Bu dört ikonik Avrupalı ​​kurucu, hiç şirket kurmamış olan VC’lerin kıçını tekmelemeyi planlıyor – Teknolojik Haberler


Yakın zamana kadar Wise’ın kurucu ortağı Taavet Hinrikus ve Teleport’un kurucu ortağı Sten Tamkivi, “Taavet+Sten” olarak bilinen bir tür “mini Angel markası” olarak bir araya gelmişlerdi. Tamkivi yaklaşık 50 melek anlaşması yaptı, Hinrikus’un 150’ye kadar yaptığı bildiriliyor. Ancak kişisel sermayelerini Melek yatırımcıları olarak etkin bir şekilde bir araya getiriyorlardı. Ancak, belli ki, bu ikisi için de yeterli değildi, ayrıca eski kurucu ortaklar olarak, Avrupa’da neredeyse hiçbir VC fonunun gerçek eski girişimciler tarafından kurulmadığının içgüdüsel olarak farkındaydılar. Ve eğer düşünürseniz, haklılar.

Atomico, Niklas Zennstrom’a sahip olabilir veya PRO Kurucuları’na sahip olabilir (veya daha doğrusu, her ikisi de başka yerlerde daha yoğun olduğu için) Brent Hoberman (LastMinute.com) ve Michael Birch (Bebo). Ancak bunlar, hafifçe söylemek gerekirse, yeni girişimciler değil. ABD’de, kurucular tarafından kurulan VC’lerin bolluğu Avrupa’dakinden çok daha fazladır, bu pek çok Avrupalı ​​girişimcinin gözünden kaçmamış bir gerçektir.

Dolayısıyla, Hinrikus ve Tamkivi’nin diğer iki kişiyle birlikte yer aldığı yeni bir projenin bugün lansmanı, eski teknoloji girişimi ‘operatörleri’ tarafından kurulan ve yönetilen yeni bir Avrupa VC dalgasına umut verici bir bakış.

“Plural”, Ian Hogarth (eski adıyla Songkick), Tamkivi, Hinrikus ve Khaled Heloui (eski bir teknoloji CEO’su) tarafından başlatılan 250 milyon Euro’luk yeni bir erken aşama girişim fonudur. Fon kurucuları, diğer teknoloji kurucularının/ortaklarının zamanı gelince açıklanacağını ve en erken aşamalardan 10 milyon Euro’ya kadar olan erken aşama finansman turlarına liderlik etme hedeflerine sahip olduklarını söylüyor. Grup ayrıca “uygulamalı” olabilmeleri için yatırımcı başına yılda 4-5 anlaşmaya odaklanacak.

Plural kurucularının belirttiği gibi, ABD’deki teknoloji yatırımcılarının yarısından fazlasının aksine, Avrupa’daki yatırımcıların yüzde 10’undan azı eski operatörlerdir. Bu, kurucuların diğer kurucu-yatırımcıların deneyimlerini kaçırdığı anlamına gelir ve bu geçerli bir eleştiridir.

Helioui yaptığı açıklamada şunları söyledi: “Nadir bulunan kurucular standart yatırımcıların örüntü tanıma kriterlerini karşılayamadığından, bugün çok fazla fırsat kullanılmamış durumda. Ne yazık ki yatırımcılar, kurucuların isteklerini yerine getirmek için gereken risk iştahından yoksundur ve bu kurucuların etkisinin tam kapsamı gerçekleşmemiştir. Bugün hala muhafazakar bekçiler olarak hareket eden finansman mekanizmalarını değiştirirsek, özellikle Avrupa’da ortaya çıkacak çok fazla potansiyel var.”

Tamkivi, “Avrupa’dan gelen ve tüm dünyaya fayda sağlayabilecek ve kıtadaki insanların yaşamlarını iyileştirebilecek teknolojinin potansiyeli konusunda büyük iyimseriz” dedi.

Kurucular, aralarında Wise, Songkick, Teleport ve Certific olmak üzere dört girişim kurdu ve Skype, Bigpoint ve Topia dahil olmak üzere üç şirkette önemli bir rol oynadı. Mevcut toplu portföylerindeki şirketler, Deliveroo, Hopin, Pipedrive, Chorus, Uber, Zego ve Bolt’u içerir.

Çoğul olarak aralarında 14 şirkete yatırım yaptıklarını söylüyorlar. Kuş tüyü, NFTport bir NFT altyapı şirketi, enerji depolama şirketi Alanmetaverse şirketi Hazır Oyuncu Ben ve öğrenci bankacılığı meydan okuyucusu MOS. Ancak bu şirketlere yaptıkları yatırımların boyutu açıklanmadı.

Hinrikus yaptığı açıklamada, “Kendi şirketlerimizi kurarken sahip olmak isteyeceğimiz yatırımcılar biziz. Bir şirket kurmak bir zanaattır ve bu zanaatı öğrenmenin en iyi yolu, onu daha önce yapanlarla birlikte çalışmaktır.”

Hogarth şunları ekledi: “Deneyimli kuruculara ‘işsizler’ diyoruz, çünkü yeni bir şey yaratmanın getirdiği yoğun yazarlığı bir kez deneyimledikten sonra tekrar herkes için çalışmak zor. İşsizlere yuva diyebilecekleri bir yer sağlamak ve girişimci enerjilerini misyonlarının ve derinden inandıkları kurucuların arkasına koymak için Plural’ı yarattık.”

