Bud, borç verme araçlarını ve daha fazlasını güçlendirmek için kullanılan AI tabanlı açık bankacılık platformunu genişletmek için 80 milyon dolar daha artırdı – Teknolojik Haberler


Finansal hizmet şirketlerinin ve diğerlerinin, daha fazla veri ve işlevsellik ile kendi tekliflerini geliştirmek için API’ler aracılığıyla farklı türde fintech teknolojilerini getirdikleri yerleşik finans, hem yeni işleri teşvik etmek hem de yerleşiklerin hızlanmasına yardımcı olmak için büyüyen bir fırsat olmaya devam ediyor. onların bozucuları ile. En son gelişmede, büyük bankalar ve diğerleri tarafından kredi vermeye ve diğer kişiselleştirilmiş ürünlere yardımcı olmak için kullanılan yapay zeka tabanlı bir açık bankacılık platformunun sağlayıcısı olan Bud Financial, 80 milyon dolar topladı.

CEO ve kurucu ortak Ed Maslaveckas, Teknolojik Haberler’a yatırımı anlattı, a Serisi B, hem Ar-Ge için – özellikle yapay zeka tabanlı araçlarını daha da geliştirmek için – hem de uluslararası genişleme için kullanılacak. Şirket bugün İngiltere, Avustralya ve Yeni Zelanda’da faaliyet gösteriyor ve bu yıl iki ülkeye daha açılmayı planlıyor – ancak hangileri olduğunu söylemiyor.

Bud ayrıca bu turda müşteri veya işlem numaralarını, gelirleri veya değerlemesini açıklamıyor, ancak burada bununla ilgili bir bağlam var. Bu tur, TDR Capital tarafından yönetilen yatırım fonlarının dolaylı bir iştiraki olan Bellis Phantom Holdco ltd tarafından yönetiliyor (bu, adı genellikle teknoloji yatırımlarıyla ilişkilendirilmeyen büyük bir PE yatırımcısıdır. portföy Pizza Express restoran zinciri ve eski Walmart süpermarket devi Asda’nın beğenileri dahil). Bu turdaki diğerleri, SEI yatırımları Outward VC ve diğerlerini içerir.

Daha fazla bağlam: 2019’da, pandemi öncesi Bud, HSBC, Goldman Sachs, ANZ, Investec’in INVC fonu ve InnoCells’i (Banco Sabadell’in kurumsal girişim kolu) içeren etkileyici bir gruptan 20 milyon dolar topladı – toplamda 25 yatırımcı. tanıtım kitabı notlar Bu tur öncesindeki daha önceki yatırımların şirkete 58 milyon dolardan daha az mütevazı bir değerleme sağladığını söyledi. Piyasada gördüğümüz tüm baskıya ve değerlemelerin kesinlikle depresyonda olduğu hakkında konuşan birçok kişiye rağmen, bu sayının şu anda kesinlikle daha yüksek olduğunu tahmin ediyorum, Bud’ın değerinin şu anda ne olabileceğine dair herhangi bir tahmin var. .

Bud’ın büyük finans yatırımcılarından bazıları da müşteridir, bu da iş modeli hakkında bir şeyler söylüyor. Açık bankacılık uzmanları Tink ve Truelayer gibi diğer Avrupalı ​​fintech oyuncularının yanı sıra 10x ve Thought Machine gibi gömülü finans alanındaki diğerleri gibi – her ikisi de büyük finansal yerleşikleri içeren yatırımcılardan sağlıklı miktarda fon topladı – başlangıç, API tabanlı gömülü finansal hizmetlerin yükselişinden kaynaklanan pazardaki boşluk, pazara giren çok sayıda başarılı yıkıcı girişim ve kendi yaklaşımlarını yenilemek isteyen çok büyük finansal hizmetler şirketlerinin varlığı için. Müşterileri ve işlemleri kaybetmekten kaçının.

İronik olarak, tüketiciye yönelik bir yıkıcı olarak başladı.

2014 yılında Maslaveckas yaşadığını söyledi. İrlanda ve Birleşik Krallık arasındaydı ve “durumu yönetmek için bir dizi finansal uygulama” kullanıyordu.

