Buffalo tetikçisi saldırıdan 30 dakika önce başkalarını özel Discord ‘günlüğüne’ davet etti – Teknolojik Haberler


Discord, hafta sonu New York’taki bir Buffalo süpermarkette ateş açan saldırganın trajik şiddet eyleminden önce hizmetini nasıl kullandığına dair daha fazla fikir verdi.

Tetikçi, 18 yaşındaki Payton Gendron, toplu silahlı saldırıda birinci derece cinayetle suçlanıyor. 10 kişi öldü ve üç kişi yaralandı. Mümkün olduğu kadar çok Siyah insana zarar vermek için araştırdığı ve seçtiği Buffalo Tops bakkalına yapılan saldırıdan önceki ay, planlarını son derece ayrıntılı bir şekilde belgelemek için Discord’u kullandı.

Discord’a göre, şüpheli tetikçi, “kişisel günlük sohbet günlüğü” olarak kullandığı yalnızca davetli özel bir sunucu oluşturdu. Saldırı başlamadan 30 dakika öncesine kadar sunucunun başka üyesi yoktu, “küçük bir grup insan” bir davet alıp katıldığında.

Bir Discord sözcüsü Teknolojik Haberler’a verdiği demeçte, “Bundan önce, kayıtlarımız bu özel sunucudaki günlük sohbet günlüğünü başka kimsenin görmediğini gösteriyor” dedi. Teknolojik Haberler, sunucunun etkinliği ve özel sunucular ve mesajlar için denetlemeyi nasıl ele aldığına ilişkin daha fazla ayrıntı için şirkete ulaştı.

Bir metin ve sesli sohbet uygulaması olan Discord, en iyi geniş, genel mesajlaşma odaları ile bilinir, ancak aynı zamanda kullanıcıların özel, yalnızca davetli sunucular oluşturmasına olanak tanır. Saldırıyı canlı yayınlamak için kullandığı Twitch kanalıyla bir kullanıcı adını paylaşan Discord sunucusundaki güncellemelerde, şüpheli şiddetli, ırkçı görüşlerini derinlemesine belgeledi. Ayrıca kullanacağı teçhizat, çekime kadarki alışveriş gezileri ve günlük planları da dahil olmak üzere toplu çekimleri nasıl gerçekleştireceğinin lojistiğini detaylandırdı.

Gendron’un diğer Discord sunucularında aktif olduğu bilinmemekle birlikte, sohbet günlüklerinde uygulamadaki etkinliğine atıfta bulunuyor. “Şu ana kadar, anlaşmazlık gruplarımdaki insanların muhtemelen ATF ve FBI ajanları tarafından baskın yapılmayacağını düşünmedim bile” diye yazdı. Discord, daha sonra yapacağı zulümler için bir tür dijital dergi görevi görürken, inançları, silahları ve şiddet uygulama planı hakkında 200 sayfaya yakın bir ekranı Google Dokümanlar’da derledi.

Mayıs ayı başlarında, Google’ın özel Discord sunucusunda gönderilen mesajlarda şiddet planını keşfedebileceğine dair endişelerini dile getirdi. “Tamam, bir google çalışanının manifestomu sikişimi göreceği konusunda biraz stresliyim” diye yazdı. “Google docs’a NEDEN yazdım, başka bir çözüm bulmalıydım.” Ne yazık ki, bu endişeler yersizdi. Çekimden sonra Google, hizmet şartlarını ihlal ettiği için belgeyi kaldırdı.

Çekimi Twitch üzerinden canlı yayınlayan şüpheli, ırkçılık, kadın düşmanlığı ve aşırıcılıkla dolu rezil bir alt mesaj panosu olan 4chan’ın /pol/’de de vakit geçirdi. Discord gibi ana akım sosyal ağların aksine, 4chan herhangi bir proaktif içerik denetimi yapmaz ve yalnızca gerektiğinde yasa dışı içeriği kaldırır. Discord sohbet günlüklerinde. Teknolojik Haberler tarafından gözden geçirilen tetikçi, 4chan’da beyaz üstünlükçü fikirlerle karşılaştıktan sonra “sadece gerçekten ırkçı olduğunu” belirtiyor.

Beş yıl önce, Discord, bir karşı protestocunun ölümüyle sonuçlanan, beyaz üstünlükçülerin ve diğer aşırı sağcıların açık bir toplantısı olan Charlottesville Sağ Birlik mitingine karışmıştı. Mitingin katılımcıları ve organizatörleri, günün etkinliklerini planlamak ve Charlottesville’de neler olacağının lojistiğini tartışmak için özel Discord sunucularında bir araya geldi. Şirket, özel sunuculardaki mesajları okumadığını ileri sürse de, aşırılıkçılığa ev sahipliği yapan bir dizi sunucuyu çökerterek yanıt verdi.

Reddit gibi, Discord’un uygulamalı denetiminin çoğu, sohbet odalarındaki topluluk moderatörlerinden gelir. Ve çoğu sosyal şirket gibi, Discord da otomatik içerik tarama ve insan moderatörlerinin bir karışımına güveniyor. Geçen yıl şirket, bu çabaları desteklemek için çevrimiçi nefret ve tacizi tespit eden ve ortadan kaldıran bir yapay zeka yazılım şirketi olan Sentropy’yi satın aldı.

Charlottesville’deki ölümcül şiddeti takip eden yıllarda, Discord, bir zamanlar sosyal ağın evi olarak adlandırılan aşırı sağ aşırılık yanlıları ve beyaz üstünlükçülerle olan ilişkisinden başarılı bir şekilde uzaklaşmaya çalıştı. Daha yakın zamanlarda, Discord, oyuncular için popüler bir sohbet uygulaması olarak mevcut markası ile kökenleri arasına biraz mesafe koydu ve kendisini çok çeşitli gelişen çevrimiçi topluluklar için davetkar bir merkez olarak yeniden şekillendirdi.

Bir Discord sözcüsü, Buffalo’daki trajedi hakkında “En derin sempatimiz kurbanlar ve aileleriyle” dedi ve devam eden soruşturmada kolluk kuvvetlerine yardımcı olduğunu da sözlerine ekledi. Discord’da nefrete yer yok ve şiddet ve aşırılıkla mücadele etmeye kararlıyız.”Kaynak : https://techcrunch.com/2022/05/18/buffalo-shooter-journal-discord-google-docs/

Yorum yapın