Bu Ukraynalı derin teknoloji girişimi, savaş sanatını boyamak için bir yapay zekayı eğitti – Teknolojik Haberler


Ukraynalı bir derin teknoloji girişimi, bir hayır kurumu NFT projesi başlatıyor AI tarafından oluşturulan sanat eserlerini satmak Rusya’nın saldırganlık savaşından etkilenen insanları desteklemek için para toplamak ve aynı zamanda – umuyor – dördüncü ayına yaklaşırken, ülkedeki birçok kişinin dünyanın odak noktasının azaldığından endişe duyduğu çatışmada dikkatleri üzerinde tutmayı umuyor.

Yapay zeka tarafından üretilen ‘sanat eserleri’ koleksiyonu, Yılan Adası’na yapılan saldırı veya yanan Rus ‘Moskva’ kruvazörü gibi çok sayıda bildirilen olaylar da dahil olmak üzere, savaşta yer alan farklı olayları, anları ve insanları tasvir ediyor. Ayrıca, yerel halkın metrolara sığındığı veya Ukrayna şehirlerinin bombalandığı sahneler gibi, savaştan daha genel sahneler de var.

Sanat eserlerinden bir diğeri (yukarıda resmedilmiştir) Ukrayna’nın yorulmak bilmeyen cumhurbaşkanı Zelenskyy’nin bir portresidir – buna Rusya’nın işgalinden hemen sonra ülkeyi terk etmeyi reddetmesini ve bunun yerine Batı’nın silah göndermesini istediğini hatırlatan bir metin açıklaması eşlik ediyor.

Üretken sanat eserlerinin tümü, girişimin AI yazılımı tarafından kahramanca, yağlı boya tarzında işlendi.

bu sirenler galerisiprojenin adı ile, toplamda 2.000’e yakın sanat eserinden oluşacak koleksiyonun daha fazlasını kendi vitrininde sergiliyor. İnternet sitesi.

Projenin arkasındaki ekip, oyun geliştirme odaklı bir başlangıçtan geliyor. ZibraAI. Yapay zeka yüz takasının kurucu ortağı (ve eski CEO’su) olan COO Roman Mogylnyi olarak, metin açıklamalarından sanat üreten bir sinir ağı boru hattı oluşturmak için makine öğrenimi ve içerik oluşturma teknolojilerindeki uzmanlıklarından yararlandılar. app, Reface – söyler.

AI teknolojisi, OpenAI’nin DALL-E dönüştürücü dil modeliyle aynı oyun sahasında çalışıyor – bu, web kullanıcıları neredeyse anında almak için kendi metin istemlerini takabildikleri için son aylarda çevrimiçi dikkat çekiyor (ancak tipik olarak vurup kaçırdı). ) isteğe bağlı çizimler.

Yine de, bu durumda AI modeli, Ukrayna savaşından görüntüler üzerinde eğitildi – görünüşe göre, bu ikonik fotoğraf Mariupol’daki Azovstal çelik fabrikasının içinde ışık huzmesi içinde duran bir askerin resmi.

sirenler galerisi

Sirens Galerisi’nin yapay zeka tarafından üretilen sanat eserlerinden bir diğeri – Molotof kokteylleri hazırlayan Ukraynalıların dramatik bir illüstrasyonunu gösteriyor (Resim kredisi: Sirens Galerisi)

İlk odak noktalarının modelin çıktısını “sanat eseri gibi göstermek” olduğunu söyleyen Mogylnyi, “Teknolojinin tamamını yarattık ve savaştan alınan resimlerde biraz ince ayar yaptık” diye doğruluyor. “Savaş olayları için ince ayar yapıldı çünkü genel olarak Mariupol’dan bazı olayları yazarsanız, olağan sinir ağları bunu yapmaz. Bu yüzden bazı görüntüler tanıdık gelebilir… çünkü bunlar ince ayarlı bir veri setindeydi.”

