Bu Kara Cuma ve Siber Pazartesi’yi Daha Akıllıca Harcamak ve Borçtan Kaçınmak İçin 6 İpucu


Bu hikayenin bir parçası çok paraLarge and So Money podcast sunucusu Farnoosh Torabi’de CNET Editor tarafından yönetilen, finansal güçlendirme ve tavsiyeye adanmış çevrimiçi bir topluluk.

2020’de pandemi vurduğundan beri, tatiller aynı hissettirmedi. Yine de Kara Cuma Yılbaşı alışveriş sezonunun resmi başlangıcı olarak kabul edilir, çoğumuz nakliye gecikmeleri, stokta olmayan ürünler ve artan fiyatlar nedeniyle gergin bir başlangıç ​​yapıyoruz. Bir CNET Tatil Anketine göre, insanların %30’dan fazlası Eylül ve Ekim başında listelerindeki öğeleri kontrol etmeye başladı.

Para İpuçları logosu

İlk veriler, bu yılın hediye satın alma eğilimlerinin iyi bir anlaşma bulma umuduyla şekillendiğini gösteriyor. Şaşılacak bir şey yok. Enflasyon, artan faiz oranları, dalgalı bir borsa ve işten çıkarmalarla ilgili endişeler bizi elimizden geldiğince kısmaya itiyor. Alışveriş yapanların üçte biri, hediye almak için çok uzun süre beklerlerse fiyatların yükseleceğinden endişe ediyor.

Çocuğunuza yeni bir oyun konsolu, partnerinize kıyafet veya iş arkadaşlarınıza bir şeyler alıyor olun, işte size bütçeniz dahilinde harcama yapmanıza ve yeni yıla mali açıdan akşamdan kalma bir şekilde girme şansınızı azaltmanıza yardımcı olacak bazı ipuçları.

önceden planlayın

Tedarik zinciri tıkanıklıkları henüz bitmedi ve ankete katılanların %38’i hediyelik eşyalarının bu yıl stoklarının tükeneceğinden endişe ederken, %26’sı nakliye gecikmelerinden endişe ediyor. Bu nedenle, henüz alışveriş yapmaya başlamamış olsalar bile, tatil alışverişi yapanların çoğu aktif olarak hediye arıyordu. Önceden planlama ve karşılaştırmalı alışveriş, stresten kaçınmanın ve cüzdanınıza karşı daha nazik olmanın en iyi yoludur.

Amerikalıların neden erken alışveriş yaptığını gösteren grafik

Robert Rodriguez/CNET

Hediye almak için son dakikaya kadar beklemeyi planlıyorsanız, bunun hem zamanınız hem de bütçeniz için bir sınav olduğunu bilin. Hediye almayı son saate ertelediğimizde, genellikle indirimli alışveriş için daha az sabrımız olur, ürünler daha pahalı hale gelir ve fazla harcama eğilimi gösteririz. Kendinizi bir hediye almak için acele ederken bulursanız, aşırıya kaçmayın. Pek çok kişi tarafından tercih edilen pratik bir hediye olan basit bir hediye kartı seçin.

Krediyi akıllıca kullanın

Ankete katılan müşterilerin yarısından fazlası, kredi kartı bu tatil sezonunda. Federal Rezerv’in faiz oranlarını artırmasıyla, kredi kartı APR’leri de yükseliyor. Plastik ile ödeme yapıyorsanız, yeni yıla bir bakiye taşımanız gerekebilir diye en düşük faizli kartı kullanın. Ve her zaman tatilden sonra sadık kalacağınız bir geri ödeme planı oluşturun, böylece borç biriktirmeden finansal olarak yolunuzu koruyabilirsiniz.

grafik-3.png

Robert Rodriguez/CNET

Yeni bir kredi kartı için başvuruyorsanız, bakiyenizi kapatmak için daha fazla zamana ihtiyacınız varsa, %0 tanıtım amaçlı bir APR kartı iyi bir seçim olabilir. Veya bir deneyin ödül kartı, harcadığınız her dolar için para iadesi veya puan kazanmanıza yardımcı olabilir. Zaten hevesli bir kredi kartı kullanıcısıysanız, tatil alışverişi için kullanabileceğiniz puan veya nakit ödüller biriktirip biriktirmediğinizi kontrol edin.

kullanmayı planlıyorsanız Şimdi Al, Sonra Öde Bu yılki hediyelerinizi almak için, Hareketlerine dikkat et. Affirm, Afterpay ve Klarna gibi planlar, birden çok taksitle (genellikle dört) ödeme yapmak için faizsiz bir yol sundukları için giderek daha popüler hale geldi. Ancak, özellikle geç öderseniz, tuzaklar vardır. Hediyenizin maliyetini zamanında karşılayamayacağınızdan şüpheleniyorsanız, bir BNPL planı kullanmayı iki kez düşünün. Bunu yaparsanız, şartlar ve koşulları incelediğinizden emin olun.

