Bugün 6 tek boynuzlu attan sadece 1’i gerçek halka arz adayı – Teknolojik Haberler


Centaurlar halka arz penceresi açılır açılmaz halka açılabilir. Tek boynuzlu atlar hiçbir yere varamaz

Fazlası var halka açılması gereken risk sermayesi tarafından desteklenen milyar dolarlık değerlemeye sahip 1.000’den fazla özel şirket. Bununla birlikte, altı kişiden birinden daha azı halka arz adayıdır.

Bessemer Venture Partners’dan alınan veriler Bulutun Durumu 2022 raporu tek boynuzlu at pazarını iki kategoriye ayırır. (Burada Bessemer ortağından Teknolojik Haberler+ ile ilgili notlar Mary D’Onofrio.)

İlki, Bessemer’in “sentorlar” adını verdiği 100 milyon dolarlık yıllık yinelenen gelir (ARR) eşiğine ulaşan tek boynuzlu atları içeriyor. Diğer grup, henüz o gelir işaretine ulaşmamış tek boynuzlu atları içerir.

Bessemer’e göre, centaurların sayısı zamanla artıyor – geçen yıl, 2020’de yaklaşık 40 ve 2019’da 35 civarında olan gelir kriterini zirveye çıkaran 60 şirketimiz vardı. Bu rakamlar etkileyici görünebilir, ancak Geçen yıl 500 tek boynuzlu at basıldı, halka arza hazır olarak değerlendirilen şirketler ile değer verilen şirketler arasında büyüyen bir boşluk var. aslında.

Biraz gevşek matematik yaparak, geçen yıl 100 milyon dolarlık eşiğe ulaşan 60 şirket, 520 yeni tek boynuzlu atla karşılaştırıldığında yaklaşık %11,5’e veya sekizde birden azına ulaştı. Bununla birlikte, Bessemer, yaklaşık 1000 tek boynuzlu attan 100 milyon dolar veya benzeri gelire sahip 150 özel girişimin olduğunu tahmin ediyor, yani tek boynuzlu atların yaklaşık %15’i hedefi karşıladı – altıda birinin hemen altında.

(Referans olarak, tartışmalı olacağını düşünmediğim halka arza hazır bir gelir kriteri olarak 100 milyon dolar ve kamu piyasasının göstergesi olarak 1 milyar dolar kullanıyorum. ölçek yine çok fazla tartışmaya yol açmaması gereken değer. Her ikisi hakkında da birazdan daha fazlası.)

Bu kadar çok tek boynuzlu at ve halka arz ölçeğinde değerlemeleri olan halka arza hazır bu kadar az özel teknoloji şirketi ile nasıl sonuçlandık?

Kaynak : https://techcrunch.com/2022/05/17/only-1-in-6-unicorns-are-true-ipo-candidates-today/

Yorum yapın