Hinrikus, 2010 yılında Wise’ı kurdu. Wise, Londra pazarındaki ilk doğrudan listelemeyi tamamladı ve bu aynı zamanda Birleşik Krallık’taki en büyük teknoloji listeleme oldu. Wise’ın kurucu ortağı olmadan önce Taavet, Skype’ın 1. çalışanıydı. Hogarth, 2007’de Songkick’i kurdu, 2017’de Warner Music Group’a satıldı ve TicketMaster’a karşı rekabete aykırı davranış nedeniyle 130 milyon dolarlık bir anlaşma kazandı. Helioui, 2013’ten 2017’ye kadar Bigpoint’in CEO’suydu ve bunun satışını Youzu’ya yönetti. Ayrıca Uber, Deliveroo, Bolt Payments ve Mos’un ilk destekçilerinden biriydi ve yatırım komitesine başkanlık ettiği Ermeni Ulusal Çıkarlar Fonu’nun kurulmasına yardım etti. Tamkivi, 2017 yılında Topia’ya satılan Teleport’u kurdu.

Bir röportajda Hinrikus biraz mücadele konuşması yaptı: “Tek VC’lerin hepsi elektronik tablo bağımlıları, bankacılar, danışmanlar, bir şirketi yönetmenin ne anlama geldiğine, bir şirketin nasıl kurulacağına dair hiçbir fikirleri yok. Demek çözeceğimiz problem bu. Tüm pratisyenlerin eski kurucuları olduğu bir yatırım platformu inşa ediyoruz. Ve bunu büyük bir sayıya, şirketinizi kurarken yanınızda olacak karşı konulmaz bir ‘işsizler’ ordusuna ölçeklendireceğiz.”

Hogarth şunları ekledi: “Gerçekten çok daha fazla eşler arası bir yapı olan bir şey yapmaya çalışıyoruz, burada katılan bir sonraki ‘işsiz’, Taavet ve benimle aynı ekonomik haklara sahip ve sonuçta aynı İyi yatırım kararları verme özerkliği ve özgürlüğü. Bu nedenle, eski kurucuların ve operatörlerin temel bağımsızlığına saygı duyma girişimidir. Ayrıca, ölçeklendirmenin tek yolunun bu yapı olduğunu düşünüyoruz ve bu gerçekten daha önce hiç kimse tarafından yapılmadı. Para toplayacak herhangi bir kurucuya sorun, tercih ettikleri birkaç yıl ilerideki girişimcilerdir.”

Hogarth şöyle devam etti: “Yatırım yapan mevcut VC’lerin çoğu şirket kurmadığından, büyük bir pazar fırsatına tökezleyen ve büyük bir şirket kuran bu genç kişinin hikayesine odaklanma eğilimindeler, değil mi? Ama aslında, son birkaç on yılda gerçekten çok ikonik şirketlere bakarsanız, bunların büyük bir yüzdesi ikinci kez kurucular tarafından başlatıldı, değil mi? So Stripe, ikinci kez kurucu, Deep Mind, ikinci kez kurucu, Netflix, ikinci kez kurucu. Bu gerçekten uzun bir liste. Ve bunun daha iyi bir kurucu olabilmenizden kaynaklandığını düşünüyoruz. Ne kadar uzun süre yaparsanız, inşaat şirketlerinin zanaatına ne kadar uzun süre yatırım yaparsanız, o kadar iyi olursunuz. Bu yüzden, gerçekten ciddi anlamda zor bir sorunu çözmek isteyen, ancak bunu daha önce yapmamış birini almanın bir yolunun, onları kurucularla çevrelemek olduğunu düşünüyoruz, bu yüzden, bilirsin, bilirsin, bilirsin, bilirsin, ‘ bu beceri gelişimini hızlandırın.”

Hinrikus şöyle devam etti: “Saygın bir risk sermayedarına karşı pek çok yönetim kurulu toplantısında bulundum. Ve son çeyrekte yasal masrafları soruyor. Evet, bu muhtemelen önemli bir soru, ancak şirketi daha erken bir aşamada daha iyi yapan şey bu değil. İhtiyaç duydukları son şey, Excel elektronik tablosuna kafayı takmış birinin olmasıdır.”

Her ikisi de bana Plural’ın yatırım temalarının iklim, sağlık, ‘yönetimin geleceği’ (DAO’lar gibi) ve ‘fırsat açığının azaltılması’ (daha geleneksel olarak Etki olarak adlandırılan finansman veya eğitime erişim) olacağını söyledi.

Hogarth sözlerini şöyle tamamladı: “Bizim için hayalimiz, çalışan ilk ölçeklenebilir füzyon reaktörünü inşa edecek olan girişimi bulmak olacaktır. İnanılmaz derecede değerli bir iş olacak ve çok fazla etkisi olacak. Bu nedenle, iklim değişikliği, temiz enerji gibi gerçekten büyük ve önemli bir toplumsal sorun üzerinde tonlarca etkinizin olduğu bir kavşağı arıyoruz, ancak bunu aynı zamanda kapitalizmle ölçeklenen bir şekilde yapmanız gerekiyor.”Kaynak : https://techcrunch.com/2022/06/27/these-four-iconic-european-founders-plan-to-kick-the-asses-of-vcs-who-never-started-a-company/

Yorum yapın