Bir bütçe yapın ve nakit veya banka kartıyla ödeyin

Ankete katılan müşterilerin çoğunluğu (%74) geçen yılla aynı veya daha az harcamayı beklediklerini söylüyor. Fazla harcama konusunda endişeleniyorsanız, özellikle belirli Kara Cuma ve diğer tatil fırsatlarını yakalamaya çalışıyorsanız, almayı planladığınız hediyelerin bir listesiyle katı bir harcama planı oluşturun. Excel veya Google E-Tablolar’ı kullanarak bir bütçe oluşturabilir veya bu tatil sezonunda ne kadar bütçe ayırabileceğinizi öğrenmek için bir bütçeleme uygulaması kullanabilirsiniz.

daha fazla Amerikalı'nın geçen yılki harcamayı planladığını gösteren grafik

Robert Rodriguez/CNET

Ve hala bütçenizi aşmaktan endişe ediyorsanız, ankete katılanların yaklaşık yarısının yaptığını yapın – nakit alışveriş yapın. 2021 MIT çalışması kasada fiziksel dolarlarla ayrılmanın, kredi kartınıza dokunmaya kıyasla daha yüksek derecede acıya neden olduğunu buldu. Bu iyi birşey. Kredi kartları onlar için maddi olmayan, “sonra hallederiz” niteliğine sahiptir, ancak nakit kullandığımızda, yalnızca cüzdanımızdaki kadarını öderiz ve bu, kredi alma şansımızı artırabilir. bir bütçeye bağlı kalmak.

Banka kartları teknik olarak nakit paraya benzer ve daha az harcama şansınızı artırabilirken, kredi kartlarının tipik olarak sunduğu satın alma ve hırsızlık korumalarına sahip olmadıklarını unutmayın.

Arkadaşlarınız ve ailenizle yönergeler oluşturun

Bu tatil sezonunu geçirecek paranız yoksa, arkadaşlarınız ve ailenizle bu konuyu konuşun. Sevdikleriniz için en iyi hediyeleri alma konusunda genellikle baskı vardır ve bazen başkalarının harcadığı kadarını karşılamamız gerektiğini hissederiz. Ancak listenizdeki diğer kişiler de muhtemelen mali baskıyla karşı karşıyadır. Bütçenizi gözden geçirmenizi ve mali planınıza hangi düzeyde hediye vermenin uygun olduğuna karar vermenizi öneririz.

Hediyeleri tamamen atlamak istemiyorsanız, yükü hafifletmenin bir yolu, hediyeler için bir fiyat limiti veya harcama sınırı belirlemektir. Başka bir seçenek de ev yapımı hediyeler vermek veya bebek bakımı veya temizlik gibi hizmetler sunmaktır.

Ayrıca beyaz bir fil veya Gizli Noel Baba hediye takası önerebilirsiniz. Bu tür bir değiş tokuş, grubunuzdaki yalnızca bir kişiye hediye almanız için sizi rastgele atar ve yalnızca bir kişi sizin için bir şey satın alması için atanır. Bunu bir fiyat sınırıyla birleştirin ve sonunda bu tatil sezonunda çok daha az harcama yapacaksınız.

Kuponlar ve fırsatlar için kaydolun

Bu tatil sezonunda fırsatlar bulmanın kolay bir yolu, kuponlar ve çevrimiçi ödüller için web’i tarayan ve ardından kasada indirimler uygulayan internet tarayıcısı uzantılarıdır.

CNET alışveriş fiyatı karşılaştırma ekran görüntüsü

Paradan tasarruf etmek ve hediye fiyatlarını karşılaştırmak için, benzersiz bir şekilde iki özellik sunan ücretsiz bir tarayıcı uzantısı olan CNET Shopping’e göz atın: fiyat karşılaştırması ve kuponlar. CNET Shopping, belirli bir üründe en düşük fiyat için binlerce perakendeciyi otomatik olarak araştırır ve satın almadan önce kuponları çevrimiçi sepetinize uygular. Bu, genellikle işe yaramayan kupon kodları için web’de arama yapmak zorunda kalmayacağınız ve aradığınız ürün için daha düşük bir fiyat olup olmadığını hemen göreceğiniz anlamına gelir.

Biraz para biriktirmek için tasarruf uygulamalarını kullanın

Tasarruf ve yatırım uygulamaları, bu tatil alışveriş sezonunda borçtan kaçınmanıza yardımcı olmayacak olsa da, yaptığınız her satın alma işleminde küçük miktarlarda parayı saklayarak gelecek yıla avantajlı bir başlangıç ​​yapmanızı sağlayabilir.

Örneğin, Acorns, kalan bozuk paranızı ayda sadece 1 ABD Doları karşılığında bir Acorns hesabına yatıran bir mikro yatırım platformudur. Hane harcama modellerinizi izleyen ve paranızın küçük miktarlarını (5 ila 20 ABD Doları arasında) otomatik olarak FDIC sigortalı bir tasarruf hesabına kaydeden başka bir tasarruf uygulamasıdır. Uygulama, 2015 yılında kullanıma sunulduğundan bu yana kullanıcılara toplam 7 milyar doların üzerinde tasarruf sağladığını söylüyor. 6 ay boyunca ücretsiz olarak deneyebilirsiniz ve ardından ayda 5 ABD dolarıdır.Kaynak : https://www.cnet.com/personal-finance/6-tips-to-spend-smarter-and-avoid-debt-this-black-friday-and-cyber-monday/#ftag=CAD590a51e

Yorum yapın