Teknolojik Haberler’a, teknolojinin diğer dönüştürücü dil modelleriyle ne kadar benzer olduğunu tartışarak “Farklı yaklaşımlara baktık… ama her zaman kendi teknolojilerimizi yaparız” diyor. “Yazdığınız metin girişleri var ve ardından resmi alıyorsunuz. Ayrıca çok fazla iş yapıldı çünkü gerçek sanat eserleri gibi görünmesi oldukça uzun sürdü – hem de iyi bir şekilde.”

Sanat eserlerinin üslubu kasıtlı olarak kahramanca (ya da trajik-kahramanca) bir görünüm uyandırır. Ve bu tür eserlerin üretimini otomatikleştirmek için yapay zekanın kullanılması, bu tür malzemelerin ne kadar etkili olduğuna bağlı olarak, savaş propaganda sanatı tarihinde yeni bir sayfa açabilir.

Mogylnyi, “Gönüllülükten savaşmaya kadar farklı şeyler yapan Ukrayna halkının cesaretini övmek istedik” diyerek şöyle devam ediyor: “Olayları özenle seçtik.”

Ayrıca ekibin çok sayıda insan küratörlüğü yaptığını söylüyor – Sirens koleksiyonunu NFT’ler olarak satışa sunulacak toplam 1.991 görüntüye (diğer bir deyişle, olmayan) daraltmak için toplamda 3 kat ile 4 kat arasında daha fazla görüntü oluşturduklarını söylüyor. değiştirilebilir jetonlar veya daha temel olarak dijital koleksiyonlar), Cuma gününden başlayarak – seçtikleri iki yerel hayır kurumu için 2 milyon dolara kadar yükseltme hedefiyle. (NFT başına başlangıç ​​fiyatı 100$ olacaktır.)

Ekibin desteklemeyi seçtiği iki Ukraynalı yardım kuruluşu, savaş sırasında hastanelerdeki çocuklara yardım sağlamaya odaklanan Dobro.ua; ve Unchain.fund – annelere nakit yardım ödemelerini doğrudan bir mobil cüzdana göndermek gibi savaştan etkilenen Ukraynalılara zamanında insani yardım sağlamayı hedeflediğini söyleyen “kripto-yerli” bir yardım kuruluşu.

Hayır kurumlarının kripto cüzdanları, Sirens NFT satışlarının akıllı bir sözleşmesine entegre edildi – yani toplanan para, satışların tamamlanmasından sonra doğrudan onlara aktarılmalıdır. Ekip, “Sirens Gallery NFT’leri satın alarak, alıcılar doğrudan Ukrayna’daki savaştan zarar gören ve tehlikede kalmaya zorlanan çocukları ve yetişkinleri kurtarmaya yardım ediyor” diye ekliyor.

661 NFT sanat eserinin ilk düşüşü bu Cuma OpenSea’de gerçekleşecek, ardından önümüzdeki haftalarda benzer miktarda NFT’den iki damla daha gelecek.

Ekibin neden yapay zeka tarafından üretilen savaş sanat eserlerini NFT olarak satmaya karar verdiği sorulduğunda – ki bu alıcılar arasında belirli bir kripto bilgisine ihtiyaç duyar (potansiyel olarak projeyi destekleyebilecek insan havuzunu kısıtlar) – Mogylnyi, Ukrayna’nın “teknolojisini vurgulayarak yanıt verir. ruhu”, Web3 teknolojilerini hevesle kucakladığını söylüyor.

Ayrıca, Ukrayna hükümetinin kripto bağışları için çağrıda bulunarak savaş çabalarını ve insani ihtiyaçları desteklemek için ne kadar kripto para toplayabildiğine de dikkat çekiyor – ayrıca ülkenin Dijital Dönüşüm Bakanlığı’nın Sirens Projesi’nin resmi bir destekçisi olduğunu ve bu nedenle de olacak. satılık sanat sergiliyor. “Web sitelerinde, Ukrayna için bağış için para toplayan, destekledikleri NFT koleksiyonlarını gösterdikleri bir bağlantı var.”

Kaynak : https://techcrunch.com/2022/06/21/ukraine-sirens-gallery-nft-ai-war-art/

Yorum yapın