Kurucu fikir, “insanların tüm bu yeni uygulamalar hakkında bilgi edinmeleri için tek bir erişim noktası sağlamakla ilgiliydi. Bu oldukça hızlı bir şekilde, insanların ilgilendiğimiz bazı fintech’lerle etkileşim kurmaktan fayda sağlayabileceğini düşündüğümüz alanları belirlemek için ekran kazımayı kullanan, tüketiciye yönelik bir uygulamaya dönüştü.”

Eklediği “B2B anahtarı”, 2017’de “geliştirdiğimiz teknolojiyi kullanarak müşterilerle etkileşim kurma biçimlerini iyileştirmelerine yardımcı olmak için kurumlarla birlikte çalışırsak, tüm bunları pazara çok daha hızlı sunabileceğimizi fark ettiğimizde” geldi. İlginç bir şekilde, bu, “neobanks” fikrinin çok popüler bir kavram olmamasından önceydi (şu anda neobanking hizmetleri olarak daha genç tüketiciler tarafından kullanılıyordu), bu nedenle Bud’ın nasıl bir fırsat görebileceğini görebilirsiniz. kendi başına, B2B’ye dönmek için, yerleşik şirketlerin zaten ne kadar gerisinde olduklarını ve yeni bir şeye atlamazlarsa olmaya devam edeceklerini ileri görüşlü bir şekilde belirledikten sonra.

Her halükarda, Bud’un değerlerinin çoğu pivotta kaldı, dedi. “Temelde hepimiz parayla iyi olmanın daha kolay olması gerektiğini düşünüyoruz, bu nedenle oluşturduğumuz tüm API’ler bunu göz önünde bulundurarak oluşturuldu” dedi.

“Para konusunda iyi olmak” genellikle iki ana kavramdan oluşur: geri ödeyemeyeceğiniz şeyi fazla harcamamak (ancak likidite ve faaliyetin köpürmesini sağlarken) ve paranızı büyütmek için yatırım yapmak ve bunlar, gevşek bir şekilde, daha popüler olanlardan ikisidir. Bud’ın güçlenmesine yardımcı olan “istihbarat” hizmetleri: bankaların işlem içgörülerini toplamasına ve kullanmasına ve krediye dayalı ürünlerle ilgili riski daha iyi değerlendirmesine yardımcı olur.

Açık bankacılık gibi alanlardaki gelişmelere dayanıyor; bu, bazı yönlerden bankaların başka yerlerden daha fazla veri almasıyla ilgili değil, sadece kendi kasalarında ve veritabanlarında neyin oturduğunu daha iyi anlayabiliyor. Bud’ın sahip olduğu ve sınıflandırma, tüccar tanıma ve gelir doğrulaması gibi kapsama alanlarını geliştirmeye devam ettiği daha spesifik özellikler, dedi Maslaveckas.

Ayrıca ödemeleri de kapsar. “İnsanların teknolojimizle oluşturduğu özelliklerin çoğu, bir tür ödemeyle sonuçlanır ve bunları Açık Bankacılık API’leri üzerinden işleyebiliriz” dedi. Sağladığı içgörülerin “farklılaştığımız ve insanların Tink ve Truelayer gibi rakipler yerine bizi seçtiği yer olduğunu” ekledi. Örneğin, HSBC’nin ilk doğrudan bankacılık uygulamasındaki bazı yeni özellikleri güçlendirmek için kullandığı şey bu.”

Şirket, “işlem zenginleştirme” teknolojisi, endüstri liderlerinden %33 daha doğrudur ve “kısa süre önce girdiği belirtilmemiş yeni bir pazarda sadece altı haftada %93’ün üzerinde doğruluk”. (Bununla birlikte, adları ve sayıları sert olmayan bir tuz tanesini alın.)

Gary Lindsay, “Bud’un potansiyelinden, yalnızca platformunun açık bankacılıktan gelen fırsatları gerçekten kullanma yeteneğinden değil, aynı zamanda yatırım yaptığımız diğer işletmeleri güçlendirmeye yardımcı olacak geniş kapsamlı potansiyelinden dolayı büyük heyecan duyuyoruz” dedi. , bir açıklamada TDR Capital’in yönetici ortağı. “Teknoloji ve veri biliminin etkin entegrasyonu, uzun süredir TDR’nin operasyonel stratejisinin temel bir parçası olmuştur ve bu yatırım bu yaklaşımla tutarlıdır.”Kaynak : https://techcrunch.com/2022/06/08/bud-raises-80m-more-to-expand-its-ai-based-open-banking-platform-used-to-power-lending-tools-and-more/

Yorum yapın