Buffalo trajedisinin ardından teknoloji için kolay cevaplar yok – Teknolojik Haberler


silahlı biri olarak New York’taki bir Buffalo süpermarkette terör estirdi hafta sonu, şiddet yine çevrimiçi olarak canlı yayınlandı. ABD’nin en son toplu silahlı saldırısı 10 kişinin ölümüne neden oldu ve sosyal medya şirketlerinin şiddete yol açabilecek aşırılıkçılığı yayma ve olaydan sonra bu son derece rahatsız edici olayların görüntülerini dolaşıma sokma konusunda ne kadar sorumluluk üstlendiğine dair bilindik soruları gündeme getirdi.

Şu anda gözaltında olan 18 yaşındaki şüpheli, 4chan’da radikalleştiğini, Yeni Zelanda’daki Christchurch’ü övdüğünü ve Black Buffalo sakinlerini öldürme planını ortaya koyduğu bir manifesto ve Discord mesajlarıyla bağlantılı. Tetikçi, Teknolojik Haberler tarafından incelenen belgelere göre, izleyicilerin oturum açmasını gerektirmediği için Facebook üzerinden platformu seçerek şiddeti Twitch’te canlı yayınladı.

Bir toplu silahlı saldırıyı canlı yayınlama olasılığının bir kişiye, aksi takdirde sahip olamayacağı şiddet uygulama konusunda ilham verip vermeyeceğini söylemek imkansız, ancak teknoloji aşırılık yanlılarına bir izleyici kitlesi ve ilkinin çok ötesinde yaşayabilecekleri eylemlerinin bir arşivini sunuyor. korku. Bu korkunç miraslar üzerinde oyalanmakbaşkalarına benzer şiddet eylemleri gerçekleştirmeleri için ilham vermek.

Sosyal medya platformları, AI ve insan moderatörlerin olağan kombinasyonundan yararlanarak yıllardır kitlesel çekimlerle boğuşuyor, ancak bu sistemler, viral içeriğin önemli olduğu zaman yayılmasını ve çoğalmasını engellemede hala başarısız olabilir.

Cumartesi günkü çekimin canlı akışı Twitch tarafından dakikalar içinde kaldırıldı, ancak görüntüler zaten kopyalanıp başka bir yere yüklendi. Videonun versiyonları Facebook’ta geniş çapta yayıldı ve videoyu işaretleyen bazı kullanıcılar sosyal ağın kendilerine söylediğini gözlemlediler. içerik kurallarını ihlal etmedi. Videonun yaygın olarak paylaşılan bir klibi, video barındırma sitesi Streamable’a yüklendi ve şirketin hizmet şartlarını ihlal ettiği için kaldırmadan önce üç milyondan fazla kez izlendi. Facebook, Teknolojik Haberler’ın moderasyon sistemlerinin videoya neden her şeyi açıkça verdiğine ilişkin bir soruya yanıt vermedi.

Tetikçi olduğu iddia edilen kişi, ana akım sosyal medya sitelerine yayın yapmakla ilgilendiğini belirtirken, en çok zamanını, içerik denetiminin tamamen yokluğu ve orada rahat bir yuva bulan aşırı görüşler ile ünlü bir çevrimiçi forum olan 4chan’da geçirdiğini açıkladı. Ayrıca özel bir Discord sunucusunda planlarını belgelemek için zaman harcadı ve yine platformların özel alanları yönetmede sınırı nereye çekmesi gerektiği gibi zor soruları gündeme getirdi.

içinde NPR ile röportajNew York Valisi Kathy Hochul, sosyal medya şirketlerini aşırılık yanlılarını engellemek için içeriği daha agresif bir şekilde izlemeye çağırdı. Hochul, sosyal medya kullanıcıları başkalarına zarar verme arzusunu ifade ettiğinde kolluk kuvvetlerini uyaracak bir “tetikleme sistemi” önerdi.

“Bunların hepsi telgrafla. Sosyal medya platformlarında yayınlanan bir manifestoda kaleme alındı. Bilgi oradaydı, ”dedi Hochul. “İkinci bilgilerin gönderildiğini çok hızlı bir şekilde tanımlayacak algoritmalara sahip olmaları gerekiyor, böylece uygun kolluk kuvvetleri tarafından izlenebilsin. Bunu yapacak kaynaklara sahipler. Bunu sahiplenmeleri gerekiyor çünkü aksi takdirde bu virüs yayılmaya devam edecek.”

Ancak Buffalo’nun toplu olarak vurulması durumunda, şüphelinin planları bir mesajlaşma uygulamasında özel olarak paylaşıldı ve yasal olarak kaldırmak zorunda olmadığı içeriği denetlemeyi reddettiği bilinen bir web sitesinde açıkça yayınlandı.

Ve birçok insanın Buffalo trajedisinin ardından işaret ettiği gibi, Hochul’un tanımladığı “virüs” zaten burada. Tetikçi olduğu iddia edilen kişi, harekete geçmek için “” olarak bilinen bir ideolojiden ilham aldı.büyük yedek,“Bir zamanlar, ABD gibi ülkelerde beyaz olmayan nüfus çoğunluklarının ortaya çıkmasıyla ilgili ırkçı korkuları körükleyen, açık sözlü beyaz üstünlükçüler tarafından benimsenen uç bir inançtı.

Bu fikirlerle şimdi bulmak kadar kolay kablolu haber veya Kongrede 4chan’da oldukları için, hiçbir algoritma bizi ilham ettikleri şiddetten kurtaramaz.

Kaynak : https://techcrunch.com/2022/05/16/buffalo-mass-shooting-social-media/

Yorum yapın