Bu kulakiçi kulaklıklar, sesiniz dışında her şeyi “ele konuşun” tedavisini veriyor – Teknolojik Haberler


Bir süredir kablosuz kulaklıklarda aktif gürültü engelleme özelliğini kullanıyoruz, ancak bu çoğunlukla kulaklık takan kişinin dış dünyayı boğması için fayda sağlıyor. Onları takan biriyle bir telefon görüşmesinin diğer ucundaysanız, mikrofonların dikkat etmeye çalıştığınız ses dışında hala çok şey aldığını fark edeceksiniz. işte bu açık kaynak ClearBuds projesi karışıma bir derin öğrenme ve ses işleme katmanı ekleyerek çözmeye çalışıyor.

Burada birkaç bin kelime için dolaşabilirim (ve yine de yapabilirim), ancak bir resim 1.000 kelimeye bedelse, 23 saniyelik 30 FPS’lik bir video neredeyse 700.000 kelimeye bedeldir ve bununla rekabet edemem. Buna bir bak:

ClearBuds projesi, pandemi sırasında oda arkadaşı olan üç Washington Üniversitesi araştırmacısının araştırma girişiminin bir sonucudur. Sistem, bir akıllı telefonda çalışabilen bir mikrofon sistemi ve gerçek zamanlı makine öğrenme sistemleri içerir.

Çoğu kulaklık, telefona ses göndermek için yalnızca tomurcuklardan birinden gelen sesi kullanır. ClearBuds sistemi, daha sonra video veya telefon görüşmeleri gibi canlı ses için kullanılabilecek kadar hızlı bir şekilde analiz edilip işlenebilen iki akış gönderir. Ekibin algoritması, ses dışı sesleri bastırır ve ardından konuşmacının sesini iyileştirir.

“ClearBuds, kendilerini diğer kablosuz kulaklıklardan iki önemli şekilde farklılaştırıyor” diyor yardımcı yazar Maruchi Kim. Paul G. Allen Bilgisayar Bilimleri ve Mühendisliği Okulu. “İlk olarak, ClearBuds çift mikrofon dizisi kullanır. Her kulaklıktaki mikrofonlar, bilgi sağlayan ve farklı yönlerden gelen sesleri daha yüksek çözünürlükle mekansal olarak ayırmamıza olanak tanıyan iki senkronize ses akışı oluşturur. İkincisi, hafif sinir ağı, konuşmacının sesini daha da geliştirir.”

Yardımcı yazar Ishan Chatterjee, “Konuşmanın sesi iki kulaklığa yakın ve yaklaşık olarak eşit uzaklıkta olduğundan, sinir ağı yalnızca konuşmalarına odaklanmak ve diğer sesler de dahil olmak üzere arka plan seslerini ortadan kaldırmak için eğitilebilir” dedi. “Bu yöntem, kendi kulaklarınızın nasıl çalıştığına oldukça benzer. Bir sesin hangi yönden geldiğini belirlemek için sol ve sağ kulağınıza gelen sesler arasındaki zaman farkını kullanırlar.”

Tam proje sayfasına göz atınve bu teknolojinin yakında bazı kulaklıklarda yerini bulacağı konusunda parmaklarınızı çaprazlayın, çünkü açıkçası, köpek havlamalarını, arabaları yakınlaştırmayı ve yeğenimin şarkı söylemesini duymamak için sabırsızlanıyorum. Bruno-hayır hakkında konuşmuyoruzhayır arka planda. Tamam, dürüst olalım, şarkı söylemeyi özleyeceğim. Diğer her şey gidebilir ama.Kaynak : https://techcrunch.com/2022/07/11/clearbuds-ai-earbuds/

Yorum yapın