gerçek.

Teknolojik Haberler bu yılın başlarında bildirdi CB Insights verileriküresel risk sermayesi finansmanı 2020’de nispeten mütevazı olan 294 milyar dolardan 2021’de 621 milyar dolara yükselirken, fintech yatırımının kendisi 2020’de 3.491 anlaşmaya yapılan 49 milyar dolardan 4.969 anlaşmadan 131,5 milyar dolara yükseldi.

Yani burada söz konusu olan para, yatırılan sermaye açısından yüz milyarlarca ve zaman iyiyken yükselen girişimlerin değerini düşündüğümüzde muhtemelen trilyonlarca. (Hatırlamak Crunchbase’in tahmin ettiği gibi tüm küresel tek boynuzlu atların toplam değeri 4,6 trilyon dolardır, ancak bu sayı muhtemelen daha muhafazakar bir yatırım piyasasında artık geçerli olmayan bazı zombi değerlendirmelerini içeriyor.)

Fintech’e giren sermaye hakkında yenilendik, şimdi finansal teknoloji inşa eden yeni başlayanların açık denizlerinde esen pek de iyi olmayan haberleri sindirelim.

Fintech gelirinin değeri nedir?

2020-2021 risk sermayesi zirvesi sırasında yazılım değerlemeleri yükselirken, dışarıdaki her şirket en azından bir teknoloji şirketi ve en iyi ihtimalle bir yazılım şirketi olmak istedi. Bunun nedeni, dolar bazında ölçülen yazılım gelirinin değerinin keskin bir şekilde artmasıdır. Bir şirketin iddia edebileceği her bir dolarlık yazılım geliri, 30 dolar veya 50 dolar ve hatta 100 dolar değerinde olabilir.

Böylece, insanlar ya yazılım gelirleri oluşturmak ya da diğer gelirlerini bu şekilde yeniden markalamak için çalıştılar. Bu, birçok fintech şirketi için bir sorun çünkü son zamanlarda gelirlerinin çoğunun yazılım değilancak bunun yerine yazılımdan başka bir şey kolaylaştırılmış. Bununla birlikte, iki madde aynı değildir.Kaynak : https://techcrunch.com/2022/06/27/whats-a-fintech-even-worth-these-days/

Yorum yapın